Sobota, 28 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
Polskie Radio PiK » Dwie strony sztuki

Z filmem i z książką

„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W pierwszej, filmowej odsłonie proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W części drugiej audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

26 marca 2020

W audycji „Dwie Strony Sztuki” Iwona Muszytowska-Rzeszotek poleca filmy, które aktualnie do obejrzenia znaleźć można w internecie. To okazja do przypomnienia rozmów z ich twórcami. O filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza” opowiadał Maciej Pieprzyca, a o filmie pt. „Proceder” mówili bracia Michał i Wojtek Węgrzyn. W części literackiej polecaliśmy książki: „Normalni ludzie” Sally Rooney oraz „Wszystko co wiemy o UFO”, którą napisali Elisabeth Neila oraz Mark Neila.
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 26.03.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 26.03.2020, cz. 2

19 marca 2020

W części filmowej audycji „Dwie strony sztuki” m.in. o serialu „Wiedźmin”. Produkcja Netflix wzbudza wciąż ciągle wiele emocji. W godzinie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek o najpopularniejszej książce, grze komputerowej i seriali mówili: Mateusz Pituski oraz Marek Ospalski. Muzycznie towarzyszyła Słuchaczom ścieżka dźwiękowa z serialu.

#Zostańwdomu, #czytajksiążki - u nas czytania dużo! W literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki” Bogumiła Wresiło zaproponowała dwie recenzje książek - „Władcy czasu” i „Złodziej luster” - każdy z tytułów można było wygrać w naszych konkursach! Zaprosiliśmy na wirtualne spotkania z pisarzami, a takie bezpłatnie w czasie pandemii organizuje Empik. W cyklu „Książki pod lupą” - „Morkut i inne opowiadanie” Aleksandry Morkut.
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 19.03.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 19.03.2020, cz. 2

12 marca 2020

W pierwszej godzinie audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek, z cyklu „Dwie Strony Sztuki” oczywiście o wydarzeniach filmowych. Spotkaliśmy się z Sebastianem Bartkowskim, twórcą filmów historycznych, który właśnie pracuje nad realizacją filmu o Barbarce 1939 roku. Przypomnieliśmy także rozmowę z Mają Komorowską, która w ubiegłym tygodniu została laureatką „Specjalnego Orła” za osiągnięcia życia, a w Toruniu gościła dwa lata temu na festiwalu filmowym Tofifest. Zabrzmiały piosenki z filmu pt. „Thelma i Louise” Ridleya Scotta, a to w związku z premierą w Teatrze W.Horzycy sztuki pt. „Być jak Thelma i Louise, czyli w stronę Meksyku”. To opowieść m.on. o tym jak wyglądały kulisy powstawania filmu. Spotkamy się także z twórcami tego przedstawienia.

W części literackiej zapowiadamy i rekomendujemy książki, które można wygrać w naszej audycji. Polecamy: „Kobiety przełomu” Katarzyny Jurkowskiej i Katarzyny Kościelak oraz „No pasa nada! Nic się nie dzieje” autorstwa Beaty Kowalik. W cyklu „Książki pod lupą” rozmowa Aleksandry Wyperowicz i Katarzyny Staszczyk o książce „Kotka i generał” , której autorką jest Nino Haratichwili.
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 12.03.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 12.03.2020, cz. 2

5 marca 2020

Gośćmi filmowej części magazynu „Dwie strony sztuki” Bogumiły Wresiło będą laureaci Polskich Nagród Filmowych „Orły 2020”, twórcy filmu „Boże ciało” - reżyser Jan Komasa i aktor Bartosz Bielenia. Mówić też będziemy o najnowszej produkcji Jana Komasy pt. „Sala samobójców. Hejter”. Premiera tego obrazu na ekranach kin już od piątku, 6 marca. Muzycznie przypomnimy ścieżkę do produkcji Jana Komasy pt. „Sala samobójców” z 2011 roku. Będziemy też na planie kręconego w Bydgoszczy filmu Marcina Sautera, pt. „Miasto”. Zaprosimy na 8. urodziny bydgoskiego kina „Orzeł”.

W części literackiej audycji „Dwie strony sztuki” Iwona Muszytowska-Rzeszotek spotka się z Anną Karpińską - toruńską pisarką, która wydała właśnie nową książkę pt. "List". Wojciech Sobociński poleca książkę Stefana Pastuszewskiego pt. „Piękna bydgoszczanka w pięknej Bydgoszczy 1840 roku wg. Juliusa Kossarskiego”. W cyklu „Książki pod lupą” zabrzmi rozmowa o zbiorze reportaży z Białorusi, pt. „Ojczyzna dobrej jakości”. sztuka@radiopik.pl, to adres przydatny w kwestii konkursów.
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 05.03.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 05.03.2020, cz. 2

27 lutego 2020

Ewa Ślusarczyk. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Ewa Ślusarczyk. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
W części filmowej audycji „Dwie strony sztuki” Iwona Muszytowska-Rzeszotek polecała spotkanie z bohaterami filmu pt. „Dżentelmeni”. O najnowszej produkcji Guy'a Ritchie opowiadali m.in.: Mathew McConaughey, Charlie Hunnam, Colin Farrell oraz Hugh Grant. Mówiliśmy także o podjętych w Toruniu kolejnych krokach w kierunku budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Gościem Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek była Ewa Ślusarczyk, która niedawno zadebiutowała na filmowym rynku. Muzycznie zabrzmiała ścieżka dźwiękowa z trzeciego sezonu serialu „Królowa”, której autorem jest Martin Phipps.

