Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-27, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Tadeusz Zwiefka

Tadeusz Zwiefka
Tadeusz Zwiefka
Parlament Europejski większością głosów przyjął unijną dyrektywę o prawach autorskich, która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przeciwnicy nowej regulacji określają ją mianem ACTA 2. 348 europosłów głosowało za dyrektywą, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Projekt poparł m.in. europoseł Platformy Obywatelskiej Tadeusz Zwiefka. Dlaczego?

Michał Jędryka: Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad dyrektywą cyfrową, została ona przegłosowana, przyjęta przez PE, reakcje na to wydarzenie są skrajnie różne. Europosłanka Jadwiga Wiśniewska nazywa to "czarnym dniem wolności słowa w Internecie", a pan glosował "za".

Tadeusz Zwiefka: Jeżeli słyszę tego typu górnolotne słowa o "czarnym dniu wolności słowa w Internecie" to ogarnia mnie pusty śmiech, ponieważ jest to ewidentne kłamstwo i totalna nieznajomość tematu. Dyrektywa mówi o prawach autorskich, a nie o wolności czy braku wolności. To jest pomylenie pojęć. W tej dyrektywie nie znajdą państwo ani jednego sformułowania, które ingerowałoby w wolność indywidualnego internauty w cyfrowym świecie. Nie ma takich pojęć.

Są uregulowania, które mówią o tym, że przed zamieszczeniem treści w Internecie, będą one filtrowane pod kątem podobieństwa do innych.

Nie wiem kto panu bzdur naopowiadał. Proszę przeczytać tekst dyrektywy i nie znajdzie pan tam takiego sformułowania, że przed umieszczeniem czegokolwiek, cokolwiek będzie filtrowane. Wręcz przeciwnie. W zapisie dyrektywy mówi się o tym, że filtrowanie generalne jest zabronione. Natomiast dzisiaj, o czym wszyscy dobrze wiedzą, tylko amnezja ogarnia niektórych ludzi, filtrowanie treści w Internecie się odbywa. Treści niedozwolone są filtrowane, więc nie mówmy, że będzie jakieś filtrowanie. Jego nie będzie w kontekście prawa autorskiego. Będzie natomiast konieczność zawierania umów licencyjnych pomiędzy administratorami czy właścicielami platform cyfrowych, które sobie hulają do woli, zarabiając na twórczości innych miliardy dolarów rocznie, a teraz będą zmuszeni do posiadania prawa, aby z twórczości innych moc korzystać i na niej zarabiać oraz dzielić się częścią zysków z twórcami, autorami, to są dziennikarze, piosenkarze, kompozytorzy, aktorzy itd.

Krytycy podnoszą, że te uregulowania są na tyle niejasne, że nie wiadomo jak ten proces będzie przebiegał, kto skorzysta z tych pieniędzy, które będą musieli płacić giganci internetowi np. za umieszczone linki, czy treści.

Raz jeszcze powtarzam: linkowanie jest dozwolone. Nie ma opłat od umieszczonych linków. Proszę nie mylić pojęć. Proszę najpierw przeczytać dyrektywę. Ona leży na stole i możemy przestać bajać o jej treści. Wkrótce będziemy mieli ją w użyciu, niestety dopiero za dwa lata. Teraz rozpocznie się proces implementacji tej dyrektywy do prawa krajowego, u nas zajmie się tym nasz Sejm i w polskim parlamencie ustali się reguły podług których ta dyrektywa będzie funkcjonowała w naszym kraju. (...).

W takim razie kto się boi i kto nie chce tej dyrektywy?

Nie chcą ci, którzy będą musieli teraz dzielić się kasą z innymi. Oni do tej pory zarabiali gigantyczne pieniądze na twórczości innych, nie pytając się ich o zgodę. Każdy właściciel praw autorskich także i dziś mógł iść do sądu, zaskarżyć i najczęściej wygrywał proces, ale teraz odwrócono to we właściwym kierunku, czyli ten, który chce korzystać z czyjegoś prawa autorskiego, musi uzyskać zgodę i tutaj jest pies pogrzebany. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tadeusz Zwiefka

Zobacz także

2019-11-20, godz. 06:00 Adam Banaszak [wideo] O propozycji zniesienia granicy 30-krotności przeciętnej pensji w gospodarce złożonej przez Porozumienie, a także o expose premiera. Gościem Rozmowy Dnia był ... » więcej 2019-11-19, godz. 06:06 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy dnia był poseł PO Arkadiusz Myrcha. Pytaliśmy go, czy nowa kadencja Parlamentu będzie spokojna i merytoryczna, czy Senat staje się nadzieją op ... » więcej 2019-11-18, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o przyjętej w ubiegłym tygodniu rezolucji Parlamentu Europejskiego, krytyk ... » więcej 2019-11-15, godz. 06:33 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wybrany wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury. Rozmawialiśmy o stanie inwestycji w regionie, a także ... » więcej 2019-11-14, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski Gościem "Rozmowy dnia" był Zbigniew Sosnowski, polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany w środę na wicemarszałka województwa. Pytaliśmy go o najważniej ... » więcej 2019-11-13, godz. 06:01 Zbigniew Girzyński Sytuacja polityczna w Sejmie i Senacie przed rozpoczęciem drugiego dnia 1. posiedzenia Sejmu IX kadencji była tematem Rozmowy Dnia z posłem Zbigniewem Girzyńs ... » więcej 2019-11-12, godz. 06:03 Tomasz Lenz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Lenz. Posła PO pytaliśmy, jak obchodził Święto Niepodległości, a także o zbliżającą się nową kadencję Sejmu oraz o przyszłoroc ... » więcej 2019-11-11, godz. 06:00 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia 11 listopada jest socjolog prof. UMK dr hab. Radosław Sojak. Rozmawialiśmy o patriotyzmie. 93 proc. Polaków uważa się za patriotów, 99 pr ... » więcej 2019-11-08, godz. 05:32 Józef Łyczak Liderzy PO, SLD i PSL ustalili kandydatów do prezydium Senatu z marszałkiem, który ma pochodzić z Koalicji Obywatelskiej, a wicemarszałkowie - z lewicy, PSL o ... » więcej 2019-11-07, godz. 06:12 Anna Gembicka Gościem Polskiego Radia PiK była Anna Gembicka, od 2019 roku posłanka na Sejm RP IX kadencji. Naszego Gościa pytaliśmy o program „Fabryka”: co może on dać tak ... » więcej
12345