Niedziela, 09 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

9 sierpnia 2020

Magazyn publicystyki kulturalnej Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - 9 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 9 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

2 sierpnia 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” z Bogumiłą Wresiło m.in.: zapowiedź koncertów na dziedzińcu Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Sprawdzamy też jakie atrakcje kulturalne czekają w wakacje w grudziądzkim Teatrze i zaprosimy na sierpniowe pokazy filmowe przygotowane przez Festiwal Filmowy Przeźrocza. Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy podsumował sezon i zapowiedział program Opery Nova po wakacjach. W audycji znalazła się także relacja z 24. Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej w Ciechocinku.
Polskie Radio PiK - 2 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 2 sierpnia 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

26 lipca 2020

Niedzielny magazyn publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej. Relacje, wywiady, felietony, recenzje, zapowiedzi, premier teatralnych i koncertów, rozmowy, goście, spotkania literackie.
Polskie Radio PiK - 26 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 26 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

19 lipca 2020

W niedzielnym magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o programie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w Koronie i o wystawie pt. „Włocławska wytwórnia sztucznego marmuru. Lavinit. Krupka i Perlicz. 1923–1939” w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Mówiliśmy o albumie pt. „Tucholscy malarze”, zaprezentowanym w Książnicy Tucholskiej podczas 61. Dni Borów Tucholskich i o właśnie rozstrzygniętym w bydgoskim bwa 4. Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego. Było też o wystawie pt. „Wielkopolanie w Bobrujsku 1919-1920. Fotografie z albumu gniewkowianina Jana Milewskiego", otwartej w Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz o wystawie rzeźb Danki Jarzyńskiej „Kore” w Bydgoskim Centrum Sztuki. Spotkaliśmy się również z członkiniami „Pianoduo Artists” czyli z Joanną Derendą-Łukasik i Marzeną Buchwald.
Polskie Radio PiK - 19 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 19 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

12 lipca 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z otwarcia wystawy „Malarski Inowrocław” w Muzeum im. Jana Kasprowicza i w Domu Artysty w Inowrocławiu. Rozmawialiśmy z Cezarym Nelkowskim, zastępcą dyrektora Filharmonii Pomorskiej o programie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Spotkaliśmy się z Arturem Dudą, autorem książki „Teatr w Toruniu 1904-1944”, wydanej z okazji 100-lecia Teatru im. Wilama Horzycy. Zabrzmiała rozmowa z Wacławem Kuczmą i Markiem Żydowiczem o Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Zdaliśmy relację z 7. edycji festiwalu „Oko nigdy nie śpi”, organizowanego przez Fundację Czarny Karzeł w Bydgoszczy i regionie. Mówiliśmy także o wystawie fotograficznej w toruńskim WOAK-u, o letnich koncertach w bydgoskim Wake Parku oraz o nagrodach i odznaczeniach dla ludzi kultury.
Polskie Radio PiK - 12 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 12 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

5 lipca 2020

W niedzielnym magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o premierach spektakli: „Laboratorium dźwięku” w Teatrze im. Wilama Horzycy i „Niesamowitych przygód 10 skarpetek” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Zaprosiliśmy na wystawę „Metafizyczna zagadka sztuki klasycznej” w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie oraz do obejrzenia ekspozycji prac Aleksandra Dętkosia i Moniki Dętkoś w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku. Mówiliśmy o „Wakacjach z Chopinem” w Szafarni i o trzech nominacjach bydgoskiej Opery Nova do Teatralnych Nagród im. Jana Kiepury. Przypomnieliśmy o festiwalu „Literobrazki” w bydgoskim muzeum i o kolejnym koncercie w cyklu „Forum Beethoven”.
Polskie Radio PiK - 5 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 5 lipca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

28 czerwca 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: rozmowa z rektorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy po podpisaniu umowy na wieloletnią budowę kampusu uczelni, a także relacja z otwarcia wystawy rysunków Andrzeja Mleczki w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu. O 24. Międzynarodowym Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, który rozpoczął się w piątek w Toruniu. Zaprosiliśmy na koncert z okazji 79. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Mówiliśmy o projektach Teatru Horzycy, o zakopanej kapsule czasu nieopodal Dworu Artusa w Toruniu oraz o lipcowej, pierwszej odsłonie Bydgoskiego Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. W 6. rocznicę śmierci wspomnieliśmy artystę malarza Jerzego Puciatę oraz pisarza Andrzeja Klawittera w 1. rocznicę jego śmierci.
Polskie Radio PiK - 28 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 28 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

21 czerwca 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o wznowionych próbach do musicalu "Sunset Boulevard" w bydgoskiej Operze Nova i o 16.Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt. „Zabytki naszego regionu”. Mówiliśmy o największej inwestycji w Toruniu czyli Europejskim Centrum Filmowym. Zaprosiliśmy na imprezy kulturalnego lata w Toruniu oraz na nowe wystawy w Bydgoszczy: ekspozycję „Moje minimale” Kuby Elwertowskiego w Wieży ciśnień", a w Galerii Miejskiej Gdańska 3 - plakaty Oli Niepsuj na wystawie pt. „Tyle ile trzeba”. Zaprosiliśmy także na koncert w ramach „Forum. Beethoven” w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - 21 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 21 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

14 czerwca 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o przygotowywanej w Teatrze Horzycy premierze „Kariery Nikodema Dyzmy” i o plenerowym Teatrze Szekspirowskim w Baju Pomorskim w Toruniu. Mówiliśmy o nowych wystawach w muzeach w Inowrocławiu, Bydgoszczy i Włocławku. Spotkaliśmy się także z prof. Elżbietą Wtorkowską, rektorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Z Krzysztofem Herdzinem i Iwoną Hossą rozmawialiśmy o „Te Deum”, pisanej przez Herdzina na zamówienie województwa kujawsko-pomorskiego. 14 czerwca mija 50. rocznica śmierci Romana Ingardena - filozofa, którego rok właśnie obchodzimy. Powiedzieliśmy o związkach uczonego z Toruniem.
Polskie Radio PiK - 14 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 14 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2

7 czerwca 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o „Nieodwołanym Festiwalu - Toruń 2020” i o „Czterech porach roku” Vivaldiego nagrywanych w Lubostroniu przez Capellę Bydgostiensis i uczennice bydgoskiej szkoły muzycznej. Mówiliśmy o projekcie „Nasz czas” toruńskiej Galerii Rusz i o ponownie otwartym dla zwiedzających, posiadającym niezwykłe zbiory Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Spotkaliśmy się z Anią Rusowicz, Matyldą Podfilipską i Katarzyną Gębarowską, a także sprawdziliśmy, jak wygląda „odmrażanie” scen teatralnych w regionie. Wspomnieliśmy również poetę Kazimierza Hoffmana w 92. rocznicę urodzin pisarza.
Polskie Radio PiK - 7 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 7 czerwca 2020 - Śniadanie z Muzami, cz.2
1234567