Poniedziałek, 14 października 2019 r.   Imieniny: Liwii, Kaliksta, Bernarda / Dzień Edukacji Narodowej
Sondaż Ipsos: PiS - 43,6 proc.; KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc. PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.
Sondaż Ipsos: PiS - 43,6 proc.; KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc. PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.
Sondaż Ipsos: PiS - 43,6 proc.; KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc. PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-08-13, 21:46 Michał Jędryka

Jan Szopiński

Jan Szopiński/fot. Archiwum
Jan Szopiński/fot. Archiwum
- O zgodę na przeniesienie pomnika Kazimierza Wielkiego należałoby zapytać jego twórców, a także Społeczny Komitet Budowy - mówił w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Jan Szopiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy. Uważa też, że celowe byłoby zapytanie o zdanie wszystkich bydgoszczan.

Michał Jędryka: 11 lipca na zakończenie sesji Rady Miasta prezydent Bydgoszczy przedstawił pomysł przeniesienia pomnika Kazimierza Wielkiego na Stary Rynek. Pan wtedy powiedział, że"oczekiwałby na przygotowanie pisemnej koncepcji, bo zajmowanie się nią ad hoc jest nieuzasadnione". Odczuwa Pan satysfakcję? Dyskusja publiczna na ten temat jest gorąca.
Jan Szopiński: Satysfakcji może nie, sprawdziło się jednak to, co wtedy mówiłem. Prezydent ostatecznie przedstawił radnym opis pomysłu, jak i wizualizację pomnika króla Kazimierza Wielkiego na Starym Rynku. Wiedziałem, że wywoła to ogromną dyskusję w mieście, bo ludzie mają bardzo rozbieżne opinie. Zachowałem i mam przy sobie około 20 artykułów, które ukazały się w prasie w 2006 r., gdy bydgoszczanie dyskutowali, gdzie ten pomnik ma stanąć.

Pana zdaniem pomysł jest dobry czy zły?
- Pomnik stojący na skrzyżowaniu ulic Wały Jagiellońskie/Trybunalska przyjął się. Tłem dla niego jest imitacja murów miejskich. Bydgoszczanie przyzwyczaili się do monumentu właśnie w tym miejscu. Jeśli przeniesiemy go na Stary Rynek, trzeba zadać pytanie: co stanie w jego miejscu? Ludzie też to pytanie zadają.

Pewna koncepcja została przez Pana prezydenta przedstawiona.
- Tylko w sferze dotyczącej przenosin pomnika. Koncepcji tego, co ma się znajdować w jego miejscu radni nie otrzymali. Dostaliśmy wizualizację i opis przeniesionego monumentu. Uważam zresztą, że potrzebne są jeszcze przynajmniej dwa dokumenty: opinia rzeźbiarza prof. Mariusza Białeckiego i architekta Wojciecha Świtały, którzy powinni wyrazić zgodę z perspektywy prawa autorskiego na przenosiny. Wypadałoby też zapytać Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kazimierza Wielkiego, czy nie mają nic przeciwko. W efekcie dochodzimy do pytania: czy w sprawie przenosin nie przeprowadzić w Bydgoszczy konsultacji społecznych.

Nie wiadomo jednak czy taka dyskusja miałaby sens? "Gazeta Wyborcza" napisała w sobotę, że prezydent przysłał do radnych z klubów PO i SLD list, w którym daje do zrozumienia, że jest gotów ten pomysł wycofać. Potwierdza Pan istnienie takiego listu?
- Może nie tyle wycofać, co przełożyć debatę na czas po odbyciu konsultacji społecznych z mieszkańcami, także przełożyć ewentualne decyzje na rok 2019 (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jan Szopiński

Zobacz także

2019-10-11, godz. 06:56 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem Rozmowy dnia był w piątek (11.10.) minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Rozmawialiśmy między innymi o głównych wątkach ... » więcej 2019-10-10, godz. 06:00 Tomasz Latos [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowi ... » więcej 2019-10-09, godz. 09:41 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim St ... » więcej 2019-10-08, godz. 06:08 Jan Krzysztof Ardanowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat ... » więcej 2019-10-07, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był wojewoda kujawsko-pomorski i kandydat na senatora Mikołaj Bogdanowicz, którego pytaliśmy między innymi o podsumowanie kadencji na s ... » więcej 2019-10-05, godz. 10:36 Krzysztof Czabański [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w sobotę, 5 października był poseł Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł z okręgu toruńskiego włocławskiego ... » więcej 2019-10-04, godz. 06:00 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o ... » więcej 2019-10-03, godz. 06:03 Paweł Olszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach wojew ... » więcej 2019-10-02, godz. 06:00 Bartosz Kownacki [wideo] Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej si ... » więcej 2019-10-01, godz. 06:00 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy ... » więcej
12345