Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-19, 06:30 Robert Erdmann

Jerzy Kwieciński

Jerzy Kwieciński. Fot. Archiwum
Jerzy Kwieciński. Fot. Archiwum
Jak daleko jest do końca negocjacji w sprawie unijnych funduszy na lata 2021-2027? Co w praktyce oznacza dla Polski wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez kompromisu? Czy Polska uniknie imigracji? Te pytania padły w "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK. Gościem Roberta Erdmanna był minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Robert Erdmann: Gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o negocjacje w sprawie funduszy na lata 2021-2027?
Jerzy Kwieciński: Komisja Europejska zaproponowała taki kalendarz, by negocjacje zakończyły się pod koniec tego roku. Wydaje mi się, że to kalendarz dosyć optymistyczny, dlatego, że w pierwszej połowie roku mamy wybory, później będziemy mieli nowy Parlament, a jeszcze później będzie się konstytuowała nowa Komisja Europejska. Dojście do porozumienia w tym czasie będzie na pewno trudne, więc nie wydaje mi się, że jest to ostatnia prosta. W rozmowach kuluarowych wszyscy liczą na to, ze jak instytucje i kraje członkowskie nie dogadają się ani w tym roku, ani w pierwszej połowie przyszłego roku, no to w drugiej połowie 2020 roku prezydencję będą miały Niemcy i doprowadzą do kompromisu. W ostatnich perspektywach niestety miało miejsce, że UE dogadywała się niemalże w ostatniej chwili. Dla nas byłoby lepiej, gdyby to porozumienie nastąpiło wcześniej. Na późniejszym porozumieniu wiele krajów ucierpiało - może nie tyle Polska, ale wiele innych krajów tak. (...)

A jak można ułożyć budżet w sytuacji, gdy nie wiadomo czy Wielka Brytania zostaje czy odchodzi?
- Cieszy mnie decyzja Parlamentu Brytyjskiego, bo parlamentarzyści powiedzieli, że nie chcą wychodzenia bez Brexitu. To jest ważne, bo wyjście bez Brexitu by wywołało olbrzymi chaos, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także u nas. Dla nas konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii są związane z naszymi relacjami gospodarczymi, dlatego, że Wielka Brytania jeszcze niedawno była naszym drugim partnerem, w tej chwili jest trzecim partnerem handlowym, po Niemcach i po Czechach. Tam żyje dużo Polaków, prowadzą tam firmy, w związku z tym, relacje gospodarcze są bardzo ważne.

Wróciłyby cła, kontrole na granicach...
- Tak, te konsekwencje na pewno będą przykre i też będą konsekwencje budżetowe. Przypominam - Wielka Brytania co roku wpłaca od 12 do 14 mld euro, a to stanowi około 10% budżetu unijnego. Jeżeli Wielka Brytania wyszłaby bez umowy, to musielibyśmy tę dziurę na szybko jakoś łatać. Obecne porozumienie, które zostało wynegocjowane, zapewnia finansowanie budżetu unijnego przez Wielką Brytanię do 2023, ale pod warunkiem, że ta umowa zostanie przez obie strony zaakceptowana.(...)
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jerzy Kwieciński

Zobacz także

2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Muzyczną wizytówką Bożego Narodzenia są kolędy. Znają je wszyscy i wszyscy umieją śpiewać. Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej 2019-04-09, godz. 06:00 Żaneta Walentyn Dziś startuje Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2019. O nagrody walczą 32 utwory nadesłane z całej Polski. Konkurs organizowany jest od kilkunast ... » więcej 2019-04-08, godz. 06:01 Mirosława Kaczyńska Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przy ... » więcej
12345