Niedziela, 16 czerwca 2019 r.   Imieniny: Aliny, Benona, Anety / Rozgłośnia bydgoska nadała pierwszą audycję stereofoniczną (1973)
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-09, 13:49 Anna Sobieraj

10 Sierpnia 2018 - Piknik w Solcu Kujawskim.

Wojciech Sobociński w soleckim Parku Linowym. Fot. Sławomir Nowak.
Wojciech Sobociński w soleckim Parku Linowym. Fot. Sławomir Nowak.
Miasto o szczególnym położeniu, w połowie drogi między Bydgoszczą a Toruniem, było przed Potopem Szwedzkim centralnym ośrodkiem miejskim. Teraz liczy 16 tysięcy mieszkańców, ale oferuje stałą pracę w tamtejszym parku technologicznym.

Wizytę zaczęliśmy od rozmowy z panią burmistrz, która kontynuuje dzieło wieloletniego burmistrza Antoniego Nawrockiego, który jest patronem nowego ronda w centrum miasta. Potem odwiedziliśmy w domu wspaniałą sportsmenkę Dorotę Bucław, którą nieszczęśliwy wypadek z sali treningowej koszykówki zawiódł na wózek inwalidzki. Jednak dzisiaj to nasza narodowa reprezentantka na paraolimpiadzie w tenisie stołowym.

Już połowa Polski kojarzy Solec z Jura parkiem, który oferuje i rozrywkę i naukę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdego dnia wakacji setki zwiedzających poznają Ziemię z jurajskiej epoki. A naprzeciwko powstał Forest Jump, czyli park linowy, który już niebawem zaoferuje, jako jedyny w Polsce, kawiarenkę pod koronami drzew, a nawet noclegi na wysokości kilku metrów nad ziemią.

Nie można w czasie wizyty w Solcu pominąć tamtejszego centrum Kultury. Ten adres znają wszyscy mieszkańcy miasta, bowiem liczba imprez, festiwali, przeglądów i wystaw tam organizowanych jest imponująca. Tam też spotkaliśmy się z panem Januszem Mayem, rzeźbiarzem, który uczy tej sztuki młodych adeptów, a jego prace zdobią sanktuaria i kościoły w całym kraju.

Po południu udaliśmy się do soleckiego nadleśnictwa, które zawiaduje Puszczą Bydgoską. Dowiedzieliśmy się jakie leśne atrakcje czekają na turystów i co wyróżnia ten kompleks leśny.

Potem skierowaliśmy się nad Wisłę, gdzie od wczoraj goszczą uczestnicy międzynarodowego spływu Wisłą. To impreza tak renomowana, że wśród uczestników są i tacy, którzy na rzece pojawiają się stale od kliku lat.

Do wysłuchania relacji zaprasza, Wojciech Sobociński.
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa z burmistrzem, Teresą Substyk i sekretarzem, Magdaleną Plewą. O turystycznych atutach miasta, bogatej różnorodności przyrodniczej. Planach na inwestycję połączenia brzegów Wisły i o zdolnych "Super Babkach".
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa z Dorotą Bucław, reprezentantką polski w tenisie stołowym na paraolimpiadzie. Jak szybko znaleźć wypełnienie życia po wypadku i jaki wpływ na aktywność na wózku miała sportowa przeszłość?
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa z przewodnikiem Jura Parku, Ryszardem Głuszcem. O odnalezieniu szczątek dinozaura na ziemi soleckiej, tłumach odwiedzających Jura Park, opiece naukowców nad obiektem i autentycznym jajku dinozaura.
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim. Rozmowa z Radosławem Garbaciakiem, założycielem Parku Linowego "Forest Jump". Skąd się wzięła inspiracja i pomysły na realizację oraz o planach rozbudowy parku o stanowiska kawiarniane na wysokościach.
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa z Reginą Osińską z soleckiego Centrum Kultury. O czerwonych dywanach wystawianym w Centrum Kultury dla specjalnych gości. O młodości Ireny Santor i wakacyjnych działalności soleckiego Centrum Kultury.
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa z rzeźbiarzem, Januszem Mayem. O początkach rzeźbiarskiej pasji i początkach kariery, o życiowych inspiracjach do tworzenia oraz stworzeniu pracowni rzeźbiarskiej w Centrum Kultury i nauczaniu młodych adeptów.
Wakacyjny PiKnikw Solcu Kujawskim - Rozmowa z nadleśniczym, Jakubem Siedleckim. O zagrożeniu lasu przez wysokie temperatury i susze, wilkach w Puszczy Bydgoskiej. Skąd wzięła się Puszcza Bydgoska i jak zachować się spotykając wilka.
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa z lekarzem, hodowcą ptaków, Marcinem Piskorskim. O pasji ornitologią i jak się ona łączy z medycyną. O biologicznych uwarunkowaniach ptaków i jaki wpływ na ich samopoczucie zależne od pogody ma rodzimy klimat?
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa z turystą, Franciszkiem Duźniakiem, turystą z Bielska Białej. O Międzynarodowym Spływie Kajakowym Wisłą, wewnętrznym turnieju piosenki turystycznej, o konserwacji aktywną turystyką.
Wakacyjny PiKnik w Solcu Kujawskim - Rozmowa ze Stanisławem Konowalikiem, organizatorem Międzynarodowego Spływu Kajakowego Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą i Wisłą oraz Romanem Guździołem, z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345