Czwartek, 13 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-17, 08:55 Damian Klich

17 sierpnia 2018 - PiKnik w Radzyniu Chełmińskim

Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum
Odwiedziliśmy gminę Radzyń Chełmiński. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie grudziądzkim. Obecnie liczy niecałych 5 tysięcy mieszkańców.

Do godziny 12stej rozmawialiśmy o tym – jak przekształcić zanieczyszczony i zaniedbany skwer w nowoczesny Park Rekreacji, Sportu i Wypoczynku? Następnie oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki przy placu Towarzystwa Jaszczurczego. Z nazwą placu wiążę się ciekawa historia średniowiecznej organizacji spiskującej przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. A że na tych ziemiach niejeden ślad Krzyżaków pozostał, to dzierżawca zamku w Radzyniu Chełmińskim opowiadał nam o nich. Poznaliśmy też kulisy powstawania serialu „Samochodzik i Templariusze”. Pod murami spotkaliśmy się z organizatorami czwartego Zlotu Garbusów ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA. Powiedzieliśmy, co ciekawego w programie, a także w garbusie. Opowiadaliśmy o tym, dlaczego warto garbusy kochać.

Po godzinie 13stej objeżdżaliśmy gminę Radzyń Chełmiński. W Rywałdzie czekał na nas ojciec proboszcz i gwardian Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Rywałd jest również miejscem pielgrzymek Romów. Dlaczego? Warto posłuchać. Następnie pojechaliśmy do Szumiłowa, gdzie w środku wsi powstała prężnie działająca galeria sztuki. Odwiedziliśmy również Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni szorami – regionalną potrawą.
Zapraszał Damian Klich i Krystian Makowski.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Wprowadzenie do programu Damiana Klicha.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - W Parku Rekreacji i Sportu rozmawialiśmy z burmistrzem, Krzysztofem Chodubskim. Dowiedzieliśmy się o zwierzętach znajdujących się na terenie parku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przedstawicielką biura promocji, Ewą Gajewska. Usłyszeliśmy o tym czym jest Towarzystwo Jaszczurcze, jego historię powstania oraz jak towarzystwo zmieniało się przez lata. Dowiedzieliśmy się też co ma do zaoferowania biuro promocji.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na radzyńskim zamku spotkaliśmy się z jego dzierżawcą, Patrycja Piłat, która przybliżyła nam historię budowli. Usłyszeliśmy jakie imprezy odbywają się w zamku.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - O tym co łączy Pana Samochodzika z templariuszami rozmawialiśmy z Patrycją Piłat. Kilka słów na temat filmu "Pan Samochodzik i templariusze".
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Przy radzyńskim zamku rozmawialiśmy z jednym z organizatorów zlotu, Stanisławem Stanem. Byliśmy na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika, gdzie dowiedzieliśmy się skąd pomysł na imprezę oraz jakie atrakcje są przewidziane.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Na IV Zlocie VW Garbusa & CO Śladami Pana Samochodzika rozmawialiśmy z jednym z organizatorów, Mariuszem Gwoździem. Za co kochać garbusa oraz jak wygląda użytkowanie takiego auta.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - PiKnik pojawił się w Sanktuarium Maryjnym w Rywałdzie. Rozmawialiśmy z o. Mirosławem Jankowskim, poznaliśmy historię figurki Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz legendę odrastających włosów, dowiedzieliśmy się o Stefanie Wyszyńskim oraz usłyszeliśmy o pustelni.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z gospodarz Galerii Stodoła w Szumiłowie, Ewą Szumlak. Odsłuchaliśmy wiersz związany z galerią oraz usłyszeliśmy historię jej powstania. Gospodarz opowiedziała nam o fenomenie obiektu oraz o tym co ma do zaoferowania.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Pojawiliśmy się na orlik w Radzyniu Chełmińskim. Rozmowa z prezesem LGKS Radzynianki, Janem Borowskim. Usłyszeliśmy o tym co można trenować oraz jak wygląda zainteresowaniem sportem wśród młodzieży.
Wakacyjny PiKnik w Radzyniu Chełmińskim - Rozmowa z przewodniczącą Koła Gospodyń Wielskich z Zielnowa, Jadwigą Szatkowską. Skąd pomysł na strój, jak wygląda organizacja Koła oraz co to są szory i jak je wykonać.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345