Wtorek, 11 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Klary, Zuzanny, Lecha
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-13, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

dr Kamila Sierzputowska

dr Kamila Sierzputowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
dr Kamila Sierzputowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
Przez ostatnie dwa dni naukowcy z całego kraju debatowali w Bydgoszczy nad międzynarodową pozycją Polski w 20 lat od wstąpienia do NATO. Kierownikiem konferencji i jednym z prelegentów była dr Kamila Sierzputowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która była gościem "Rozmowy Dnia".

Marcin Kupczyk: Czy wyobraża sobie pani nasz kraj, który nie zdecydowałby się wtedy wstąpić do NATO? Jak by dziś wyglądała Polska?

dr Kamila Sierzputowska: Obawiam się, że jeśli skorzystalibyśmy z koncepcji, która upadla dość szybko, myślę o NATO bis, to podejrzewam, że moglibyśmy podzielić los byłych republik radzieckich, takich jak Ukraina. Wstąpienie do NATO w latach 90. było elementem oczywistym i słowa ówczesnego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, że Polska powinna wejść do NATO, były tak bardzo odległe, ale te zamierzenia szczęśliwie zostały zrealizowane.

Niektórym ten krok wydawał się krokiem w przepaść.

Już w latach 90. za rządów Jana Olszewskiego czy Jana Krzysztofa Bieleckiego, kierunek na Zachód był kierunkiem oczywistym i tak samo jak od razu w 1991 roku złożyliśmy akces, czy zgłosiliśmy chęć przystąpienia do struktur unijnych, tak samo było też z NATO. Choć ta historia była bardziej skomplikowana.

Czyli nie istniała żadna alternatywa w naszej drodze ku Zachodowi?

Wiadomo, wcześniej nie było możliwości by o tym myśleć, ale udało nam się stosunkowo szybko zamknąć obie akcesje, czyli UE i NATO.

Wszyscy już zdążyli sobie dziś, po 20 latach uświadomić czym był ten krok?

Spotykam się z ostrą krytyką dzisiejszych relacji, czy kierunku dzisiejszych relacji Polski z NATO, a raczej z pewną jego częścią, natomiast co do krytyki w ogóle nas jako elementu kooperatywnego bezpieczeństwa to nie.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Kamila Sierzputowska

Zobacz także

2020-08-11, godz. 06:00 Aleksandra Bromblik Gościem Rozmowy Dnia była Aleksandra Bromblik z serwisu prezentmarzen.com. A jej tematem były wyniki badań dotyczących tego, jak Polacy spędzają urlop w tym r ... » więcej 2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej
12345