Piątek, 03 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Ryszarda, Pankracego, Ingi
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-11, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Patryk Tomaszewski [wideo]

Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Patryk Tomaszewski. Fot. www.wnopib.umk.pl
Rozmowa Dnia - Patryk Tomaszewski
O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmowy Dnia z politologiem dr. Patrykiem Tomaszewskim.

Michał Jędryka: Panie doktorze, czy pana zdaniem uda się Prawu i Sprawiedliwość doprowadzić do dymisji Mariana Banasia, szefa Najwyższej Izby Kontroli ?

Będzie to trudne. Dopóki nie zostanie prawomocnie skazany, nie możemy przesądzać w sprawie pana Banasia. Okazuje się jednak, że nie bardzo sam Marian Banaś chcę odejść ze stanowiska szefa NIK - u. I to jest na pewno kłopot dla partii rządzącej, bo naciski miękkie już nie dadzą rezultatu. A patrząc na działanie NIK - u w ostatnich dniach, siłą rzeczy narzuca się takie skojarzenie, że jednak jest to taka troszkę akcja odwetowa ze strony szefa NIK - u.

Czy uważa pan że nieodwoływalność Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, która miała mu zapewnić niezależność od nacisków politycznych jest dobrym rozwiązaniem?

Dobrym rozwiązaniem jest, gdy urzędnicy wysokiej rangi, ci którzy kontrolują troszkę rządzących, mają immunitet, natomiast dobrym obyczajem byłoby, i w dobrym smaku, żeby ci sami urzędnicy potrafili z podniesioną przyłbicą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, czy opinią publiczną jeżeli w ich sprawie toczy się postępowanie, gdy są pewnego typu zarzuty, których nie do końca potrafią wyjaśnić. Taka kultura polityczna raczej wymagałaby od nich, żeby właśnie sami rezygnowali z immunitetu, niż się nim zasłaniali. Natomiast immunitet jednak chroni przed pewnymi naciskami, i w wypadku kontroli nad rządzącymi jest w mojej ocenie dobry, natomiast niesie pewne kłopoty takie jak jak sprawa pana Banasia, ale wcześniej sprawa też szefa NIK - u pana Kwiatkowskiego, obecnie senatora.

No właśnie, w związku z tym czy Prawo i Sprawiedliwość mogłoby, i czy byłby to dobry ruch, gdyby doprowadziło do zmiany Konstytucji, zakładając że taka większość by się znalazła, dla załatwienia tej jednej sprawy.

Załatwienie jednej sprawy zostałoby już zapisane w Konstytucji. Głosy opozycji to jest troszkę taka czcza dywagacja, ponieważ opozycja raczej nie będzie chciała pomóc Prawu i Sprawiedliwości, będzie ten temat raczej grzała, a ruchy pana Banasia mogą jeszcze w tym względzie pomagać opozycji. Opinia publiczna powinna piętnować pana Banasia , nie za czyn, bo o winie jeszcze nie przesądzono, ale po to, żeby ten człowiek z tego immunitetu zrezygnował, żeby mogło się toczyć postępowanie. Z drugiej strony, żeby mógł oczyścić siebie, bo dopóki piastuje to stanowisko, ciąży na nim domniemanie, że jednak ukrywa się za immunitetem.

Sprawy rozwijają się jednak inaczej. Jaki, według pana, jest prawdopodobny scenariusz w tej sprawie?

Według mnie jest to pat. Większości sejmowej nie spodziewam się. Jedynie naciski opinii publicznej mogą coś zadziałać. Jeżeli dobrze odczytujemy to, co się dzieje w NIK - u od kilku dni, widzimy rodzaj gry zemsty, odwetu pana Banasia, co dowodzi, że swój interes partykularny stawia wyżej, niż interes partii, która go nominowała i wyżej, niż rozwiązanie tej sprawy z korzyścią dla obywateli, czyli postawy propaństwowej. (...)Zobacz także

2020-04-02, godz. 06:15 Prof. Radosław Sojak [wideo] Rozmowa z prof. Radosławem Sojakiem, socjologiem z UMK, o naszym postrzeganiu epidemii i sytuacji społecznej, która jest z tą zarazą związana. Michał Jędryka: ... » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o obowiązujących od środy restrykcjach, mających na celu zwalczanie epi ... » więcej 2020-03-31, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek rozmawiała we wtorek w Polskim Radiu PiK z europosłem Ryszardem Czarneckim o tym, czy Unia Europejska zdała egzamin w czasach zarazy.Magdalen ... » więcej 2020-03-30, godz. 06:05 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z klubu Koalicja Polska. Pytaliśmy o przyjętą przez Sejm tarczę antykryzysową, o zmiany dotyczące Kodeksu wyborcz ... » więcej 2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-25, godz. 06:03 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pande ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-03-20, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowan ... » więcej
12345