Czwartek, 09 lutego 2023 r.   Imieniny: Apolonii, Eryki, Cyryla
Polskie Radio PiK » Czytanie nie boli

Magazyn Literacki

dla tych, którzy lubią zanurzać się w lekturze...
dla tych, którzy lubią zanurzać się w lekturze...
To audycja literacka, w której polecamy, recenzujemy i zaglądamy pomiędzy okładki książek. Gościmy wybitnych pisarzy, poetów i wydawców. U nas o swoich książkach opowiadają m.in. Manuela Gretkowska czy Zygmunt Miłoszewski.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym słuchaczom, którym proponujemy ciekawe lektury.

W programie proponujemy konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami, jak książki i e-booki. Recenzowane tytuły Słuchacze mają szansę wygrać. Omawiamy i uczestniczymy w spotkaniach z pisarzami, poetami i wydawcami. Śledzimy nowości wydawnicze, spotkania autorskie, relacje z literackich wydarzeń w regionie i wizyty w miejscach, gdzie dużo mówi się i dzieje wokół książki. Oprócz tego literackie ciekawostki oraz cykl pt. "Książki pod Lupą". Adres naszej skrzynki e-mail, to sztuka@radiopik.pl

Zapraszają : Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło.


Do końca 2017 roku audycja funkcjonowała pod tytułem "Dwie Strony Sztuki", łącząc dwa programy z ponad 20-letnią tradycją - "Dwie strony ekranu" oraz "Od deski do deski". Od 2018 roku audycji ponownie funkcjonowała samodzielnie.

Nie zmieniając formuły ani pory, od początku 2019 roku audycja brzmi na naszej antenie pod tytułem "Czytanie nie boli" . Warto zapamiętać! :)

29 grudnia 2019

W ostatnim w 2019 roku wydaniu magazynu „Czytanie nie boli” m.in. obszerne fragmenty dzienników Zdzisława Beksińskiego z książki pt. „Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”. W audycji Bogumiły Wresiło także recenzja książki Marcina Wilka pt. „Żarty się skończyły - opowieści o Irenie Kwiatkowskiej”. Obie recenzje połączyliśmy z szansą na wygranie tych tytułów. Jak zwykle w magazynie literackim kolejny odcinek cyklu „Książki pod lupą”.
Polskie Radio PiK - Czytanie nie boli z 29.12.2019

22 grudnia 2019

W przedświątecznej audycji z cyklu „Czytanie nie boli” Iwona Muszytowska-Rzeszotek jak zwykle poleca i rekomenduje książki, o które walczyć można w konkursach. Wśród tytułów do wygrania: „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”. W audycji także spotkanie z Krystyną Kuras, współautorką cyklu opowiadań pt. „Między pragnieniem a rozwagą”. W cyklu „Książki pod lupą” rozmowa o nowej powieści Jurija Andruchowycza pt. „Kochankowie Justycji”.
Polskie Radio PiK - Czytanie nie boli z 22.12.2019

15 grudnia 2019

Anna Sadurska. Fot. Bogumiła Wresiło
Anna Sadurska. Fot. Bogumiła Wresiło
Spotkanie z bydgoszczanką Anną Sadurską, która właśnie wydała swoją pierwszą powieść pt. „Majka”
- To moje drugie (po nastoletnim synu) dziecko - przyznaje nam autorka.

W audycji także ostatnia odsłona cyklu pt. „Ponad czytanie”. Ostatni fragment powieści Roberta Małeckiego pt. „Najgorsze dopiero nadejdzie” czyta pomysłodawca cyklu, aktor Łukasz Ignasiński. Oprócz tego, jak zawsze, recenzja i szansa na wygranie książki. Tym razem walczyć można o „Damy przeklęte”.

Zaprasza Bogumiła Wresiło.
Polskie Radio PiK - Czytanie nie bolio z 15.12.2019

8 grudnia 2019

W audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z cyklu „Czytanie nie boli” spotkanie z Lucyną Brzezińską-Eluszkiewicz, która związana jest literacko z Bydgoszczą. Wygrać można było książkę pt. „Kasztanowy ludzik”, którą napisał duński scenarzysta i pisarz Soren Sveistrup. W cyklu „Książki pod lupą” dosyć krytyczna rozmowa na temat najnowszej książki Michela Houellebecqa pt. „Serotonina”. Oprócz tego kolejny odcinek projektu „Ponad czytanie. Bydgoszcz dla Torunia” Fragment książki Roberta Małeckiego pt. „Najgorsze dopiero nadejdzie” przeczytał Łukasz Gajdzis, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy .
Polskie Radio PiK - Czytanie nie boli z 08.12.2019

1 grudnia 2019

W audycji Bogumiły Wresiło z cyklu „Czytanie nie boli” jak zwykle recenzje i książki do wygrania. Tym razem walczyć można było o tytuł „Opowiem Ci o zbrodni 2” czyli siedem tekstów o prawdziwych zbrodniach, pióra różnych autorów. W cyklu „Książki pod lup” tomik pt. „Tło" i spotkanie z poetką Agnieszka Herman. W radiowym projekcie kulturalnym „Ponad czytanie”, kolejny odcinek powieści Roberta Małeckiego pt. „Najgorsze dopiero nadejdzie” przeczytał bydgoski muzyk Marcin Pawłowski występujący pod pseudonimem artystycznym Pawbeats.
Polskie Radio PiK - Czytanie nie boli z 01.12.2019
12