Wtorek, 16 lipca 2019 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-07-31, 15:13 Michał Słobodzian

1 sierpnia 2018 - PiKnik w Nowem

1 sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzyma się w Nowem, w powiecie świeckim. Fot. pl.wikipedia.org
1 sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzyma się w Nowem, w powiecie świeckim. Fot. pl.wikipedia.org
Czy osioł może być terapeutą? Co ma wspólnego zaczarowana krowa z Jeziorem Czarownic? Do czego husarze używali skrzydeł? Jaką rolę w kulturze rycerskiej pełniły kobiety? Odpowiedzi m.in. na te pytania w naszym środowym "Wakacyjnym PiKniku". 1 sierpnia odwiedziliśmy Nowe, miasteczko w powiecie świeckim, pięknie położone na nadwiślańskiej skarpie.

Między godziną 09:00 a 12:00 odwiedziliśmy miejskie kąpielisko, gdzie nasz reporter został poddany próbie wody. Po wyjściu z niej cało, opowiedział Państwu m.in. o skarbach miejscowej Fary i sztuce tworzenia lalek. W gospodarstwie "Toskania Kociewska" w Bochlinie dowiedzieliśmy się na czym polega terapia przy udziale osła. W "Baszcie Katowniczej" rozmawialiśmy o kulturze rycerskiej. Odkryliśmy także artystyczne oblicze Nowego, za sprawą spotkania z flecistką Emilią Kinecką.

Między godziną 13:00 a 15:00 opowiadaliśmy o historii miasta. Dowiedzieliśmy się dlaczego nowskie wzgórze nigdy nie zostało zdobyte przez polskich rycerzy i co zostało z dawnej świetności miejskich murów. W gospodarstwie agroturystycznym "Huzar" rozmawialiśmy o tradycji polskiej husarii. Dowiedzieliśmy się m.in. do czego rycerze używali skrzydeł i jakich dosiadali koni. Sprawdziliśmy także w jaki sposób mieszkańcy kultywują kociewskie tradycje.

Na relacje z Nowego zapraszali Krystian Makowski i Michał Słobodzian.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z burmistrzem Czesławem Wolińskim nad Jeziorem Czarownic. Skąd pochodzi nazwa "Jezioro Czarownic", legenda o Elzie Kucharzyk oraz jakie ryby znajdują się w wodzie.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z Wojciechem Kościńskim. Historia Fary pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, mechanizm zegarowy oraz co odkryto w XX wieku podczas renowacji kościoła.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z Arkadiusz Pstrongiem i Sarą Valentini-Pstrong w Toskanii Kociewskiej. Jakie zwierzęta są na gospodarstwie,co to onoterapia, jaka jest legenda związana z oślim krzyżem oraz muzyczne zakończenie rozmowy.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z Damą Bursztynowej Róży, Elżbietą Kucińską. Poznaliśmy historię zdobycia tytułu przez panią Elżbietę, usłyszeliśmy jak rozwijał się Klub Miłośników Kultury Średniowiecznej oraz znaczenie kobiet w średniowieczu.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z utalentowanym lalkarzem, Stefanem Gełdonem. Ile jest odmian lalek, jak się nimi steruje, uroki teatru oraz ile czasu zajmuje nauka lalkarstwa.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z absolwentką Akademii Muzycznych we Wrocławiu i Łodzi, Emilią Kinecką oraz członkiem zespołu Fistulatores Novienses, Kacprem Wojtyłą. Co to konsort, jak wyglądają początki z muzyką oraz jak wpływa dawna muzyka na młodego człowieka. Muzykalny występ kończący rozmowę.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z zastępcą burmistrza,Zbigniewem Lorkowskim. Poznaliśmy historię nazwy miasta, znaczenie słów w dialekcie kociewskim oraz co Krzyżacy robili w Nowem.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z właścicielem Gospodarstwa Agroturystycznego Huzar, Marcinem Lewandowskim. Dowiedzieliśmy się o różnicach między rasami koni, ile waży sprzęt husarza, jak wygląda walka z konia oraz usłyszeliśmy o nadchodzącej bitwie Vivat Vasa dwóch Wazów.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z regionalistką Wiolettą Grzemską. Dowiedzieliśmy o Kociewiu, o panujących i kultywowanych tradycjach oraz poznaliśmy kolejne słowa w dialekcie kociewskim. Na zakończenie rozmowy odczytany został tekst po kociewsku.
Wakacyjny PiKnik w Nowem - Rozmowa z przedstawicielem firmy Base Direct, Maksymilianem Waszkiewiczem odpowiedzialnym za renowacje murów. Usłyszeliśmy ile pierwotnego muru zostało, z czego się składał i ile miał wysokości. Ponadto dowiedzieliśmy się o wcześniejszych renowacjach oraz przyszłych planach związanych z rekonstrukcją.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345