Niedziela, 19 maja 2019 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-15, 06:00 Robert Erdmann

Paweł Olszewski

Paweł Olszewski/fot. Archiwum
Paweł Olszewski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Olszewski
Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusza apostolskiego w/s biskupa Jana Tyrawy? Z tymi m.in. pytaniami zwróciliśmy się w środowej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK do posła PO Pawła Olszewskiego.

Robert Erdmann: W liście do nuncjusza apostolskiego zwrócił się Pan o odwołanie ordynariusza diecezji bydgoskiej. Dlaczego upublicznił Pan list do nuncjusza?
Paweł Olszewski: Kilka dni przed emisją wstrząsającego filmu braci Sekielski napisałem list do biskupa z prośbą o informację, dotyczącą skali pedofilii w Kościele w naszej diecezji. Niestety, nie uzyskałem odpowiedzi. Była tylko odpowiedź medialna rzecznika kurii, że tej odpowiedzi nie będzie. Dla mnie było na to na tyle skandaliczne, że pisząc list do nuncjusza stwierdziłem, że to jest ten moment, kiedy należy przywołać księdza biskupa do tablicy, bowiem sytuacja jest nietuzinkowa.

Otrzymał Pan list stowarzyszenia Polska Laicka z apelem o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tytułu honorowego obywatela województwa?

- Jestem teraz w Warszawie, być może ten list dotarł do biura poselskiego. Znam jego treść z przekazów medialnych.

Rozmawiał Pan o tym z radnymi województwa i marszałkiem?
- Nie, bo przeczytałem o tym dopiero dziś rano w mediach.

A jakie jest Pana zdanie w tej sprawie?
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że osoby zamieszane w pedofilię, w krycie pedofilii, w najtragiczniejsze przestępstwa z punktu widzenia dzieci i młodzieży miałyby być honorowymi obywatelami miasta czy województwa. W związku z powyższym będę również rekomendował naszym radnym, aby poparli uchwałę, pozbawiającą księdza biskupa Suskiego honorowego obywatelstwa.

Rząd przygotował szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak Pan będzie głosował - za, przeciw, wstrzyma się Pan?
- Mam takie doświadczenia z tym rządem, że to o czym mówią i kierują do Sejmu, nijak się ma do tego, co wychodzi później po całonocnym głosowaniach i debatach. Poczekajmy więc na ostateczne rozwiązanie.
Chciałbym, aby państwo zadziałało w tej sprawie. Proszę zwrócić uwagę, że jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że przykładowo w ubojni jest problem ze skażonym mięsem, następnego dnia rano w tej ubojni jest policja. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją - śmieszną zresztą - taką, jak wczoraj - że Greenpeace rozwiesza płachty, to policja po całej Warszawie goni aktywistów. A gdy mamy publikację wstrząsającego i porażającego filmu o udziale najwyższych hierarchów kościoła w zmowie milczenia i kryciu księży-pedofilów, to policja nie robi nic. W każdej kurii, w każdej diecezji, co do której są podejrzenia, że może dochodzić tam do czynów pedofilskich, powinna być reakcja służb państwowych. Tej reakcji nie ma. Od skuteczności zależy wyplenienie i wypalenie gorącym żelazem tego, co tam się dzieje.

Dlaczego Platforma głosowała przeciwko, gdy w Sejmie był uchwalany rejestr pedofilów?
- Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę podczas tej debaty, że w 100 procentach popieramy rozwiązanie, w którym można sprawdzić przeszłość osoby, ubiegającej się choćby o pracę z dziećmi - takiej jak: nauczyciel, wychowawca, ksiądz. Problem polega na tym, że pan minister Ziobro poza tym rejestrem, za którym byliśmy, proponował możliwość upubliczniania również danych osoby poszkodowanej. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że molestowane jest dziecko przez ojca. Mamy liczne badania amerykańskie, na co zwraca również uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, które wskazują, że jest to dodatkowa stygmatyzacja dla osób poddanych czynnom pedofilii i molestowania. Upublicznienie takich danych wyklucza i piętnuje ze środowiska, w którym te osoby funkcjonują. Byliśmy więc bezwzględnie za rejestrem pedofilów, by rodzice mogli sprawdzić, czy dana osoba była karana bądź niekarana i w jakim zakresie. Szczególnie te osoby, które współpracują z dziećmi. Jednocześnie jednak uważaliśmy, że upublicznianie danych ofiar byłoby krokiem zbyt daleko idącym, bowiem te dzieci poniosłyby dodatkową karę za działania choćby swojego ojca, brata czy wujka. (...)

Zobacz także

2019-05-17, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Sławomir Sadowski. Komentator życia politycznego odniósł się do spraw , które stały się elementami kampanii do Parlamen ... » więcej 2019-05-16, godz. 06:03 Paweł Machalski Politycy i partie polityczne, a także liczni przedstawiciele Kościoła katolickiego reagują na fakty przedstawione w filmie braci Sekielskich. Jak ten film wpł ... » więcej 2019-05-14, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Jakie są szanse na powołanie komisji państwowo-kościelnej/świecko-kościelnej do spraw wyjaśnienia zjawiska pedofilii w Kościele w Polsce? Na ile skuteczne moż ... » więcej 2019-05-13, godz. 04:15 Bartosz Kownacki 11 maja minęło sto lat od utworzenia Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ta data stała się symbolicznym początkiem wywiadu i kontrwywiadu wojskow ... » więcej 2019-05-10, godz. 06:00 Sylwia Żakowska-Stasiszyn i Aleksandra Hapka Edukacja i promocja dziedzictwa kulinarnego regionu - to główny cel organizowanej w weekend (11-12 maja) w Minikowie imprezy pod hasłem „Lato na wsi - święto ... » więcej 2019-05-09, godz. 06:30 dr hab. Radosław Sojak W debacie publicznej coraz częściej pojawiają się rozmaite patologie. A to problem pedofilii, to znów przemocy w rodzinie, innym razem jakieś grupy twierdzą ż ... » więcej 2019-05-08, godz. 06:00 Prof. Joanna Madalińska-Michalak Jaka jest siła i jakie są słabości polskiego systemu edukacji? Gościem Rozmowy Dnia była prof. Joanna Madalińska-Michalak z Uniwersytetu Warszawskiego, przewo ... » więcej 2019-05-07, godz. 06:45 Piotr Król O inwestycjach infrastrukturalnych w regionie: drogach S10 i S5, o porcie multimodalnym oraz o połączeniach regionu z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Rozmow ... » więcej 2019-05-06, godz. 06:05 Franciszek Bromberek - Od nowego roku akademickiego społeczność polskich uczelni wejdzie w nową rzeczywistość - mówił rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgosz ... » więcej 2019-05-03, godz. 06:00 prof. Marek Chamot Gdzie tkwią źródła Konstytucji 3 Maja? To temat piątkowej Rozmowy Dnia. Jej gościem był historyk prof. Marek Chamot z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. ... » więcej
12345