W literackiej części magazynu „Dwie strony sztuki” Bogumiła Wresiło polecała m.in. książkę Jacka Fedorowicza pt. „Mistrz offu”. W recenzji z szansą na wygranie pojawiła się książka pt. „Ziemia do księżyca” od wydawnictwa „Muchomor”. Przekazaliśmy także dobre wieści dla czekających na dodruk książki Dominiki Kiss-Orskiej pt. „Za winklem, po schódkach - subiektywny przewodnik po Bydgoszczy”.
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 27.02.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 27.02.2020, cz. 2

20 lutego 2020

W filmowej części magazynu „Dwie strony sztuki” Bogumiła Wresiło wspominała zmarłego kilka dni temu polskiego scenarzystę i reżysera Jerzego Gruzę. Naszym gościem był nominowany do Oscara operator Rodrigo Prieto, autor zdjęć do filmu „Irlandczyk”. Najnowsza produkcja Martina Scorsese to największy „przegrany” tegorocznych Oscarów, ale produkcja została bardzo dobrze przyjęta przez widzów ostatniej edycji Energa Camerimage w Toruniu, gdzie operator był jednym z gości. Muzycznie towarzyszyła nam ścieżka dźwiękowa do „Irlandczyka”, za którą odpowiada znakomity muzyk i gitarzysta Robbie Robertson.

W literackiej odsłonie audycji „Dwie strony sztuki„ Iwona Muszytowska-Rzeszotek polecała m.in. książkę Katarzyny Zyskowskiej pt. „Sprawa Hoffmanowej”. Gościem drugiej godziny audycji była Iwona Chmielewska - toruńska graficzka, autorka znanych na całym świecie i nagradzanych picturebooków, która w konkursie Bologna Ragazzi Award 2020 uhonorowana została właśnie kolejną, bardzo prestiżową nagrodą. W cyklu „Książki pod lupą” Anna Wysocka i Michał Dąbrowski rozmawiali o książce Iana McEwana pt."Maszyny takie jak ja".
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 20.02.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 20.02.2020, cz. 2

13 lutego 2020

W filmowej części audycji „Dwie strony sztuki” Iwona Muszytowska-Rzeszotek zaprasza do wysłuchania relacji z oscarowego wieczoru. O „Oscarach” porozmawiamy także z Radosławem Osińskim filmoznawcą i szefem kina „Centrum” w toruńskim CSW. Muzycznie również oscarowa ścieżka dźwiękowa do filmu „Joker”, której autorką jest islandzka kompozytorka Hildur Gudnadóttir. Zabrzmią także piosenki sprzed lat, które wykorzystane zostały w tym filmie, jak np. „That's Life” Franka Sinatry czy „Smile” Jimmy'ego Durante.

Przygotowana przez Bogumiłę Wresiło literacka część magazynu „Dwie strony sztuki" jawi się bardzo kryminalnie, a to za sprawą nowej powieści Iwony Banach pt. „Niedaleko pada trup od denata”. Wśród recenzji, z szansą na zdobycie książek w konkursach,także Jacek Ostrowski i jego kryminał pt. „Sarkofag” oraz powieść Joanny Bator „Ciemno prawie noc”, która doczekała się ekranizacji
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 13.02.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 13.02.2020, cz. 2

6 lutego 2020

W filmowej odsłonie magazynu „Dwie strony sztuki” m.in. o laureatach brytyjskich nagród BAFTA oraz o „oskarowych typach”, na moment przed niedzielną galą wręczenia najważniejszych nagród filmowych świta. Gościem Bogumiły Wresiło był bydgoski reżyser Krzysztof Nowicki, który opowiadał o planach realizacji dokubędzie nominowana do tegorocznych Oskarów ścieżka dźwiękowa Alexandre Desplat'a do filmu pt. „Małe Kobietki”.

W literackiej części audycji tradycyjnie znalazły się recenzje i konkursy. Iwona Muszytowska-Rzeszotek polecała m.in. książki: „Niebo na uwięzi” autorstwa Christine Leunens, „Kalendarz i klepsydra” Tadeusza Konwickiego oraz „Mord na Zimnych Wodach” Małgorzaty Grosman. W cyklu „Książki pod lupą” zabrzmiała dyskusja o książce Jerzego Pilcha pt. „Żółte światło”.
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 06.02.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie strony sztuki z 06.02.2020, cz. 2