Sobota, 23 marca 2019 r.   Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-02-20, 06:00 Marcin Kupczyk

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Arch.
Paweł Skutecki. Fot. Arch.
Lokalne sitwy i korupcja w samorządzie i w polityce - to zjawiska z którymi chce walczyć ugrupowanie Kukiz'15. Ugrupowanie przygotowało dwa projekty ustaw zwane "antysitwową" i "antykorupcyjną". Sprawa była tematem dzisiejszej Rozmowy Dnia, a jej gościem - poseł Paweł Skutecki.

Marcin Kupczyk: Projekt ustawy antysitwowej zakłada, że osoby sprawujące kierownicze stanowiska w sektorze publicznym muszą składać oświadczenia o swoich powiązaniach rodzinnych. Co ten projekt zakłada i co jest jego celem?

Paweł Skutecki: To jest ciąg dalszy naszych starań o jakąś przejrzystość w życiu publicznym, bo o ile te osoby, które wspominamy w ustawie, muszą składać oświadczenia majątkowe, informować o rejestrze korzyści, nadzwyczajnych prezentach, to zwłaszcza w tej, brzydko powiem, Polsce na samym dole, powiatach, gminach, nie jest tajemnicą, że czasami, urzędy są obsadzone przez jedną rodzinę, która jeszcze w dodatku korzysta ze spółek i nie zawsze to jest coś złego.

Nie zawsze, że rodzina?

Nie zawsze to, że np. w urzędzie pracuje trzech Kowalskich oznacza, że to jest coś złego, bo może to są wybitni fachowcy, ale jest też niestety możliwe, że mają tę pracę, brzydko mówiąc, załatwioną. Chcielibyśmy, żeby Polacy mieli wiedzę, dlatego chodzi tylko o ujawnianie, a nie piętnowanie, mamy prawo wiedzieć, bo to są nasze pieniądze, z naszych podatków i jeżeli burmistrz ma wybitnie uzdolnioną rodzinę w kilku branżach i zatrudnia we własnym urzędzie, to niech mieszkańcy ocenią go przy wyborach, ale niech mają wiedzę.

Są gdzieś granice tej wybitnej zdolności wielu członków rodziny jednocześnie?

Są całe ugrupowania, które się uwłaszczyły na niektórych spółkach, także skarbu państwa. Rządy się zmieniają, a oni tam są. Naszym zdaniem Polacy mają prawo wiedzieć. Co z tą wiedzą zrobią przy urnach - to ich decyzja, ale mają prawo wiedzieć.

Wicemarszałek Tyszka poinformował, że osoby bliskie w rozumieniu ustawy to dzieci, rodzice, osoby pozostające we wspólnym pożyciu, krewni i powinowaci do trzeciego stopnia. Dużo.

No może za szeroko, ale to jest cały czas projekt ustawy, czyli to jest materiał, dokument do dyskusji, gdyby go łaskawie pan marszałek Kuchciński zechciał kiedyś wykopać ze swojej przepastnej szuflady to podyskutujmy o tym na klubach, na komisjach, na sali plenarnej, na pewno to jest coś o czym warto dyskutować, a co z tego wyjdzie - zobaczymy. (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki

Zobacz także

2019-03-22, godz. 06:03 Tomasz Okoński - Na razie czekamy do 15 kwietnia, potem przyjdzie czas na kolejne kroki - tak rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg, Tomasz Okoński - gość R ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:00 Paweł Skutecki O postępie prac nad zmianami w Kodeksie rodzinnym. Jedna z propozycji zakłada na przykład karę 2 lat więzienia za uporczywe uniemożliwianie widywania się z dz ... » więcej 2019-03-20, godz. 00:00 Krzysztof Czabański Dlaczego doszło do zmian w Zarządach TVP i PR? Jakie efekty mają przynieść zmiany ? Te m.in. pytania pojawiły się w środowej (20.03) Rozmowie dnia PR PiK, któ ... » więcej 2019-03-19, godz. 06:30 Jerzy Kwieciński Jak daleko jest do końca negocjacji w sprawie unijnych funduszy na lata 2021-2027? Co w praktyce oznacza dla Polski wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejsk ... » więcej 2019-03-18, godz. 06:30 Janusz Zemke - Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eur ... » więcej 2019-03-15, godz. 06:00 Luiza Chmielewska Jakie prawa mają konsumenci w kontaktach ze sprzedawcami i usługodawcami? Kiedy i jak należy dochodzić swoich praw? O czym trzeba wiedzieć, aby roszczenia był ... » więcej 2019-03-14, godz. 06:31 Prof. Tomasz Kawski - Wydarzenia z 1968 roku miały ze strony rządzących charakter antysemicki i ponosił za to odpowiedzialność również generał Wojciech Jaruzelski - mówił w Polsk ... » więcej 2019-03-13, godz. 06:00 dr Kamila Sierzputowska Przez ostatnie dwa dni naukowcy z całego kraju debatowali w Bydgoszczy nad międzynarodową pozycją Polski w 20 lat od wstąpienia do NATO. Kierownikiem konferen ... » więcej 2019-03-12, godz. 06:12 Andrzej Wiśniewski - Nawet 10 tysięcy operacji zaćmy uda się wykonać w regionie za dodatkowe pieniądze, które otrzyma kujawsko-pomorski NFZ - poinformował w porannej Rozmowie dn ... » więcej 2019-03-11, godz. 06:00 Kosma Złotowski Deklaracja europejska "Polska sercem Europy" zaprezentowana została na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie. Zwraca ona uwagę w pierwszych ... » więcej
12345