Piątek, 10 lipca 2020 r.   Imieniny: Sylwany, Witalisa, Antoniego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-02-20, 06:00 Marcin Kupczyk

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Arch.
Paweł Skutecki. Fot. Arch.
Lokalne sitwy i korupcja w samorządzie i w polityce - to zjawiska z którymi chce walczyć ugrupowanie Kukiz'15. Ugrupowanie przygotowało dwa projekty ustaw zwane "antysitwową" i "antykorupcyjną". Sprawa była tematem dzisiejszej Rozmowy Dnia, a jej gościem - poseł Paweł Skutecki.

Marcin Kupczyk: Projekt ustawy antysitwowej zakłada, że osoby sprawujące kierownicze stanowiska w sektorze publicznym muszą składać oświadczenia o swoich powiązaniach rodzinnych. Co ten projekt zakłada i co jest jego celem?

Paweł Skutecki: To jest ciąg dalszy naszych starań o jakąś przejrzystość w życiu publicznym, bo o ile te osoby, które wspominamy w ustawie, muszą składać oświadczenia majątkowe, informować o rejestrze korzyści, nadzwyczajnych prezentach, to zwłaszcza w tej, brzydko powiem, Polsce na samym dole, powiatach, gminach, nie jest tajemnicą, że czasami, urzędy są obsadzone przez jedną rodzinę, która jeszcze w dodatku korzysta ze spółek i nie zawsze to jest coś złego.

Nie zawsze, że rodzina?

Nie zawsze to, że np. w urzędzie pracuje trzech Kowalskich oznacza, że to jest coś złego, bo może to są wybitni fachowcy, ale jest też niestety możliwe, że mają tę pracę, brzydko mówiąc, załatwioną. Chcielibyśmy, żeby Polacy mieli wiedzę, dlatego chodzi tylko o ujawnianie, a nie piętnowanie, mamy prawo wiedzieć, bo to są nasze pieniądze, z naszych podatków i jeżeli burmistrz ma wybitnie uzdolnioną rodzinę w kilku branżach i zatrudnia we własnym urzędzie, to niech mieszkańcy ocenią go przy wyborach, ale niech mają wiedzę.

Są gdzieś granice tej wybitnej zdolności wielu członków rodziny jednocześnie?

Są całe ugrupowania, które się uwłaszczyły na niektórych spółkach, także skarbu państwa. Rządy się zmieniają, a oni tam są. Naszym zdaniem Polacy mają prawo wiedzieć. Co z tą wiedzą zrobią przy urnach - to ich decyzja, ale mają prawo wiedzieć.

Wicemarszałek Tyszka poinformował, że osoby bliskie w rozumieniu ustawy to dzieci, rodzice, osoby pozostające we wspólnym pożyciu, krewni i powinowaci do trzeciego stopnia. Dużo.

No może za szeroko, ale to jest cały czas projekt ustawy, czyli to jest materiał, dokument do dyskusji, gdyby go łaskawie pan marszałek Kuchciński zechciał kiedyś wykopać ze swojej przepastnej szuflady to podyskutujmy o tym na klubach, na komisjach, na sali plenarnej, na pewno to jest coś o czym warto dyskutować, a co z tego wyjdzie - zobaczymy. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki

Zobacz także

2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej 2020-07-09, godz. 06:50 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jej tematy, to: wynik kandydata Lewicy, dobiegająca końca kampania ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Arkadiusz Myrcha (PO). Tematy to kampania wyborcza i bieżąca sytuacja polityczna. - Rafał Trzaskowski nie ... » więcej 2020-07-07, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach prezydenckich i o ich politycznych konsekwencjach. - Obecna kampani ... » więcej 2020-07-06, godz. 06:00 Prof. Mieczysław Ryba Naszym rozmówcą był profesor Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu. Rozmowa między innymi o ... » więcej 2020-07-03, godz. 06:50 Ireneusz Stachowiak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy ... » więcej 2020-07-02, godz. 06:00 Paweł Borys [wideo] W czwartek rozmawialiśmy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej, a także o bydgoskiej Pesie. - Zaangażowaliśmy się we w ... » więcej 2020-07-01, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność i bydgoski działacz Konfederacji, a rozmawialiśmy oczywiście o drugiej turze wyborów pre ... » więcej 2020-06-30, godz. 06:00 Jadwiga Emilewicz Gościem Rozmowy Dnia była wicepremier Jadwiga Emilewicz, z którą rozmawialiśmy na temat trwającej kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich oraz sytuacj ... » więcej 2020-06-29, godz. 06:00 Sławomir Sadowski [wideo] W powyborczy poniedziałek rozmawiamy z politologiem dr. Sławomirem Sadowskim o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich i o przewidywaniach co nas czeka w kam ... » więcej
12345