Dwóch kandydatów powalczy w drugiej turze wyborów burmistrza Ciechocinka
Żaden z 12 kandydatów na burmistrza Ciechocinka nie zdobył połowy ważnie oddanych głosów - to wyniki wczorajszych wyborów. Za dwa tygodnie tura druga, która wyłoni burmistrza. Kto do niej wszedł?
O wynikach informuje przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Danuta Trojanowska:
- Pan Maciej Bartoszek zdobył 534 głosy, pan Jarosław Jucewicz 515 głosów i pan Wojciech Mariański zdobył również 515 głosów. Do drugiej tury zakwalifikowali się pan Maciej Bartoszek i Jarosław Jucewicz.
Sytuacja jest nietypowa - na drugim miejscu, ex aequo, dwóch kandydatów z identyczną ilością głosów, zatem dlaczego Jucewicz, a nie Mariański?
Procedury wyjaśnia komisarz wyborczy we Włocławku, Agata Pierzyńska.
- Mieliśmy do czynienia z nietypową sytuacją, gdzie drugi i trzeci kandydat zyskali taką samą liczbę głosów. W takiej sytuacji Kodeks Wyborczy przewiduje procedurę, w której kandydata do drugiej tury głosowania wyłania się biorąc pod uwagę liczbę obwodów, w których kandydaci zwyciężyli. W drugiej turze głosowania uczestniczyć będzie pan Maciej Bartoszek, który uzyskał największą liczbę głosów oraz pan Jarosław Jucewicz, który został wyłoniony w procedurze, o której powiedziałam wcześniej.
Jarosław Jucewicz wygrał z Wojciechem Mariańskim w czterech obwodach głosowania, a Mariański z Jucewiczem tylko w trzech, i dlatego do drugiej tury przechodzi właśnie Jucewicz. Za dwa tygodnie zmierzy się ze zwycięzcą tury pierwszej Maciejem Bartoszkiem. Kto wygra to głosowanie, ten zostanie burmistrzem Ciechocinka.
Maciej Bartoszek to znany trener piłkarski. W tych wyborach popierany przez Platformę Obywatelską i Lewicę. Maciej Jucewicz to aktualny ciechociński radny. W wyborach wystartował jako bezpartyjny kandydat niezależny.
Frekwencja pierwszej tury wyniosła niespełna 40 procent. Wybory przebiegły spokojnie, bez incydentów. Żadnych uwag nie wnieśli mężowie zaufania.
Kolejność pozostałych kandydatów przedstawia się następująco:
Czwarte miejsce Dariusz Barczak - 455 głosów, piąte Andrzej Łozicki - 374 głosy, szóste - Sławomir Handziuk - 200 głosów, siódme - Marek Kuszyński - 145 głosów, ósme - Paweł Rosiński - 142 głosy, dziewiąte - Wojciech Skotnicki - 115 głosów, dziesiąte - Janusz Szyłkowski - 75 głosów, jedenaste - Adam Nawara - 63 głosu i dwunaste Sławomir Skrodzki - 32 głosy.
Zobacz także
Kosma Złotowski: Jesteśmy poważną siłą, dowiedliśmy tego w kolejnych wyborach
2019-05-26, 22:40Komentując wstępne sondażowe wyniki wyborów europoseł Kosma Złotowski nie ukrywał radości z wygranej i satysfakcji, że Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny uzyskało największe poparcie społeczne. Czytaj dalej »
Sondaż Ipsos: PiS zwyciężyło w siedmiu okręgach, Koalicja Europejska - w sześciu
2019-05-26, 22:39Z sondażu wynika, że w okręgu nr 4, obejmującym Warszawę i okolice, najwyższy wynik zdobyła Koalicja Europejska (47,4 proc.). Na PiS głosowało 29,8 proc. wyborców. Na Wiosnę Roberta Biedronia w tym okręgu głos oddało 10,8 proc… Czytaj dalej »
PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 12 wyniosła 14,39 proc. Jak u nas?
2019-05-26, 14:28Kujawsko-pomorski okręg wyborczy jest pod względem frekwencji na 8. miejscu - w południe zagłosowało u nas 13,77% uprawnionych do głosowania. Okręgów jest 13. Czytaj dalej »
Z dowodem osobistym w smartfonie na głosowanie. Sprawdziliśmy to!
2019-05-26, 13:19Podczas głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogliśmy pierwszy raz skorzystać z technologicznych udogodnień - zweryfikować swoją tożsamość przy użyciu smartfona. Czytaj dalej »
Jesteś niepełnosprawny i chcesz głosować? Zadzwoń po transport!
2019-05-26, 10:38Niepełnosprawni mogą korzystać z darmowego transportu na wybory. Samochody przystosowane do przewozu osób z dysfunkcjami ruchu jeżdżą np. po Toruniu od 8:30. Już kilkadziesiąt osób zamówiło taki transport. Czytaj dalej »
W regionie wybory bez problemów. Lokale czynne do godz. 21.00
2019-05-26, 10:03Głosowanie w eurowyborach w województwie kujawsko-pomorskim od rana odbywa się bez przeszkód poinformował Stefan Pietrzak, członek Okręgowej Komisji Wyborczej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Przemysław Przybylski: Apeluję o udział w wyborach i proszę o głos
2019-05-24, 17:56Apelował do wzięcia udziału w wyborach i dziękował za poparcie - Przemysław Przybylski, kandydat do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości podsumował w Toruniu kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Lewica Razem: Chcemy wyrównać standardy. Polskie do europejskich
2019-05-24, 17:33Wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, budowa mieszkań, skrócenie tygodnia pracy i wydłużenie urlopów, leki za darmo - to między innymi główne postulaty, z którymi idą do wyborów do Europarlamentu kandydaci komitetu Lewica… Czytaj dalej »
Wanda Nowicka: Dzięki Wiośnie nowe tematy w debacie publicznej
2019-05-24, 17:18Prawa kobiet, ekologia czy świeckie państwo - to tematy, które przedstawicielom Wiosny udało się wprowadzić do debaty publicznej - powiedziała Wanda Nowicka, liderka kujawsko-pomorskiej listy tego ugrupowania do Parlamentu Europejskiego… Czytaj dalej »
Tomasz Latos: Zdrowie jednym z priorytetów w pracy europosłów
2019-05-24, 16:54Sprawy dotyczące ochrony zdrowia są ponad podziałami politycznymi, stąd te ważne kwestie mogą łączyć przyszłych europosłów - uważa Tomasz Latos, startujący do Parlamentu Europejskiego z kujawsko-pomorskiej listy Prawa i Spra… Czytaj dalej »