Czwartek, 17 stycznia 2019 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-09, 18:42 Tomasz Kaźmierski

11 sierpnia - PiKnik w Chełmnie

Ratusz w Chełmnie. Fot. Archiwum
Ratusz w Chełmnie. Fot. Archiwum
W sobotę Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - a tam "Perspektywy – 9 Hills Festival" ta impreza to trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego miasta. Wydarzenie jest wynikiem współpracy mieszkańców, którzy co roku w połowie sierpnia otwierają bramy kościołów, piwnic i własnych podwórek aby udowodnić, że Chełmno to miasto, w którym można odbyć prawdziwą podróż w czasie, a to, co tradycyjne, spotyka się w nim z tym, co współczesne.

Powstanie festiwalu miało wymiar niezwykle symboliczny. Dziewięciu wzgórzom, na których leży Chełmno, przypisano opiekę dziewięciu starożytnych muz Apolla. W rezultacie festiwal łączy w sobie różnorodne formy sztuki – Sztukę Przeszłości, Sztukę Miłości, Sztukę Przestrzeni, Sztukę Ruchu, Sztukę Życia, Sztukę Widzenia, Sztukę Radości, Sztukę Słyszenia i Sztukę Fantazji, scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki, street artu i tańca.

Wydarzenia rozgrywające się podczas festiwalu wpisane są w przestrzeń i architekturę miasta. Dla mieszkańców i turystów to okazja do odkrycia miejsc na co dzień niedostępnych, a dla tych, którzy je znają, spojrzenia na nie z nowej perspektywy. Podczas festiwalu podwórka Starego Miasta zamieniają się w warsztaty sztuki, stają obszarem działań społecznych i animacyjnych. Chełmno na trzy dni zamienia się w MIASTO SZTUKI.

W realizację przedsięwzięć, oprócz zapraszanych artystów, angażowani są wolontariusze i lokalni animatorzy. Mieszkańcy uczestniczą w projektowaniu i realizacji działań, udostępniają prywatną przestrzeń na miejsce rozgrywania się inicjatyw artystycznych. Forma festiwalu, skupiona zwłaszcza na przedsięwzięciach z zakresu animacji kultury, umożliwia im również aktywny odbiór inicjowanych działań.

Jeszcze dziś (w sobotę) wystąpią: Kapela Maliszów, Same Suki czy Jacaszek. Prezentować sie będa teatry uliczne, odbęda sie miejskie gry. Polskie Radio PiK meldowało się z audycją na żywo z Chełmna o 13.00. Do wysłuchania audycji zaprasza, Tomasz Kaźmierski.
Zapowiedź wydarzenia
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z rzecznikiem prasowym, Klaudią Peplińską. O perspektywach Nine Hills Festival oraz postanowieniu o zmianie postrzegania miasta i zmianach potrzeb współczesnych turystów.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z radną sejmiku województwa i współorganizatorką festiwalu, Katarzyną Lubańską. O aspekcie angażowania mieszkańców do współpracy i o początkach festiwalu od strony technicznej.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z dyrektorem festiwalu, Piotrem Murawskim. O doborze artystów i jakości festiwalu. O dopasowaniu repertuaru do szerokiej, zróżnicowanej publiczności przy jednoczesnym pozostaniu na wysokim poziomie.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z Aleksandrą Motylewską, Olgą Marcinkiewicz i Izabellą Zawadzką. O LARPie i grze miejskiej "Wehikuł Czasu" oraz "Magicznych Podwórkach- Bramach Czasu", otwartych dla turystów w czasie trwania festiwalu.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z Dorotą Polasik. O galerii około 300 obrazów stworzonej na jednym z " Magicznych Podwórek", oraz doborze artystów i tle historycznym inicjatywy.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z Dariuszem Skibińskim z A3 Teatru. O projekcie parady wypuszczania lampionów, zmianie technik wykonywania lampionów na przestrzeni lat i o ich znaczeniu oraz współpracy z mieszkańcami i działaniach Teatru.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z Izabellą Rutkowską. O sporych rozmiarów pluszowym misiu, o impulsie do stworzenia misia, odbiorze i reakcjach społeczeństwa.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa z Klaudią Peplińską, rzecznikiem prasowym. O powstawaniu corocznych murali podczas festiwalu, gdzie można znaleźć instalacje wizualizujące różne aspekty życia oraz odmianie miasta przez festiwalowe dni.
Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - Rozmowa ze skrzypaczką, Patrycją Błaszak. O początkach i rozwoju kariery muzycznej oraz występie na festiwalu. O stażu w Filharmonii w Oslo i perspektywach na przyszłość.
Wakacyjny PiKnik Chełmnie - Rozmowa z Piotrem Milewskim, autorem chełmińskiego LARPu oraz Piotrem Murawskim, dyrektorem festiwalu. Czym jest LARP? Jak się rozwija i kiedy były jego początki? Oraz o naturalnym procesie wchodzenia w role.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345