Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-31, 06:00 Robert Erdmann

Grzegorz Smytry

Grzegorz Smytry/fot. Magdalena Gill
Grzegorz Smytry/fot. Magdalena Gill
PR PiK - Rozmowa Dnia - Grzegorz Smytry
Powódź, susza, albo jedno i drugie - to rzeczywistość nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego. Jakie są plany poradzenia sobie z tym zagrożeniem? Ile potrwa ich realizacja? Z tym pytaniami zwróciliśmy się w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy - Grzegorza Smytrego.

Robert Erdmann: Kilka lat temu głębokość Brdy u ujścia do Wisły wynosiła 20 cm. W takim stanie jest cała polska gospodarka wodna?
Grzegorz Smytry: - Jest różnie w różnych regionach kraju. Z pewnością południe kraju nie należy do tych szczególnie wyjałowionych, natomiast na pewno nasza część – cały środkowy pas kraju - jest narażony na zdecydowany deficyt wody.

Mamy jakiś kompleksowy plan uzdrowienia tej sytuacji? Dotyka nas albo susza, albo powódź, a w tym roku mamy i jedno, i drugie.
- Żeby spiąć to jakąś racjonalną klamrą, musimy przyjąć krajowy program, który będzie realizowany bez względu na zmieniające się opcje polityczne. Musi być w konsensusie przyjęty. W związku z tym Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które reprezentuję podjęło decyzję o zbudowaniu takiego programu. Jego nazwa brzmi „Stop suszy”. Pierwszym krokiem będzie konferencja, która odbędzie się 18 czerwca w Bydgoszczy. Będziemy dyskutować o tym, jak te obszary zdefiniować, zabezpieczyć, jak monitorować i jakie podjąć środki, żeby poprawić ich sytuację .

Woda ma to do siebie, że istnieje już pewien spójny system. Czy polski program nie powinien być częścią tego, co istnieje już w Europie? Mówię o wodzie do picia, do podlewania, dla rolnictwa.
- Myślę, że na początek wystarczy dobry system, przyjęty przez większość dla naszego kraju. Oczywiście wody- szczególnie te podziemne - to jest system naczyń połączonych - jeżeli w jednym miejscu pompujemy, to w drugim wody zabraknie.
Natomiast jeżeli chodzi o wody powierzchniowe, to rzeczywiście brakuje infrastruktury, która jest kosztowna. W zależności od zasobności naszego budżetu – ważna jest realizacja znaczących, zdecydowanie poprawiających sytuację projektów. Takim projektem będzie choćby zbiornik w Siarzewie, którego prace projektowe są prowadzone. (...)

Zobacz także

2020-01-27, godz. 06:08 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w poniedziałek był politolog i medioznawca prof. Radosław Sajna, a rozmawialiśmy o kryzysie związanym z reformą sądownictwa w Polsce.Mich ... » więcej 2020-01-24, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był poseł PiS Tomasz Latos, z którym rozmawialiśmy o najważniejszych bieżących problemach politycznych i tematach zakończonego ... » więcej 2020-01-23, godz. 06:01 Ryszard Bober Jako jeden z dwóch senatorów PSL zagłosował za specustawą o zwalczaniu ASF autorstwa PiS. Jaka była jego motywacja i czy w polskim parlamencie jest możliwa ws ... » więcej 2020-01-22, godz. 06:00 Iwona Michałek Według „Raportu o biedzie” Stowarzyszenia Wiosna w 2018 roku przybyło 400 tys. Polaków, żyjących w skrajnym ubóstwie. Dziś ponad 2 mln Polaków balansuje na gr ... » więcej 2020-01-21, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był senator Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Kobiak. A tematy rozmowy to: odrzucenie ustaw o ustroju sądów, wizyta Kom ... » więcej 2020-01-20, godz. 06:02 prof. Janusz Kutta Gościem Rozmowy Dnia był historyk, prof. Janusz Kutta. O bydgoskim jubileuszu stulecia powrotu do wolnej Polski. Michał Jędryka: 20 stycznia to data symbolicz ... » więcej 2020-01-17, godz. 06:05 Michał Zaleski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym ... » więcej 2020-01-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek europoseł Kosma Złotowski, który obecnie przebywa w Strasburgu i z którym rozmawialiśmy m.in. o debacie w Parlamencie Eu ... » więcej 2020-01-15, godz. 06:02 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o: wyborze Roberta Biedronia na kandydata w wyb ... » więcej 2020-01-14, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa między innymi o bydgoskim lotnisku, a także o re ... » więcej
12345