Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-18, 06:30 Marcin Kupczyk/Redakcja

Janusz Zemke

Janusz Zemke Fot. Archiwum
Janusz Zemke Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Janusz Zemke
- Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Europoseł SLD startuje z drugiego miejsca na liście Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Marcin Kupczyk: Pierwszy na liście do Parlamentu Europejskiego w naszym okręgu będzie Radosław Sikorski, drugi będzie Pan - czyli Janusz Zemke, a z trzeciego miejsca o mandat będzie ubiegała się Agnieszka Kłopotek - małżonka posła PSL Eugeniusza Kłopotka. Jaka jest Pańska ocena tej listy i list w kraju? Rokują dobry wynik?
Janusz Zemke: To całkiem nowa sytuacja, bo po raz pierwszy w wyborach do europarlamentu - oprócz tradycyjnych partii - startuje dość szeroka Koalicja, w której i ja startuję. Tworzy ją pięć najważniejszych sił: Platforma Obywatelska, PSL, SLD, Nowoczesna i Partia Zielonych. Tej liście o koalicyjnym charakterze ma w naszym województwie przewodzić Radosław Sikorski. To osoba znana w naszym regionie. Oprócz tego, że był ministrem zajmującym się sprawami wojska, przez siedem lat był też ministrem spraw zagranicznych, więc jest osobą kompetentną jeśli chodzi o sprawy zagraniczne, europejskie.

Co Pan sądzi o tej Koalicji, do której przystąpiło też SLD? Pojawiły się komentarze, że jest sztuczna, zawiązywana na siłę i to nawet z niepasujących do siebie elementów.
- Proponowałbym, żebyśmy oddzielali wybory do europarlamentu od wyborów krajowych. W europarlamencie taka Koalicja wydaje mi się czymś normalnym i naturalnym. Warto przypomnieć, że to nie jest Koalicja, która powstała pierwszy raz. Dosyć aktywnie i w podobnym składzie działała przecież przykładowo w roku 2003, kiedy w Polsce odbywało się referendum za przyjęciem Polski do Unii. Pamiętamy, że znaczna większość Polaków powiedziała wtedy "tak" dla Unii. Koalicja z tamtego czasu dzisiaj się odtwarza w sytuacji nowej, innej i nie lepszej w Europie. Podstawowy problem, jaki mamy dziś w Europie polega na tym, by Unia nie była rozsadzana od wewnątrz. Mamy niestety dosyć silne ruchy o populistycznym charakterze i gdyby siły proeuropejskie przegrały te wybory to łatwo sobie wyobrazić, że różni populiści rozsadzaliby UE od środka.
Należę do tych osób, które w zdecydowany sposób oceniają polskie wejście do Unii Europejskiej jako jedną z najważniejszych decyzji w dziejach Polski i że należy Unii bronić, a nie bronić się przed UE. Myślę, że może ta Koalicja będzie sobie stawiała podobny cel.

Zacytuję Włodzimierza Czarzastego: "tak czy inaczej eurowybory to plac manewrowy przed parlamentarnymi". Zgadza się Pan?
- Ta Koalicja, która ma charakter dosyć szeroki przejdzie też chrzest bezpośrednio w wyborach. Wcześniej wspominałem o referendum, ale jeśli chodzi o eurowybory - a odbędą się w Polsce już czwarte - to rzeczywiście będzie to pierwsza taka próba. Gdyby te wybory okazały się pomyślne dla Koalicji, gdyby wszystkie podstawowe siły, które ją tworzą uzyskały mandaty, to pewnie byłoby to silną zachętą do tworzenia podobnej na wybory, które odbędą się w Polsce w październiku tego roku. Jest więc prawdą, że to swoisty test. (...)

Zobacz także

2019-09-18, godz. 06:00 Andrzej Kobiak [wideo] Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w "Rozmowie dnia" Polski ... » więcej 2019-09-17, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był dziś gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK mówił, że porozumienie zawarte dziś w Brzozie Bydgos ... » więcej 2019-09-16, godz. 06:30 Stanisław Karczewski [wideo] W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji s ... » więcej 2019-09-13, godz. 06:15 Antoni Mężydło [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworze ... » więcej 2019-09-12, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski [wideo] Sojusz Lewicy Demokratycznej ma plan podniesienia płacy minimalnej do 2700 złotych brutto w przyszłym roku, chce też wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysok ... » więcej 2019-09-11, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak [wideo] Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że ma twarde dowody na udział posła PO Krzysztofa Brejzy w organizowanie „hejtu” swoich pr ... » więcej 2019-09-10, godz. 06:03 Krzysztof Czabański [wideo] – Chcemy rozwijać kraj, żeby ludzie mogli żyć godnie. Jeżeli walczymy o wolność od czegoś i o wolność do czegoś, musimy stworzyć do tego warunki. Działania rz ... » więcej 2019-09-09, godz. 05:57 Jacek Sasin Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że jeśli wygra wybory, skoncentruje się na podniesieniu poziomu życia Polaków. Co to konkretnie oznacza? Skąd wziąć pieniądz ... » więcej 2019-09-06, godz. 06:06 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem ”Rozmowy dnia" był w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy z nim w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Michał Jędr ... » więcej 2019-09-05, godz. 05:50 Marcin Sypniewski [wideo] „Polska potrzebuje realnej zmiany, dlatego kandyduję z listy Konfederacji” - mówił ogłaszając swój start w wyborach parlamentarnych lider listy w okręgu bydgo ... » więcej
12345