Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-03-01, 06:00 Robert Erdmann/Redakcja

dr Krzysztof Osiński

dr Krzysztof Osiński Fot. Archiwum
dr Krzysztof Osiński Fot. Archiwum
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w centrum uwagi jest młodzież, która działała w organizacjach niepodległościowych, także na Pomorzu i Kujawach. Gościem Rozmowy dnia był historyk, dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej Delegatury IPN.Robert Erdmann: Dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jakie wydarzenia w ramach obchodów?


dr Krzysztof Osiński: Staramy się upamiętnić Żołnierzy Wyklętych przez cały rok, natomiast 1 marca od kilku lat obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który sposób wyjątkowy podkreśla dokonania tych osób, które po II wojnie światowej nie złożyły broni, uznając że Polska nie odzyskała niepodległości i nie osiągnęła tego celu, który założyli sobie żołnierze w 1939 roku, kiedy poszli walczyć o obronę zagrożonej Ojczyzny i Polska znalazła się pod nową okupacją. Okupacją, która w niektórych aspektach była jeszcze gorsza, ponieważ nie zniewala nas tylko fizycznie, ale również duchowo, narzucając zbrodniczy ustrój komunistyczny i podporządkowując nas, jako naród, jako państwo, obcemu mocarstwu ze stolicą w Moskwie. W tym roku również bogaty program. Już wczoraj w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych odbył się Koncert Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

A dzisiaj?

O godz. 10:00 nastąpi odsłonięcie tablicy na siedzibie dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 4, która będzie informować, że właśnie w tym miejscu więzieni i mordowani byli członkowie niepodległościowego podziemia. Później mamy składanie kwiatów w miejscach związanych z Żołnierzami Wyklętymi, w tym oddanie hołdu na cmentarzu na ul. Kcyńskiej, gdzie znajduje się "Bydgoska Łączka", gdzie potajemnie chowano pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Potem odsłonięcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, ale również finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. To jest inicjatywa, która spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. W tym roku musieliśmy dokonać wręcz swoistej selekcji, ograniczyć udział uczniów, żeby organizacyjnie to wszystko dobrze przeprowadzić. Uczniowie będą nagrodzeni. Mam nadzieję, że w kolejnych latach zachęci to ich, ale również ich kolegów i koleżanki do zaangażowania się w tego typu przedsięwzięcie. To nie koniec - również wiele wykładów, zajęć edukacyjnych, warsztatów dla uczniów przeprowadzanych przez edukatorów Instytutu Pamięci Narodowej. Nie kończymy upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych na tym jednym dniu. Kontynuujemy to w kolejnych dniach. Między innymi 3 marca spotykamy się przy grobie Leszka Białego. To jest postać symboliczna dla Bydgoszczy, ponieważ jest to zasłużony działacz Armii Krajowej, szef Wydziału Łączności AK na Pomorze, który już miesiąc po oswobodzeniu Bydgoszczy spod okupacji niemieckiej został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i zadręczony. Zginął za Ojczyznę 3 marca 1945. Co roku spotykamy się właśnie tego dnia przy jego grobie, żeby zapalić symbolicznie znicze, złożyć kwiaty i uhonorować jego, ale również jemu podobnych ludzi. Serdecznie zapraszam, gdyby ktoś z naszych słuchaczy był zainteresowany. Spotykamy się na cmentarzu na Bielawkach przy al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w niedzielę 3 marca o godz. 17:00.

IPN przywołuje w tym roku pamięć o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych w latach 1944 - 56. Czy wiemy jaka była wówczas skala ruchu oporu ze strony młodych ludzi?

Są badania prowadzone zarówno w odniesieniu do poszczególnych grup, jak i całości. Szacuje się, że od 10 do 20 tys. młodych osób uczestniczyło w takich grupach oporu, których było około tysiąca w skali kraju. W naszym regionie również tego typu grupy działały. Ci młodzi ludzie byli szykanowani z powodu odmiennych poglądów, z powodu tego, że nie chcieli podporządkować się władzom komunistycznym, nie chcieli wyrzec się ideałów niepodległościowych i odwoływali się do tradycji II Rzeczypospolitej. Ponieśli wielką karę - trafiali do więzienia, wyrzucanie byli ze szkół, trafiali do obozów pracy, gdzie byli poddani katorżniczemu wysiłkowi. To często łamało ich życie, zdrowie, a czasami również umierali z wycieńczenia.

A gdyby ktoś z nauczycieli chciał się wzbogacić o jakieś materiały edukacyjne, dydaktyczne, może się zgłosić się do IPN?

Oczywiście. Zapraszam do naszej siedziby przy ulicy Słowackiego 1 w Bydgoszczy, 2. piętro, w godz. 9:00 - 15:00. Pracownicy są do dyspozycji, wydają pakiety edukacyjne nauczycielom i te pakiety będą mogły służyć w szkołach do prowadzenia zajęć na temat Żołnierzy Wyklętych.

Wspomniał pan o "Bydgoskiej Łączce" na cmentarzu przy ul Kcyńskiej. Kiedy kolejny etap prac poszukiwawczych?

Jeszcze w marcu podjęte będą kolejne prace poszukiwawcze. Dr Alicja Paczoska - Hauke wytypowała kolejne miejsca i kolejne osoby, których będziemy poszukiwać. Myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli ogłosić jakie są efekty tych poszukiwaniu.

A szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń związanych z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych znaleźć można na stronie IPN?

Tak, odsyłam na stronę internetową bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, ale również na naszą facebookową stronę, gdzie znaleźć można wszystkie informacje.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Osiński

Zobacz także

2019-12-13, godz. 06:45 Prof. Wojciech Polak [wideo] Ponad 40 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją. 58 proc. nie potrafi wskazać dokładnie kiedy został ogłoszony – o tym, cze ... » więcej 2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej
12345