Wtorek, 16 lipca 2019 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-08-02, 16:50 Michał Słobodzian

3 sierpnia 2018 - PiKnik w Wąpielsku

Wakacyjny PiKnik odwiedził Wąpielsk. Fot. Sławomir Nowak.
Wakacyjny PiKnik odwiedził Wąpielsk. Fot. Sławomir Nowak.
Zdrada i kara. Co stało się z młodzieńcem, który paktował z Krzyżakami? Dlaczego w herbie gminy królują złota muszla i wstęga? Czy zamek w Radzikach miał szansę w starciu ze szwedzkimi najeźdźcami? Odpowiedzi między innymi na te pytania w naszym kolejnym wakacyjnym programie. W piątek odwiedziliśmy gminę Wąpielsk w powiecie rypińskim.

Między godziną 09:00 a 12:00 opowiadaliśmy o symbolach gminy. Sprawdziliśmy jak szybki jest nurt płynącej przez gminę Drwęcy i ile czasu potrzebują strażacy ochotnicy, by zmobilizować się do akcji. W Radzikach Dużych zwiedziliśmy ruiny zamku. Dowiedzieliśmy się także dlaczego ciało młodego mężczyzny pochowano w kilku częściach. Sprawdziliśmy również co w okolicy pozostało po rodzinie Przeciszewskich.

Między godziną 13:00 a 15:00 z kolei posmakowaliśmy regionalnych potraw. Spotkaliśmy się z młodymi pianistami i kolarzami szykującymi formę przed wąpielskimi wyścigami. O swojej pasji, twórczości i miłości do "małej ojczyzny" opowiedział Zbigniew Żuchowski, piszący wiersze historyk - regionalista.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - Wprowadzenie do programu Michała Słobodziana.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - Rozmowa z sekretarz, Agnieszką Matyjasik o samolotach, które lądowały w Półwiesku Małym oraz usłyszeliśmy o Janie Rudowskim. O krajobrazach, okolicznym pałacu i wielu pozytywnych aspektach Wąpielska mówił wójt, Dariusz Górski.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - Na szlaku św. Jakuba rozmawialiśmy z Agnieszką Matyjasik, która opowiedziała o herbie gminy Wąpielsk. Usłyszeliśmy m.in. co oznacza złota muszla w herbie, co to Geocaching oraz poznaliśmy historię Wąpielska.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - W miejscowości Kupno rozmawialiśmy z Kingą Bytner o okolicznej faunie i florze. Usłyszeliśmy również co to grążel żółty, a Marcin Rempuszewski opowiedział nam o Drwęce, o urokliwych miejscach oraz o corocznej akcji sprzątania.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - W Radzikach Dużych rozmawialiśmy z proboszczem, Jackiem Dudkiewicz oraz dyr.gimnazjum, Leszkiem Stefańskim. Poznaliśmy historię okolicznego zamku, dowiedzieliśmy się co z niego zostało oraz poznaliśmy okoliczną legendę. Usłyszeliśmy również o książce "Przekleństwo Matki".
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - O tym co znajduje się w Parafialnej Izbie Pamięci rozmawialiśmy z proboszczem Jackiem Dudkiewiczem. Dowiedzieliśmy się od dyrektora szkoły Leszka Stefańskiego o historii placówki edukacyjnej.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - PiKnik pojawił się w OSP Wąpielsk. Rozmowa z prezesem OSP Długie, Leszkiem Gurzkowskim. Usłyszeliśmy jakie tryby pracy ma wąż strażacki, ile trwa mobilizacja na akcję oraz wskazówki dla kierowców jak reagować podczas pożaru samochodu.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - Rozmowa w Długim z Mileną Przybyłą o przebiegu gminnych dożynek. Od przedstawicielek Koła Seniorów usłyszeliśmy m.in. o zaletach gęsiny, o tradycyjnych daniach, ciastach i o wielu smakołykach. Muzyczne zakończenie rozmowy w wykonaniu przedstawicielek KGW Wąpielsk.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - Spotkaliśmy się z wójtem, Dariuszem Górskim oraz przedstawicielami Fundacji Ziemia Dobrzyńska, Beatą i Michałem Korsak. Usłyszeliśmy skąd przyjeżdżają muzycy, jacy ludzie się pojawiają oraz jak wyglądają sprawy organizacyjne. Zapowiedź nadchodzącego koncertu.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - Rozmowa z Tomaszem Borowskim i Marcinem Rempuszewskim, usłyszeliśmy na jakim dystansie odbywa się wyścig o Puchar Wójta, co to jest "hopka" oraz co decyduje o tym, że trasa jest szybka. Poznaliśmy znaczenie budowy roweru oraz dowiedzieliśmy się czegoś na temat kolarskiego stroju.
Wakacyjny PiKnik w Wąpielsku - Na cmentarz w Radzikach Dużych rozmawialiśmy z poetą, Zbigniewem Żuchowskim. Wysłuchaliśmy fragment 3 Epitafium, skąd brać inspiracje i do czego nawiązywać. Dowiedzieliśmy się również, że warto spisywać wszelkie swoje myśli.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345