Piątek, 18 października 2019 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-20, 06:00 Marcin Kupczyk

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Arch.
Paweł Skutecki. Fot. Arch.
Lokalne sitwy i korupcja w samorządzie i w polityce - to zjawiska z którymi chce walczyć ugrupowanie Kukiz'15. Ugrupowanie przygotowało dwa projekty ustaw zwane "antysitwową" i "antykorupcyjną". Sprawa była tematem dzisiejszej Rozmowy Dnia, a jej gościem - poseł Paweł Skutecki.

Marcin Kupczyk: Projekt ustawy antysitwowej zakłada, że osoby sprawujące kierownicze stanowiska w sektorze publicznym muszą składać oświadczenia o swoich powiązaniach rodzinnych. Co ten projekt zakłada i co jest jego celem?

Paweł Skutecki: To jest ciąg dalszy naszych starań o jakąś przejrzystość w życiu publicznym, bo o ile te osoby, które wspominamy w ustawie, muszą składać oświadczenia majątkowe, informować o rejestrze korzyści, nadzwyczajnych prezentach, to zwłaszcza w tej, brzydko powiem, Polsce na samym dole, powiatach, gminach, nie jest tajemnicą, że czasami, urzędy są obsadzone przez jedną rodzinę, która jeszcze w dodatku korzysta ze spółek i nie zawsze to jest coś złego.

Nie zawsze, że rodzina?

Nie zawsze to, że np. w urzędzie pracuje trzech Kowalskich oznacza, że to jest coś złego, bo może to są wybitni fachowcy, ale jest też niestety możliwe, że mają tę pracę, brzydko mówiąc, załatwioną. Chcielibyśmy, żeby Polacy mieli wiedzę, dlatego chodzi tylko o ujawnianie, a nie piętnowanie, mamy prawo wiedzieć, bo to są nasze pieniądze, z naszych podatków i jeżeli burmistrz ma wybitnie uzdolnioną rodzinę w kilku branżach i zatrudnia we własnym urzędzie, to niech mieszkańcy ocenią go przy wyborach, ale niech mają wiedzę.

Są gdzieś granice tej wybitnej zdolności wielu członków rodziny jednocześnie?

Są całe ugrupowania, które się uwłaszczyły na niektórych spółkach, także skarbu państwa. Rządy się zmieniają, a oni tam są. Naszym zdaniem Polacy mają prawo wiedzieć. Co z tą wiedzą zrobią przy urnach - to ich decyzja, ale mają prawo wiedzieć.

Wicemarszałek Tyszka poinformował, że osoby bliskie w rozumieniu ustawy to dzieci, rodzice, osoby pozostające we wspólnym pożyciu, krewni i powinowaci do trzeciego stopnia. Dużo.

No może za szeroko, ale to jest cały czas projekt ustawy, czyli to jest materiał, dokument do dyskusji, gdyby go łaskawie pan marszałek Kuchciński zechciał kiedyś wykopać ze swojej przepastnej szuflady to podyskutujmy o tym na klubach, na komisjach, na sali plenarnej, na pewno to jest coś o czym warto dyskutować, a co z tego wyjdzie - zobaczymy. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki

Zobacz także

2019-10-18, godz. 08:45 Andrzej Kobiak O roli Senatu w nowej kadencji. Kto powinien zostać marszałkiem tej izby oraz czy - tak jak chce opozycja - wzrośnie rola Senatu, w sytuacji gdy Prawo i Spraw ... » więcej 2019-10-17, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, lider Konfederacji w okręgu bydgoskim. 11 mandatów Konfederacji to sukces czy porażka? W jakich sprawach Konfedera ... » więcej 2019-10-16, godz. 06:03 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł elekt Zbigniew Girzyński. Rozmawialiśmy o planach i perspektywach na najbliższą kadencję, a także o polityce historycznej Polsk ... » więcej 2019-10-15, godz. 06:19 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był prof. Radosław Sajna - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. O wynikach wyborów ze szczególną uwagą na uwarunko ... » więcej 2019-10-14, godz. 05:55 Radosław Sojak [wideo] Gościem Rozmowy dnia był socjolog, prof. Radosław Sojak, a rozmawialiśmy o wstępnych wynikach wyborów, pierwszych powyborczych komentarzach i deklaracjach ora ... » więcej 2019-10-11, godz. 06:56 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem Rozmowy dnia był w piątek (11.10.) minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Rozmawialiśmy między innymi o głównych wątkach ... » więcej 2019-10-10, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowi ... » więcej 2019-10-09, godz. 09:41 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim St ... » więcej 2019-10-08, godz. 06:08 Jan Krzysztof Ardanowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat ... » więcej 2019-10-07, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był wojewoda kujawsko-pomorski i kandydat na senatora Mikołaj Bogdanowicz, którego pytaliśmy między innymi o podsumowanie kadencji na s ... » więcej
12345