Piątek, 22 marca 2019 r.   Imieniny: Katarzyny, Bogusława
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2018-08-13, 21:46 Michał Jędryka

Jan Szopiński

Jan Szopiński/fot. Archiwum
Jan Szopiński/fot. Archiwum
- O zgodę na przeniesienie pomnika Kazimierza Wielkiego należałoby zapytać jego twórców, a także Społeczny Komitet Budowy - mówił w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Jan Szopiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy. Uważa też, że celowe byłoby zapytanie o zdanie wszystkich bydgoszczan.

Michał Jędryka: 11 lipca na zakończenie sesji Rady Miasta prezydent Bydgoszczy przedstawił pomysł przeniesienia pomnika Kazimierza Wielkiego na Stary Rynek. Pan wtedy powiedział, że"oczekiwałby na przygotowanie pisemnej koncepcji, bo zajmowanie się nią ad hoc jest nieuzasadnione". Odczuwa Pan satysfakcję? Dyskusja publiczna na ten temat jest gorąca.
Jan Szopiński: Satysfakcji może nie, sprawdziło się jednak to, co wtedy mówiłem. Prezydent ostatecznie przedstawił radnym opis pomysłu, jak i wizualizację pomnika króla Kazimierza Wielkiego na Starym Rynku. Wiedziałem, że wywoła to ogromną dyskusję w mieście, bo ludzie mają bardzo rozbieżne opinie. Zachowałem i mam przy sobie około 20 artykułów, które ukazały się w prasie w 2006 r., gdy bydgoszczanie dyskutowali, gdzie ten pomnik ma stanąć.

Pana zdaniem pomysł jest dobry czy zły?
- Pomnik stojący na skrzyżowaniu ulic Wały Jagiellońskie/Trybunalska przyjął się. Tłem dla niego jest imitacja murów miejskich. Bydgoszczanie przyzwyczaili się do monumentu właśnie w tym miejscu. Jeśli przeniesiemy go na Stary Rynek, trzeba zadać pytanie: co stanie w jego miejscu? Ludzie też to pytanie zadają.

Pewna koncepcja została przez Pana prezydenta przedstawiona.
- Tylko w sferze dotyczącej przenosin pomnika. Koncepcji tego, co ma się znajdować w jego miejscu radni nie otrzymali. Dostaliśmy wizualizację i opis przeniesionego monumentu. Uważam zresztą, że potrzebne są jeszcze przynajmniej dwa dokumenty: opinia rzeźbiarza prof. Mariusza Białeckiego i architekta Wojciecha Świtały, którzy powinni wyrazić zgodę z perspektywy prawa autorskiego na przenosiny. Wypadałoby też zapytać Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kazimierza Wielkiego, czy nie mają nic przeciwko. W efekcie dochodzimy do pytania: czy w sprawie przenosin nie przeprowadzić w Bydgoszczy konsultacji społecznych.

Nie wiadomo jednak czy taka dyskusja miałaby sens? "Gazeta Wyborcza" napisała w sobotę, że prezydent przysłał do radnych z klubów PO i SLD list, w którym daje do zrozumienia, że jest gotów ten pomysł wycofać. Potwierdza Pan istnienie takiego listu?
- Może nie tyle wycofać, co przełożyć debatę na czas po odbyciu konsultacji społecznych z mieszkańcami, także przełożyć ewentualne decyzje na rok 2019 (...).
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Jan Szopiński

Zobacz także

2019-03-22, godz. 06:03 Tomasz Okoński - Na razie czekamy do 15 kwietnia, potem przyjdzie czas na kolejne kroki - tak rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg, Tomasz Okoński - gość R ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:00 Paweł Skutecki O postępie prac nad zmianami w Kodeksie rodzinnym. Jedna z propozycji zakłada na przykład karę 2 lat więzienia za uporczywe uniemożliwianie widywania się z dz ... » więcej 2019-03-20, godz. 00:00 Krzysztof Czabański Dlaczego doszło do zmian w Zarządach TVP i PR? Jakie efekty mają przynieść zmiany ? Te m.in. pytania pojawiły się w środowej (20.03) Rozmowie dnia PR PiK, któ ... » więcej 2019-03-19, godz. 06:30 Jerzy Kwieciński Jak daleko jest do końca negocjacji w sprawie unijnych funduszy na lata 2021-2027? Co w praktyce oznacza dla Polski wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejsk ... » więcej 2019-03-18, godz. 06:30 Janusz Zemke - Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eur ... » więcej 2019-03-15, godz. 06:00 Luiza Chmielewska Jakie prawa mają konsumenci w kontaktach ze sprzedawcami i usługodawcami? Kiedy i jak należy dochodzić swoich praw? O czym trzeba wiedzieć, aby roszczenia był ... » więcej 2019-03-14, godz. 06:31 Prof. Tomasz Kawski - Wydarzenia z 1968 roku miały ze strony rządzących charakter antysemicki i ponosił za to odpowiedzialność również generał Wojciech Jaruzelski - mówił w Polsk ... » więcej 2019-03-13, godz. 06:00 dr Kamila Sierzputowska Przez ostatnie dwa dni naukowcy z całego kraju debatowali w Bydgoszczy nad międzynarodową pozycją Polski w 20 lat od wstąpienia do NATO. Kierownikiem konferen ... » więcej 2019-03-12, godz. 06:12 Andrzej Wiśniewski - Nawet 10 tysięcy operacji zaćmy uda się wykonać w regionie za dodatkowe pieniądze, które otrzyma kujawsko-pomorski NFZ - poinformował w porannej Rozmowie dn ... » więcej 2019-03-11, godz. 06:00 Kosma Złotowski Deklaracja europejska "Polska sercem Europy" zaprezentowana została na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Rzeszowie. Zwraca ona uwagę w pierwszych ... » więcej
12345