Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-03-27, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Tadeusz Zwiefka

Tadeusz Zwiefka
Tadeusz Zwiefka
Parlament Europejski większością głosów przyjął unijną dyrektywę o prawach autorskich, która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przeciwnicy nowej regulacji określają ją mianem ACTA 2. 348 europosłów głosowało za dyrektywą, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Projekt poparł m.in. europoseł Platformy Obywatelskiej Tadeusz Zwiefka. Dlaczego?

Michał Jędryka: Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad dyrektywą cyfrową, została ona przegłosowana, przyjęta przez PE, reakcje na to wydarzenie są skrajnie różne. Europosłanka Jadwiga Wiśniewska nazywa to "czarnym dniem wolności słowa w Internecie", a pan glosował "za".

Tadeusz Zwiefka: Jeżeli słyszę tego typu górnolotne słowa o "czarnym dniu wolności słowa w Internecie" to ogarnia mnie pusty śmiech, ponieważ jest to ewidentne kłamstwo i totalna nieznajomość tematu. Dyrektywa mówi o prawach autorskich, a nie o wolności czy braku wolności. To jest pomylenie pojęć. W tej dyrektywie nie znajdą państwo ani jednego sformułowania, które ingerowałoby w wolność indywidualnego internauty w cyfrowym świecie. Nie ma takich pojęć.

Są uregulowania, które mówią o tym, że przed zamieszczeniem treści w Internecie, będą one filtrowane pod kątem podobieństwa do innych.

Nie wiem kto panu bzdur naopowiadał. Proszę przeczytać tekst dyrektywy i nie znajdzie pan tam takiego sformułowania, że przed umieszczeniem czegokolwiek, cokolwiek będzie filtrowane. Wręcz przeciwnie. W zapisie dyrektywy mówi się o tym, że filtrowanie generalne jest zabronione. Natomiast dzisiaj, o czym wszyscy dobrze wiedzą, tylko amnezja ogarnia niektórych ludzi, filtrowanie treści w Internecie się odbywa. Treści niedozwolone są filtrowane, więc nie mówmy, że będzie jakieś filtrowanie. Jego nie będzie w kontekście prawa autorskiego. Będzie natomiast konieczność zawierania umów licencyjnych pomiędzy administratorami czy właścicielami platform cyfrowych, które sobie hulają do woli, zarabiając na twórczości innych miliardy dolarów rocznie, a teraz będą zmuszeni do posiadania prawa, aby z twórczości innych moc korzystać i na niej zarabiać oraz dzielić się częścią zysków z twórcami, autorami, to są dziennikarze, piosenkarze, kompozytorzy, aktorzy itd.

Krytycy podnoszą, że te uregulowania są na tyle niejasne, że nie wiadomo jak ten proces będzie przebiegał, kto skorzysta z tych pieniędzy, które będą musieli płacić giganci internetowi np. za umieszczone linki, czy treści.

Raz jeszcze powtarzam: linkowanie jest dozwolone. Nie ma opłat od umieszczonych linków. Proszę nie mylić pojęć. Proszę najpierw przeczytać dyrektywę. Ona leży na stole i możemy przestać bajać o jej treści. Wkrótce będziemy mieli ją w użyciu, niestety dopiero za dwa lata. Teraz rozpocznie się proces implementacji tej dyrektywy do prawa krajowego, u nas zajmie się tym nasz Sejm i w polskim parlamencie ustali się reguły podług których ta dyrektywa będzie funkcjonowała w naszym kraju. (...).

W takim razie kto się boi i kto nie chce tej dyrektywy?

Nie chcą ci, którzy będą musieli teraz dzielić się kasą z innymi. Oni do tej pory zarabiali gigantyczne pieniądze na twórczości innych, nie pytając się ich o zgodę. Każdy właściciel praw autorskich także i dziś mógł iść do sądu, zaskarżyć i najczęściej wygrywał proces, ale teraz odwrócono to we właściwym kierunku, czyli ten, który chce korzystać z czyjegoś prawa autorskiego, musi uzyskać zgodę i tutaj jest pies pogrzebany. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tadeusz Zwiefka

Zobacz także

2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia będzie minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a rozmawiać będziemy o początku kadencji prezydenta RP, zapowied ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej
12345