Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-18, 06:30 Marcin Kupczyk/Redakcja

Janusz Zemke

Janusz Zemke Fot. Archiwum
Janusz Zemke Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Janusz Zemke
- Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Europoseł SLD startuje z drugiego miejsca na liście Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Marcin Kupczyk: Pierwszy na liście do Parlamentu Europejskiego w naszym okręgu będzie Radosław Sikorski, drugi będzie Pan - czyli Janusz Zemke, a z trzeciego miejsca o mandat będzie ubiegała się Agnieszka Kłopotek - małżonka posła PSL Eugeniusza Kłopotka. Jaka jest Pańska ocena tej listy i list w kraju? Rokują dobry wynik?
Janusz Zemke: To całkiem nowa sytuacja, bo po raz pierwszy w wyborach do europarlamentu - oprócz tradycyjnych partii - startuje dość szeroka Koalicja, w której i ja startuję. Tworzy ją pięć najważniejszych sił: Platforma Obywatelska, PSL, SLD, Nowoczesna i Partia Zielonych. Tej liście o koalicyjnym charakterze ma w naszym województwie przewodzić Radosław Sikorski. To osoba znana w naszym regionie. Oprócz tego, że był ministrem zajmującym się sprawami wojska, przez siedem lat był też ministrem spraw zagranicznych, więc jest osobą kompetentną jeśli chodzi o sprawy zagraniczne, europejskie.

Co Pan sądzi o tej Koalicji, do której przystąpiło też SLD? Pojawiły się komentarze, że jest sztuczna, zawiązywana na siłę i to nawet z niepasujących do siebie elementów.
- Proponowałbym, żebyśmy oddzielali wybory do europarlamentu od wyborów krajowych. W europarlamencie taka Koalicja wydaje mi się czymś normalnym i naturalnym. Warto przypomnieć, że to nie jest Koalicja, która powstała pierwszy raz. Dosyć aktywnie i w podobnym składzie działała przecież przykładowo w roku 2003, kiedy w Polsce odbywało się referendum za przyjęciem Polski do Unii. Pamiętamy, że znaczna większość Polaków powiedziała wtedy "tak" dla Unii. Koalicja z tamtego czasu dzisiaj się odtwarza w sytuacji nowej, innej i nie lepszej w Europie. Podstawowy problem, jaki mamy dziś w Europie polega na tym, by Unia nie była rozsadzana od wewnątrz. Mamy niestety dosyć silne ruchy o populistycznym charakterze i gdyby siły proeuropejskie przegrały te wybory to łatwo sobie wyobrazić, że różni populiści rozsadzaliby UE od środka.
Należę do tych osób, które w zdecydowany sposób oceniają polskie wejście do Unii Europejskiej jako jedną z najważniejszych decyzji w dziejach Polski i że należy Unii bronić, a nie bronić się przed UE. Myślę, że może ta Koalicja będzie sobie stawiała podobny cel.

Zacytuję Włodzimierza Czarzastego: "tak czy inaczej eurowybory to plac manewrowy przed parlamentarnymi". Zgadza się Pan?
- Ta Koalicja, która ma charakter dosyć szeroki przejdzie też chrzest bezpośrednio w wyborach. Wcześniej wspominałem o referendum, ale jeśli chodzi o eurowybory - a odbędą się w Polsce już czwarte - to rzeczywiście będzie to pierwsza taka próba. Gdyby te wybory okazały się pomyślne dla Koalicji, gdyby wszystkie podstawowe siły, które ją tworzą uzyskały mandaty, to pewnie byłoby to silną zachętą do tworzenia podobnej na wybory, które odbędą się w Polsce w październiku tego roku. Jest więc prawdą, że to swoisty test. (...)

Zobacz także

2019-04-19, godz. 06:02 Anna Szarapka Muzyczną wizytówką Bożego Narodzenia są kolędy. Znają je wszyscy i wszyscy umieją śpiewać. Utwory pasyjne - które wyrażają nastrój Wielkiego Tygodnia - nie są ... » więcej 2019-04-18, godz. 06:45 Janusz Zemke Ilu europosłów będzie reprezentowało Kujawsko-Pomorskie w nowym Parlamencie Europejskim? Czy w przypadku zdobycia mandatu, zrezygnuje z niego? Jak ocenia rezy ... » więcej 2019-04-17, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Nowy statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu niczego nie zmienia w pozycji, strukturach i autonomii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - uważa dr hab ... » więcej 2019-04-16, godz. 06:00 Piotr Całbecki Czy województwo jest w stanie zrealizować w pełni Regionalny Program Operacyjny? Jak będzie wyglądał rok Jana Pawła II w naszym województwie? Czy organizacja ... » więcej 2019-04-15, godz. 06:00 Porucznik Diana Warchocka W ostatnią sobotę 140 ochotników 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Toruniu wojskową przysięgę. O szkoleniu, zadaniach oraz istocie ... » więcej 2019-04-12, godz. 06:00 Ks. Krzysztof Buchholz Misterium Męki Pańskiej, które co roku gromadzi w bydgoskiej Dolinie Śmierci tysiące osób, odbędzie się w najbliższą niedzielę (14 kwietnia) już po raz 19., p ... » więcej 2019-04-11, godz. 06:45 Tomasz Latos O nielegalny wywóz polskich leków zagranicę, a także o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i realizację programu trzynastej emerytury pytaliśmy posła Toma ... » więcej 2019-04-10, godz. 06:00 Kosma Złotowski Podsumowanie kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego, bieżące spory polityczne i przewidywania polityczne dotyczące nowej kadencji to tematy Rozmowy D ... » więcej 2019-04-09, godz. 06:00 Żaneta Walentyn Dziś startuje Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2019. O nagrody walczą 32 utwory nadesłane z całej Polski. Konkurs organizowany jest od kilkunast ... » więcej 2019-04-08, godz. 06:01 Mirosława Kaczyńska Dzisiaj jesteśmy w szkole w Dobrczu, gdzie rozmawiamy z Mirosławą Kaczyńską, prezesem Oddziału ZNP w Bydgoszczy o strajku w oświacie. Ile szkół z regionu przy ... » więcej
12345