Wybór nowego burmistrza Ciechocinka. Głosowanie ma się odbyć 23 października
Przedterminowe wybory burmistrza Ciechocinka odbędą się najprawdopodobniej 23 października. Tak głosi projekt rozporządzenia premiera, zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
Przypomnijmy, burmistrz Ciechocinka, Leszek Dzierżewicz, zmarł nagle przed dwoma miesiącami. Rządził miasteczkiem przez ćwierć wieku. Ciechocinkiem zarządza teraz, powołany przez premiera, pełniący obowiązki burmistrza, Marcin Strych.
Marcin Strych kandydował na urząd burmistrza, ale w drugiej turze przegrał z Dzierżewiczem. Doświadczenia innych samorządów wskazują, że osoba powołana do pełnienia funkcji wójta, czy burmistrza, jest również kandydatem obozu rządzącego w wyborach przedterminowych. Tymczasem Marcin Strych oficjalnie zapowiedział, że w wyborach nie wystartuje.
- Nie wystartuję z przyczyn osobistych, ale także obiektywnych. Jestem pewien, że mnogość kandydatów, którzy już zapowiedzieli start, zagwarantuje wybór najlepszego spośród społeczności ciechocińskiej. Ja, oczywiście, służę merytoryczną radą i doświadczeniem, a funkcję, którą teraz pełnię, czyli burmistrza Ciechocinka, traktuję tymczasowo i technicznie. Pan wojewoda wskazał mnie, jako osobę, która ma doprowadzić do wyborów. Postaram się, żeby one były przeprowadzone uczciwie i sprawnie (...).
Marcin Strych jest dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Aleksandrowie Kujawski. Po wyborach wraca na swoje stanowisko. Jeśli projekt rozporządzenia premiera wejdzie w życie - komitety wyborcze będą miały czas do 29 września na zgłaszanie kandydatów na burmistrza, zaś głosowanie odbędzie się w niedzielę, 23 października.
Więcej w materiale Marka Ledwosińskiego.
Zobacz także
Wybory/ Można głosować w szpitalu, więzieniu, domu pomocy społecznej
2015-09-21, 12:49W wyborach parlamentarnych 25 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania. Czytaj dalej »
Minął termin zgłoszenia do rejestracji list i kandydatów w wyborach parlamentarnych
2015-09-16, 11:07Do północy okręgowe komisje wyborcze przyjmowały zgłoszenia list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. Mają kilka dni na sprawdzenie list, podpisów poparcia i rejestrację. Czytaj dalej »
Partia Razem zarejestrowała listę w okręgu toruńsko-włocławskim
2015-09-14, 20:51Działacze związkowi, ruchów miejskich, nauczyciele, pielęgniarki i przedstawiciele wolnych zawodów są na liście Partii Razem w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Szydło zapowiada: 15 proc. stawka CIT, minimalna stawka godzinowa
2015-09-12, 18:19Leki dla seniorów za darmo, 15 proc. stawkę CIT dla małych firm, minimalną godzinową stawkę za pracę 12 zł brutto, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników - zakładają projekty przedstawione w sobotę przez Beatę Szydło (PiS). Nie… Czytaj dalej »
Kopacz: zlikwidujemy składki na ZUS i NFZ, wprowadzimy jednolity podatek PIT
2015-09-12, 18:15Likwidację składek na ZUS i NFZ oraz tzw. umów śmieciowych; wprowadzenie jednolitej 10 proc. stawki podatku PIT i minimalnej płacy godzinowej nie mniejszej niż 12 zł zapowiedziała na konwencji programowej PO w Poznaniu premier Ewa… Czytaj dalej »
Na konwencji PSL przedstawiło "jedynki"; wśród nich Jan Bury
2015-09-12, 18:14Na sobotniej konwencji PSL przedstawiło kandydatów zajmujących pierwsze miejsca na listach wyborczych. Jan Bury, który pozostał na 'jedynce' w Rzeszowie, jako jedyny dostał brawa. Czytaj dalej »
Kandydaci Zjednoczonej Lewicy zaprezentowali się w Bydgoszczy
2015-09-12, 17:46'Drużyna marzeń ' - tak o kandydatach do Sejmu RP z listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu bydgoskim mówił jej lider Krzysztof Gawkowski. Wszyscy zaprezentowali się na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Zjednoczona Lewica rejestruje listę w okręgu toruńsko-włocławskim
2015-09-10, 12:06Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczonej Lewicy zarejestrował listę w okręgu toruńsko-włocławskim. Otwiera ją wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, drugi jest Maciej Wydrzyński - poseł Twojego Ruchu. Czytaj dalej »
Janusz Zemke o tworzeniu list wyborczych i Romanie Jasiakiewiczu
2015-09-10, 09:52Sojusz Lewicy Demokratycznej podjął decyzję, że na listach mają znaleźć się obecni parlamentarzyści i osoby młode - tak europoseł Janusz Zemke tłumaczył na antenie Polskiego Radia PiK brak zgody lewicy na kandydowanie do Sejmu… Czytaj dalej »
Poseł Dzięcioł wraca do straży miejskiej
2015-09-08, 11:53Janusz Dzięcioł nie będzie startował w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Poseł Platformy Obywatelskiej we Świecia nie znalazł się na liście wśród kandydatów tej partii. Czytaj dalej »