Czwartek, 12 grudnia 2019 r.   Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-13, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

dr Kamila Sierzputowska

dr Kamila Sierzputowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
dr Kamila Sierzputowska. Fot. Tomasz Kaźmierski
Przez ostatnie dwa dni naukowcy z całego kraju debatowali w Bydgoszczy nad międzynarodową pozycją Polski w 20 lat od wstąpienia do NATO. Kierownikiem konferencji i jednym z prelegentów była dr Kamila Sierzputowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która była gościem "Rozmowy Dnia".

Marcin Kupczyk: Czy wyobraża sobie pani nasz kraj, który nie zdecydowałby się wtedy wstąpić do NATO? Jak by dziś wyglądała Polska?

dr Kamila Sierzputowska: Obawiam się, że jeśli skorzystalibyśmy z koncepcji, która upadla dość szybko, myślę o NATO bis, to podejrzewam, że moglibyśmy podzielić los byłych republik radzieckich, takich jak Ukraina. Wstąpienie do NATO w latach 90. było elementem oczywistym i słowa ówczesnego ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, że Polska powinna wejść do NATO, były tak bardzo odległe, ale te zamierzenia szczęśliwie zostały zrealizowane.

Niektórym ten krok wydawał się krokiem w przepaść.

Już w latach 90. za rządów Jana Olszewskiego czy Jana Krzysztofa Bieleckiego, kierunek na Zachód był kierunkiem oczywistym i tak samo jak od razu w 1991 roku złożyliśmy akces, czy zgłosiliśmy chęć przystąpienia do struktur unijnych, tak samo było też z NATO. Choć ta historia była bardziej skomplikowana.

Czyli nie istniała żadna alternatywa w naszej drodze ku Zachodowi?

Wiadomo, wcześniej nie było możliwości by o tym myśleć, ale udało nam się stosunkowo szybko zamknąć obie akcesje, czyli UE i NATO.

Wszyscy już zdążyli sobie dziś, po 20 latach uświadomić czym był ten krok?

Spotykam się z ostrą krytyką dzisiejszych relacji, czy kierunku dzisiejszych relacji Polski z NATO, a raczej z pewną jego częścią, natomiast co do krytyki w ogóle nas jako elementu kooperatywnego bezpieczeństwa to nie.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Kamila Sierzputowska

Zobacz także

2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej
12345