Niedziela, 22 września 2019 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Zakrocz koło Rypina. Na DK 560 ruch wahadłowy
Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Zakrocz koło Rypina. Na DK 560 ruch wahadłowy
Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Zakrocz koło Rypina. Na DK 560 ruch wahadłowy
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-19, 06:30 Robert Erdmann

Jerzy Kwieciński

Jerzy Kwieciński. Fot. Archiwum
Jerzy Kwieciński. Fot. Archiwum
Jak daleko jest do końca negocjacji w sprawie unijnych funduszy na lata 2021-2027? Co w praktyce oznacza dla Polski wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez kompromisu? Czy Polska uniknie imigracji? Te pytania padły w "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK. Gościem Roberta Erdmanna był minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Robert Erdmann: Gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o negocjacje w sprawie funduszy na lata 2021-2027?
Jerzy Kwieciński: Komisja Europejska zaproponowała taki kalendarz, by negocjacje zakończyły się pod koniec tego roku. Wydaje mi się, że to kalendarz dosyć optymistyczny, dlatego, że w pierwszej połowie roku mamy wybory, później będziemy mieli nowy Parlament, a jeszcze później będzie się konstytuowała nowa Komisja Europejska. Dojście do porozumienia w tym czasie będzie na pewno trudne, więc nie wydaje mi się, że jest to ostatnia prosta. W rozmowach kuluarowych wszyscy liczą na to, ze jak instytucje i kraje członkowskie nie dogadają się ani w tym roku, ani w pierwszej połowie przyszłego roku, no to w drugiej połowie 2020 roku prezydencję będą miały Niemcy i doprowadzą do kompromisu. W ostatnich perspektywach niestety miało miejsce, że UE dogadywała się niemalże w ostatniej chwili. Dla nas byłoby lepiej, gdyby to porozumienie nastąpiło wcześniej. Na późniejszym porozumieniu wiele krajów ucierpiało - może nie tyle Polska, ale wiele innych krajów tak. (...)

A jak można ułożyć budżet w sytuacji, gdy nie wiadomo czy Wielka Brytania zostaje czy odchodzi?
- Cieszy mnie decyzja Parlamentu Brytyjskiego, bo parlamentarzyści powiedzieli, że nie chcą wychodzenia bez Brexitu. To jest ważne, bo wyjście bez Brexitu by wywołało olbrzymi chaos, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także u nas. Dla nas konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii są związane z naszymi relacjami gospodarczymi, dlatego, że Wielka Brytania jeszcze niedawno była naszym drugim partnerem, w tej chwili jest trzecim partnerem handlowym, po Niemcach i po Czechach. Tam żyje dużo Polaków, prowadzą tam firmy, w związku z tym, relacje gospodarcze są bardzo ważne.

Wróciłyby cła, kontrole na granicach...
- Tak, te konsekwencje na pewno będą przykre i też będą konsekwencje budżetowe. Przypominam - Wielka Brytania co roku wpłaca od 12 do 14 mld euro, a to stanowi około 10% budżetu unijnego. Jeżeli Wielka Brytania wyszłaby bez umowy, to musielibyśmy tę dziurę na szybko jakoś łatać. Obecne porozumienie, które zostało wynegocjowane, zapewnia finansowanie budżetu unijnego przez Wielką Brytanię do 2023, ale pod warunkiem, że ta umowa zostanie przez obie strony zaakceptowana.(...)
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jerzy Kwieciński

Zobacz także

2019-09-20, godz. 06:00 Zbigniew Sosnowski [wideo] Dlaczego postanowili połączyć swoje siły z ugrupowaniem Kukiz'15? Jak na niespełna miesiąc przed wyborami oceniają swoje wyborcze szanse i czy pokładają nadzi ... » więcej 2019-09-19, godz. 06:00 Bartosz Kownacki [wideo] Dlaczego ostatnie posiedzenie Sejmu zostało przerwane i będzie wznowione już po wyborze nowej Izby. Czy ustanowienie pensji minimalnej na poziomie 4 tysięcy z ... » więcej 2019-09-18, godz. 06:00 Andrzej Kobiak [wideo] Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w "Rozmowie dnia" Polski ... » więcej 2019-09-17, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK mówił, że porozumienie zawarte dziś w Brzozie Bydgos ... » więcej 2019-09-16, godz. 06:30 Stanisław Karczewski [wideo] W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji s ... » więcej 2019-09-13, godz. 06:15 Antoni Mężydło [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworze ... » więcej 2019-09-12, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski [wideo] Sojusz Lewicy Demokratycznej ma plan podniesienia płacy minimalnej do 2700 złotych brutto w przyszłym roku, chce też wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysok ... » więcej 2019-09-11, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że ma twarde dowody na udział posła PO Krzysztofa Brejzy w organizowanie „hejtu” swoich pr ... » więcej 2019-09-10, godz. 06:03 Krzysztof Czabański [wideo] – Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rz ... » więcej 2019-09-09, godz. 05:57 Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że jeśli wygra wybory, skoncentruje się na podniesieniu poziomu życia Polaków. Co to konkretnie oznacza? Skąd wziąć pieniądz ... » więcej
12345