Czwartek, 20 lutego 2020 r.   Imieniny: Leona, Ludomira, Zenobiusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-15, 06:00 Robert Erdmann

Paweł Olszewski

Paweł Olszewski/fot. Archiwum
Paweł Olszewski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Olszewski
Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusza apostolskiego w/s biskupa Jana Tyrawy? Z tymi m.in. pytaniami zwróciliśmy się w środowej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK do posła PO Pawła Olszewskiego.

Robert Erdmann: W liście do nuncjusza apostolskiego zwrócił się Pan o odwołanie ordynariusza diecezji bydgoskiej. Dlaczego upublicznił Pan list do nuncjusza?
Paweł Olszewski: Kilka dni przed emisją wstrząsającego filmu braci Sekielski napisałem list do biskupa z prośbą o informację, dotyczącą skali pedofilii w Kościele w naszej diecezji. Niestety, nie uzyskałem odpowiedzi. Była tylko odpowiedź medialna rzecznika kurii, że tej odpowiedzi nie będzie. Dla mnie było na to na tyle skandaliczne, że pisząc list do nuncjusza stwierdziłem, że to jest ten moment, kiedy należy przywołać księdza biskupa do tablicy, bowiem sytuacja jest nietuzinkowa.

Otrzymał Pan list stowarzyszenia Polska Laicka z apelem o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tytułu honorowego obywatela województwa?

- Jestem teraz w Warszawie, być może ten list dotarł do biura poselskiego. Znam jego treść z przekazów medialnych.

Rozmawiał Pan o tym z radnymi województwa i marszałkiem?
- Nie, bo przeczytałem o tym dopiero dziś rano w mediach.

A jakie jest Pana zdanie w tej sprawie?
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że osoby zamieszane w pedofilię, w krycie pedofilii, w najtragiczniejsze przestępstwa z punktu widzenia dzieci i młodzieży miałyby być honorowymi obywatelami miasta czy województwa. W związku z powyższym będę również rekomendował naszym radnym, aby poparli uchwałę, pozbawiającą księdza biskupa Suskiego honorowego obywatelstwa.

Rząd przygotował szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak Pan będzie głosował - za, przeciw, wstrzyma się Pan?
- Mam takie doświadczenia z tym rządem, że to o czym mówią i kierują do Sejmu, nijak się ma do tego, co wychodzi później po całonocnym głosowaniach i debatach. Poczekajmy więc na ostateczne rozwiązanie.
Chciałbym, aby państwo zadziałało w tej sprawie. Proszę zwrócić uwagę, że jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że przykładowo w ubojni jest problem ze skażonym mięsem, następnego dnia rano w tej ubojni jest policja. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją - śmieszną zresztą - taką, jak wczoraj - że Greenpeace rozwiesza płachty, to policja po całej Warszawie goni aktywistów. A gdy mamy publikację wstrząsającego i porażającego filmu o udziale najwyższych hierarchów kościoła w zmowie milczenia i kryciu księży-pedofilów, to policja nie robi nic. W każdej kurii, w każdej diecezji, co do której są podejrzenia, że może dochodzić tam do czynów pedofilskich, powinna być reakcja służb państwowych. Tej reakcji nie ma. Od skuteczności zależy wyplenienie i wypalenie gorącym żelazem tego, co tam się dzieje.

Dlaczego Platforma głosowała przeciwko, gdy w Sejmie był uchwalany rejestr pedofilów?
- Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę podczas tej debaty, że w 100 procentach popieramy rozwiązanie, w którym można sprawdzić przeszłość osoby, ubiegającej się choćby o pracę z dziećmi - takiej jak: nauczyciel, wychowawca, ksiądz. Problem polega na tym, że pan minister Ziobro poza tym rejestrem, za którym byliśmy, proponował możliwość upubliczniania również danych osoby poszkodowanej. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że molestowane jest dziecko przez ojca. Mamy liczne badania amerykańskie, na co zwraca również uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, które wskazują, że jest to dodatkowa stygmatyzacja dla osób poddanych czynnom pedofilii i molestowania. Upublicznienie takich danych wyklucza i piętnuje ze środowiska, w którym te osoby funkcjonują. Byliśmy więc bezwzględnie za rejestrem pedofilów, by rodzice mogli sprawdzić, czy dana osoba była karana bądź niekarana i w jakim zakresie. Szczególnie te osoby, które współpracują z dziećmi. Jednocześnie jednak uważaliśmy, że upublicznianie danych ofiar byłoby krokiem zbyt daleko idącym, bowiem te dzieci poniosłyby dodatkową karę za działania choćby swojego ojca, brata czy wujka. (...)

Zobacz także

2020-02-20, godz. 06:00 Jarosław Gowin [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Rozmawialiśmy o kondycji nauki polskiej, a także o sytuacji pol ... » więcej 2020-02-19, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS prof. Zbigniew Girzyński. Temat to obchodzony po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Czy takie święto jest potrzebne? Czego ... » więcej 2020-02-18, godz. 06:30 Janusz Zemke Gościem Marcina Kupczyka w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK był Janusz Zemke. Polityk lewicy został doradcą Roberta Biedronia ds. bezpieczeństwa, a w razie ... » więcej 2020-02-17, godz. 06:00 Stanisław Burdziej [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był dr hab. Stanisław Burdziej, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o społecznym postrzeg ... » więcej 2020-02-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski [wideo] Jaki temat może zdominować kampanię prezydencką? W jaki sposób da się połączyć zwaśnione strony, co zapowiada prezes PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kos ... » więcej 2020-02-13, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem rozmowy dnia był europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski, którego pytaliśmy między innymi o środową debatę budżetową w Parlamencie Europejsk ... » więcej 2020-02-12, godz. 06:30 Arkadiusz Myrcha Gościem Michała Jędryki w środowej „Rozmowie dnia” był poseł Arkadiusz Myrcha z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej. R ... » więcej 2020-02-11, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy między innymi o Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112.Michał Jędryka ... » więcej 2020-02-10, godz. 06:00 Wojciech Peszyński Jak będzie wyglądała kampania prezydencka? Na jakich tematach będą koncentrowali się kandydaci na urząd prezydenta? Jakich błędów powinni unikać, a na co post ... » więcej 2020-02-07, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Nowej Lewicy, Jan Szopiński. Parlamentarzystę pytaliśmy m.in. o proces konsolidacji lewicy, o przygotowania do wyborów prezyden ... » więcej
12345