Piątek, 30 października 2020 r.   Imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda
Polskie Radio PiK » Dwie strony sztuki
Ogłoszenie własne nadawcy

Z filmem i z książką

„Dwie Strony Sztuki” czyli dwie godziny z dobrym filmem i dobrą literaturą. W pierwszej, filmowej odsłonie proponujemy najnowsze kinowe premiery i filmowe wydarzenia w regionie.

Odwiedzamy festiwale i plany filmowe. Polecamy, recenzujemy i zaglądamy za kulisy planu filmowego. Gościmy wybitnych twórców filmu: reżyserów, aktorów, operatorów, scenografów, scenarzystów, dokumentalistów i kompozytorów muzyki filmowej.

Czas antenowy oddajemy też najmłodszym Słuchaczom, którym proponujemy zapowiedzi „kina familijnego”. Muzycznie towarzyszą nam filmowe kompozycje ze ścieżek dźwiękowych premierowych obrazów, bądź odkurzone przeboje sprzed lat.

W części drugiej audycji - recenzje książek z szansą na ich wygranie w konkursach. Nasz mailowy adres pozostaje bez zmian - sztuka@radiopik.pl. Polecamy Państwa uwadze spotkania z pisarzami z regionu, śledzimy nowości wydawnicze i przedstawiamy też propozycje dla najmłodszych Czytelników. W audycji pojawia się też cykl literacki „Książki pod lupą”.

„Dwie Strony Sztuki” w każdy czwartek od 20.05 do 22.00.
Zapraszają: Iwona Muszytowska-Rzeszotek oraz Bogumiła Wresiło

22 października 2020

Gościem części literackiej będzie Błażej Torański, współautor wydanej niedawno książki "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi". W programie kolejna odsłona spotkania z Magdaleną Wolińską-Riedi, autorką książki "Zdarzyło się w Watykanie". Recenzja i szansa na wygranie powieści "Angielka" Katherine Webb. Zaprasza Bogumiła Wresiło.

W części filmowej wspominać będziemy Wojciecha Pszoniaka. Wybitny aktor filmowy i teatralny zmarł w poniedziałek. Zaprosimy na relację z trwającego w Toruniu 18. Festiwalu Filmowego Tofifest. Naszym gościem będzie Wojtek Skrobiszewski, który opowie o swoim drugim filmie "W cieniu ciemności". Spotkamy się także z twórcami filmu "Trzy sztuki w Antarktyce", Bartoszem Stróżyńskim i Adamem Nowakiem. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 22.10.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 22.10.2020, cz. 2

15 października 2020

W części literackiej programu "Dwie Strony Sztuki", spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi, autorką książki "Zdarzyło się w Watykanie". Zaprosimy do udziału w nowym projekcie Książnicy Kopernikańskiej "Literackie przygody młodych – gry fabularne w służbie książce". Opowiedzą o nim autorzy: Mateusz Pitulski oraz Przemek Chudzik. Zrecenzujemy także książkę Danny'ego Glodberg'a zatytułowaną "Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany". W programie także kolejny odcinek cyklu "Książki pod Lupą".

W części filmowej, "Gram matkę Panny Młodej" - mówi nam Agata Kulesza o swojej roli w najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego. Zdjęcia do filmu pod roboczym tytułem "W2" trwają w Pałacu w Ostromecku.Szczegóły realizacji w naszym programie. Oprócz tego - w weekend w Toruniu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Muzycznie coś dla fanów zespołu The Rolling Stones - lider grupy już niebawem na dużym ekranie w produkcji "Obraz pożądania".
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 15.10.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 15.10.2020, cz. 2

8 października 2020

W literackiej odsłonie magazynu „Dwie Strony Sztuki” m.in. kryminał „Zło” autorstwa Artura Nowaka i Mariusza Zielke, w recenzji i z szansą na wygranie. Gościem Bogumiły Wresiło była bydgoszczanka Marta Grzybowska, która dzięki internetowej zbiórce wydała swoją pierwszą powieść pt. „Ponad”. W cyklu Książki pod Lupą „Krotka wymiana ognia” autorstwa Zyty Rudzkiej. W audycji mówiliśmy też o Radku Raku, laureacie tegorocznej Literackiej Nagrody Nike.

W części filmowej audycji „Dwie Strony Sztuki” o projekcie rządowym jakim jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu. Ostateczne decyzje zapadły , skomentowali to Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz. Projekt ten nie wszystkim się jednak podoba, o czym także godzinie Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek. Spotkaliśmy się także z toruńskimi twórcami: o filmie „Agnus dei” opowiadali Marianna Korman i Niko Niakas natomiast Ryszard Kruk opowiadał o filmie „Czarne błoto”, który zakwalifikował się do Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu. Muzycznie zabrzmiała ścieżka dźwiękowa do filmu „Pinokio”. Sięgnęliśmy po muzykę z produkcji z 2002 roku, kiedy to Pinokia zagrał Roberto Begnini. Obecnie na ekranach kin nowa wersja, w której aktor zagrał ponownie ale już Geppett'a.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 08.10.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 08.10.2020, cz. 2

1 października 2020

W pierwszej godzinie audycji „Dwie strony sztuki” wieści ze świata filmu, dużego i małego ekranu przedstawiła Bogumiła Wresiło. Jej goścmi byli: Agnieszka Holland i Maciej Cuske. Agnieszka Holland opowiadała o swojej najnowszej produkcji pt. „Szarlatan” - film wchodzi do polskich kin 9 października, tydzień temu w bydgoskich kinach „Pomorzanin” i „Orzeł” w MCK odbyła się bydgoska prapremiera tej produkcji. Maciej Cuske opowiadał o fotosach do swojego najnowszego dokumentu pt. „Wieloryb z Lorino”. Wystawę fotosów oglqdać można przez cały październik na ul. Mostowej w Bydgoszczy. Premiera dokumentu w listopadzie na Festiwalu Przeźrocza. To już pewne - w Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. O szczegółach tego projektu mówił u nas Prezydent Torunia Michał Zaleski.

W części literackiej czwartkowego magazynu polecamy i recenzujemy książki. Tym razem była to m.in. „Red White & Royal Blue” autorstwa Casey McQuiston. Ewa Dąbska rozmawiała z Agnieszką Wysocką o jej książce zatytułowanej pt. „Jan Kossakowski. Spotkanie z architekturą”. W cyklu „Książki pod lupą” rozmowa Agnieszki Wysockiej i Aleksandry Wyperowicz o książce Sally Rooney pt. „Normalni ludzie”.
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 01.10.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Dwie Strony Sztuki z 01.10.2020, cz. 2