Środa, 15 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Dawida
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-03-25, 16:43 Katarzyna Prętkowska/Polska Agencja Prasowa

Interwencje z kraju: Rodzic ma prawo być z dzieckiem w szpitalu, nawet podczas epidemii!

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy/fot. pit1233, Wikipedia
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy/fot. pit1233, Wikipedia
- Ograniczenia odwiedzin w szpitalach na czas epidemii nie mogą zagrażać więziom pacjentów i ich bliskich, zwłaszcza dzieciom, które wymagają szczególnej opieki – podkreślił rzecznik praw obywatelskich, wskazując na skargi rodziców, że nie mogą przebywać wraz z dziećmi w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy.
Czy Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy wycofa się z kontrowersyjnej decyzji? Rodzice dzieci przebywających w placówce poprosili o interwencję m.in rzecznika praw dziecka i rzecznika praw obywatelskich. Obaj apelują o złagodzenie restrykcji.

- Placówki medyczne stosują różnorodną praktykę. Niektóre – np. Wojewódzki Dziecięcy Szpital w Bydgoszczy – wprowadzają całkowity zakaz przebywania rodziców/opiekunów prawnych z nawet bardzo małymi dziećmi na oddziałach pediatrycznych. Inne szpitale dziecięce – mimo różnych ograniczeń – umożliwiają jednak obecność jednego z rodziców przy dziecku – wskazuje rzecznik praw obywatelskich. Podkreśla, że obecność rodzica podczas hospitalizacji dziecka jest istotna. Jak tłumaczy, chodzi nie tylko o zapewnienie potrzeb emocjonalnych, ale może to się również przyczynić do procesu zdrowienia i skrócenia okresu terapii.

Zagrożenie dla więzi
Rzecznik przypomina, że prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej reguluje ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Według niej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób odwiedziny w szpitalach mogą zostać ograniczone. - Nie może to jednak stwarzać rzeczywistego zagrożenia dla więzi pacjentów i ich bliskich – zaznaczył RPO.

Jak dodaje, przepisy o ochronie życia rodzinnego dotyczą każdego pacjenta, a zatem również dzieci. Zdaniem rzecznika brak w tym zakresie szczególnej ochrony dzieci to niewypełnienie art. 68 ust. 3 konstytucji, który mówi, że "władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku".

Ochrona pacjentów i personelu
Dyrektor szpitala dziecięcego Edward Hartwich swoją decyzję tłumaczy koniecznością ochrony małych pacjentów i personelu medycznego, którego mogłoby zabraknąć w razie zakażenia koronawirusem.

- Dzieci mają troskliwą opiekę i w większości przypadków znają dobrze szpital - podkreśla dyrektor. - To są pacjenci, którzy leczą choroby przewlekłe i często do szpitala trafiają. Dla nich środowisko szpitala jest przyjazne. Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wybraźnia. My mamy dziś wyobraźnię i robimy taki krok, by uniknąć traumatycznych sytuacji, związanych z wyborem, czy podłączyć do respiratora dziecko chore na mukowiscydozę, czy na cukrzycę. Jest bardzo ważne, by tych dzieci dziś nie zakazić, bo to by się mogło dla nich skończyć śmiercią. Na pewno będą potrzebowały pomocy medycznej za tydzień, za miesiąc,za pół roku, więc musimy do maksium zlikwidować ryzyko zakażenia personelu medycznego.

Co zrobi minister Szumowski?
RPO Adam Bodnar zwrócił się do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o informację, jakie działania już podjął, a jakie planuje podjąć w związku z tą sprawą. O zapewnienie dzieciom opieki rodziców podczas pobytu w szpitalu także w stanie epidemii apelowała też Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W sprawie wprowadzonego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy zakazu przebywania rodziców z chorymi dziećmi interweniowali także marszałek województwa Piotr Całbecki i rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. - Poprosiłem dyrektora szpitala o rozważenie złagodzenia zakazu opiekowania się dzieckiem. Rozumiemy zagrożenie koronawirusem, ale dla małych dzieci mama i tata to najważniejsze istoty na świecie – ich miłość i bliskość pomagają w leczeniu. Bądźmy przy dzieciach w tym trudnym czasie – napisał na Twitterze RPD.
Relacja Katarzyny Prętkowskiej

Wiadomości lokalne

2020-07-14, godz. 20:09 Finał mógł być tragiczny, szczęśliwie obyło się bez ofiar Do groźnego wypadku doszło w Bydgoszczy na skrzyżowaniu ulic Bielickiej i Solskiego. Motocykl zderzył się z samochodem osobowym. Uderzenie było tak silne, że ... » więcej 2020-07-14, godz. 20:00 Kary rosną, rozmowy trwają, a śmieci zalegają. Co będzie gdy upał dołoży swoje? Szczury, smród i brud - bydgoszczanie wciąż skarżą się na „Komunalnika”. 14 lipca o sytuacji śmieciowej w mieście rozmawiali podczas spotkania na bydgoskim Ok ... » więcej 2020-07-14, godz. 19:00 Trzy miesiące aresztu dla nietrzeźwego sprawcy śmiertelnego wypadku Sąd Rejonowy w Mogilnie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla nietrzeźwego sprawcy wypadku, w którym zginął pieszy. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia. » więcej 2020-07-14, godz. 17:00 Senator z honorową prezesurą - wyróżnienie zobowiązuje! Tytuł honorowego prezesa Stowarzyszenia Radnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego odebrał w Jabłonowie Pomorskim senator Ryszard Bober. » więcej 2020-07-14, godz. 16:00 Była duża frekwencja w wyborach - będą marszałkowskie bonusy! Miasta i gminy na Kujawach i Pomorzu, w których w II turze wyborów prezydenckich odnotowano największą frekwencję, otrzymają od Urzędu Marszałkowskiego w Toru ... » więcej 2020-07-14, godz. 15:07 Do gminy Sadki wrócił posterunek policji. Mieszkańcy o to prosili (zdjęcia+film) Pachnie jeszcze świeżą farbą, ma świetne wyposażenie, a na parkingu stoi elegancki radiowóz. Odnowiony posterunek policji od dziś będzie służył mieszkańcom gm ... » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Ta gmina w czasie wyborów pękła na pół. Na szczęście połówki bardzo się szanują 1854 wskazania na Andrzeja Dudę i dokładnie tyle samo na Rafała Trzaskowskiego. Tak w niedzielę 12 lipca głosowali mieszkańcy Łubianki. Podtoruńska gmina to j ... » więcej 2020-07-14, godz. 12:57 Jak słodko! Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego! [zdjęcia, wideo] Nektar z pasieki w centrum Torunia zebrali Tadeusz Dusa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy oraz marszałek Piotr Całbecki. A na słodkie życie mieszkańców ... » więcej 2020-07-14, godz. 10:57 W bydgoskim Porcie Lotniczym rozbił się samolot! Zginęli szkoleniowiec i kursantka [zdjęcia] Na pasie startowym Portu Lotniczego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy rozbił się mały samolot. Po uderzeniu w ziemię awionetka stanęła w płomieniac ... » więcej 2020-07-14, godz. 10:26 Rozmowa Dnia o dwóch wizjach państwa i głębokim wewnętrznym sporze - Nasz konflikt polityczny jest głęboki i wielowymiarowy - ocenia poseł Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość), który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polsk ... » więcej
1234567