Wtorek, 12 listopada 2019 r.   Imieniny: Renaty, Witolda, Jozafata
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-05-15, 06:00 Robert Erdmann

Paweł Olszewski

Paweł Olszewski/fot. Archiwum
Paweł Olszewski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Olszewski
Prawica przygotowała szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak głosować będzie w tej sprawie opozycja? Dlaczego upubliczniony został list do nuncjusza apostolskiego w/s biskupa Jana Tyrawy? Z tymi m.in. pytaniami zwróciliśmy się w środowej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK do posła PO Pawła Olszewskiego.

Robert Erdmann: W liście do nuncjusza apostolskiego zwrócił się Pan o odwołanie ordynariusza diecezji bydgoskiej. Dlaczego upublicznił Pan list do nuncjusza?
Paweł Olszewski: Kilka dni przed emisją wstrząsającego filmu braci Sekielski napisałem list do biskupa z prośbą o informację, dotyczącą skali pedofilii w Kościele w naszej diecezji. Niestety, nie uzyskałem odpowiedzi. Była tylko odpowiedź medialna rzecznika kurii, że tej odpowiedzi nie będzie. Dla mnie było na to na tyle skandaliczne, że pisząc list do nuncjusza stwierdziłem, że to jest ten moment, kiedy należy przywołać księdza biskupa do tablicy, bowiem sytuacja jest nietuzinkowa.

Otrzymał Pan list stowarzyszenia Polska Laicka z apelem o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tytułu honorowego obywatela województwa?

- Jestem teraz w Warszawie, być może ten list dotarł do biura poselskiego. Znam jego treść z przekazów medialnych.

Rozmawiał Pan o tym z radnymi województwa i marszałkiem?
- Nie, bo przeczytałem o tym dopiero dziś rano w mediach.

A jakie jest Pana zdanie w tej sprawie?
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że osoby zamieszane w pedofilię, w krycie pedofilii, w najtragiczniejsze przestępstwa z punktu widzenia dzieci i młodzieży miałyby być honorowymi obywatelami miasta czy województwa. W związku z powyższym będę również rekomendował naszym radnym, aby poparli uchwałę, pozbawiającą księdza biskupa Suskiego honorowego obywatelstwa.

Rząd przygotował szereg zmian w prawie, aby zwalczać pedofilię. Jak Pan będzie głosował - za, przeciw, wstrzyma się Pan?
- Mam takie doświadczenia z tym rządem, że to o czym mówią i kierują do Sejmu, nijak się ma do tego, co wychodzi później po całonocnym głosowaniach i debatach. Poczekajmy więc na ostateczne rozwiązanie.
Chciałbym, aby państwo zadziałało w tej sprawie. Proszę zwrócić uwagę, że jeśli mamy do czynienia z sytuacją, że przykładowo w ubojni jest problem ze skażonym mięsem, następnego dnia rano w tej ubojni jest policja. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją - śmieszną zresztą - taką, jak wczoraj - że Greenpeace rozwiesza płachty, to policja po całej Warszawie goni aktywistów. A gdy mamy publikację wstrząsającego i porażającego filmu o udziale najwyższych hierarchów kościoła w zmowie milczenia i kryciu księży-pedofilów, to policja nie robi nic. W każdej kurii, w każdej diecezji, co do której są podejrzenia, że może dochodzić tam do czynów pedofilskich, powinna być reakcja służb państwowych. Tej reakcji nie ma. Od skuteczności zależy wyplenienie i wypalenie gorącym żelazem tego, co tam się dzieje.

Dlaczego Platforma głosowała przeciwko, gdy w Sejmie był uchwalany rejestr pedofilów?
- Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę podczas tej debaty, że w 100 procentach popieramy rozwiązanie, w którym można sprawdzić przeszłość osoby, ubiegającej się choćby o pracę z dziećmi - takiej jak: nauczyciel, wychowawca, ksiądz. Problem polega na tym, że pan minister Ziobro poza tym rejestrem, za którym byliśmy, proponował możliwość upubliczniania również danych osoby poszkodowanej. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że molestowane jest dziecko przez ojca. Mamy liczne badania amerykańskie, na co zwraca również uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, które wskazują, że jest to dodatkowa stygmatyzacja dla osób poddanych czynnom pedofilii i molestowania. Upublicznienie takich danych wyklucza i piętnuje ze środowiska, w którym te osoby funkcjonują. Byliśmy więc bezwzględnie za rejestrem pedofilów, by rodzice mogli sprawdzić, czy dana osoba była karana bądź niekarana i w jakim zakresie. Szczególnie te osoby, które współpracują z dziećmi. Jednocześnie jednak uważaliśmy, że upublicznianie danych ofiar byłoby krokiem zbyt daleko idącym, bowiem te dzieci poniosłyby dodatkową karę za działania choćby swojego ojca, brata czy wujka. (...)

Zobacz także

2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej 2019-11-06, godz. 06:02 Mikołaj Bogdanowicz, Janusz Halak [wideo] Gośćmi Rozmowy Dnia byli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbrygadier Janusz Halak. Przedstawili kolejną edycję programu ... » więcej 2019-11-05, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia" był we wtorek marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zbliża się 11 listopada, więc tradycyjnie zapytaliśmy Piotra Całbeckiego o pr ... » więcej 2019-11-04, godz. 07:49 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy jest medioznawca, prof. Radosław Sajna. Podczas Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wierzchosławicach lider tej partii Władysław K ... » więcej 2019-11-01, godz. 06:00 ks. Dariusz Okoński Kim według Kościoła Katolickiego są święci? Ilu świętych zamieszkuje niebo? Co oznacza „świętych obcowanie”? Na czym polega życie wieczne? Jak dzieci postrzeg ... » więcej 2019-10-31, godz. 06:45 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była pani poseł Joanna Borowiak, którą zapytaliśmy między innymi o prognozy na pierwsze 100 dni nowej kadencji Sejmu, a także o ważne mie ... » więcej 2019-10-30, godz. 06:00 Jan Szopiński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł-elekt Jan Szopiński. Pytaliśmy go m.in., czy Lewica w nowym Sejmie będzie bardziej liberalna czy bardziej socjalna? Michał Jędr ... » więcej
12345