Sobota, 29 lutego 2020 r.   Imieniny: Lecha, Lutosław
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

1 marca 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej m.in.:
  • spotkanie z pierwszą damą saksofonu w Polsce - Aliną Mleczko oraz ze skrzypkiem Pawłem Zalejskim;
  • podsumujemy Rok Moniuszki w naszym województwie;
  • opowiemy o nowych wystawach w Toruniu i Bydgoszczy;
  • zaprosimy na 8. Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej „Ethniesy”;
  • opowiemy o „Strasznym Dworze” Moniuszki z udziałem studentów Akademii Muzycznej;
  • mówić też będziemy o debiutanckim filmie Ewy Ślusarczyk, pt. „Dzień babci”.
Zaprasza Ewa Dąbska.

23 lutego 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacje z premier teatralnych - w Teatrze Polskim w Bydgoszczy „Wielce Szanowna Pani” w reżyserii Martyny Peszko, a w toruńskim Teatrze Horzycy „Garganua i Pentagruel” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Oprócz tego spotkanie z Iwoną Chmielewską - graficzką i autorką „picturebooków” i z dyrygentem, maestro Markiem Pijarowskim. Zabrzmiała również relacja z 12. Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku.
Polskie Radio PiK - 23 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 23 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

16 lutego 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej m.in.: wspomnienie Magdaleny Krzyńskiej - primadonny scen operowych i pedagoga Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zapowiedzieliśmy też kolejną edycję Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Z artystą plastykiem Grzegorzem Pleszyńskim rozmawialiśmy o jego otwartej właśnie Galerii, a z filmowcem Krzysztofem Nowickim mówiliśmy o nagrodzonym w Barcelonie filmie pt. "Sen Leokadii". Zaprosiliśmy do zwiedzenia wystaw w Muzeum Uniwersyteckim i Dworze Artusa w Toruniu. Opowiadaliśmy również o wydarzeniach muzycznych, odbywających się w ramach Forum Beethovena w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - 16 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 16 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

9 lutego 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie z aktorkami bydgoskiego Teatru Improwizowanego „wymyWammy”, które przedstawiły publiczności pierwszy odcinek teatralnego serialu improwizowanego "Lokatorki". Odwiedziliśmy nowe wystawy w regionie - w toruńskiej galerii "Wozownia" i w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. Mówiliśmy o najbliższych planach, również wyjazdowych, Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Pojawili się także goście specjalni - Leszek Możdżer i Anna Duczmal-Mróz.
Polskie Radio PiK - 9 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 9 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

2 lutego 2020

W "Śniadaniu z Muzami" Ewy Dąbskiej m.in.: rozmowy z Krzysztofem Herdzinem, który już niebawem rozpocznie próby do musicalu pt. „Bulwar Zachodzącego Słońca” w bydgoskiej Operze Nova oraz z organistą Filipem Presseisenem, który wystąpił w Filharmonii Pomorskiej. Mówiliśmy również o warsztatach wokalnych w Grudziądzu, o wystawach: „Sąsiedzkość” Marty Zabłockiej w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz „Przytul Polskę” w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zabrzmiała także relacja ze spotkania z poetą Robertem Mielhorskim w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i zapowiedź projektu pt. "Od Wysockiego do Kaczmarskiego".
Polskie Radio PiK - 2 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 2 lutego 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

26 stycznia 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej z cyklu „Śniadanie z Muzami” m.in.: relacja z przesłuchań do 12. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie". Zabrzmiały rozmowy z autorami wystaw otwartych właśnie w Bydgoskim Centrum Sztuki, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, galerii Wozownia i Muzeum Okręgowym w Toruniu. Spotkaliśmy się z dyrygentem Mariuszem Smolijem. Zabrzmiała recenzja najnowszej premiery w Teatrze Horzycy w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 26 stycznia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 26 stycznia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

19 stycznia 2019

W niedzielnym magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: rozmowa z Jarosławem Jakubowskim, autorem powieści pt. „Rzeka zbrodni”, której pierwszy odcinek na naszej antenie już w poniedziałek, w interpretacji znanego aktora Andrzeja Mastalerza. Oprócz tego relacja z premiery „Alicji w krainie czarów” w Teatrze Horzycy w Toruniu oraz z 15. Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie. Mówiliśmy także o festiwalu EnergaCamerimage i Europejskim Centrum Filmowym w Toruniu, a także o nowej wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Pojawili się również goście specjalni: Tamara Granat i Adrian Kreda (duet fortepianowy) oraz wirtuoz trąbki i kompozytor Gary Guthman.
Polskie Radio PiK - 19 stycznia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 19 stycznia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

12 stycznia 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o planach Teatru Kameralnego w Bydgoszczy i o kolejnym wydarzeniu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości, na której zaproszenie przybędzie do Akademii Muzycznej legendarny pianista Alfred Brendel. Gośćmi audycji byli dyrygenci: Maciej Niesiołowski i Michał Dworzyński. Zdaliśmy relację z otwarcia wystawy pt. "Kino i teatr pod okupacją" w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu i zaprosiliśmy na kolejną odsłonę przeglądu kina rosyjskiego "Sputnik" w bydgoskim kinie "Orzeł". Odwiedziliśmy galerię "Wozownia" i Młyn Wiedzy w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 12 stycznia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 12 stycznia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

5 stycznia 2019

W pierwszym w 2020 roku wydaniu magazynu publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: podsumowanie minionego roku w bydgoskiej Operze Nova oraz w galeriach regionu, a także zaproszenie na obchody 100-lecia Teatru Horzycy w Toruniu. Opowiadaliśmy o koncercie kolęd "Tryumfy Króla Niebieskiego" w bydgoskiej Operze Nova i zaprosiliśmy na Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy do Torunia oraz na spektakl pt. "Beksińscy" do Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Opowiadaliśmy także o najnowszych książkach Romana Konika, poświęconych Leonowi Wyczółkowskiemu.
Koncert kolęd w bydgoskiej Operze Nova - materiał Magdy Jasińskiej
100-lecie Teatru Horzycy w Toruniu - materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek
Na spektakl pt. "Beksińscy" do Teatru Polskiego w Bydgoszczy - materiał Ewy Dąbskiej
Etnoklimaty - materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek
2019 rok w bydgoskiej Operze Nova podsumował Maciej Figas - materiał Magdy Jasińskiej
Roman Konik i jego nowe książki - materiał Ewy Dąbskiej
Na Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy do Torunia zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Sztukę w regionie w roku 2019 podsumowała Agnieszka Wysocka
Leona Wyczółkowskiego wspomina Aurelia Borucka-Nowicka - materiał Ewy Dąbskiej

29 grudnia 2019

W ostatnią niedzielę 2019 r. w magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z bydgoskiej Opery Nova, gdzie ruszyły koncerty sylwestrowe. W mijającym roku mówiliśmy również o sukcesach naszych filmowców - Marcina Sautera, Mateusza Buławy i Krzysztofa Nowickiego. Odwiedziliśmy Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Przypomnimy również najważniejsze wydarzenia kulturalne odchodzącego 2019 roku.
Polskie Radio PiK - 29 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 29 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2
1234567