Piątek, 19 lipca 2019 r.   Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina
Polskie Radio PiK » Światowy Dzień Radia

Mówimy i gramy dla Ciebie!

Świętuj razem z nami Światowy Dzień Radia!
Świętuj razem z nami Światowy Dzień Radia!
Radio, jako narzędzie komunikacji wewnętrznej i łatwo dostępne medium, dociera do szerokiego audytorium na całym świecie.

13 lutego obchodzimy "World Radio Day" czyli "Światowy Dzień Radia" - dzień świętowania radia jako medium, poprawy międzynarodowej współpracy między nadawcami, a także zachęcania za pośrednictwem fal radiowych dużych sieci i społeczności radiowej do promowania dostępu do informacji, wolności słowa i równości społecznej.

Obchodom "Światowego Dnia Radia w 2019 roku przyświeca hasło "Radio: dialog, tolerancja i pokój" . Odnosząc się do hasła głównego zaproponowano dwa tematy szczegółowe: "Wspierane pokoju w eterze przez dialog i uczestnictwo" oraz "Przekraczanie różnic przez jednoczenie się wokół wspólnych, nadrzędnych trosk".

Z hasłem tegorocznych obchodów wiąże się przekonanie, że radio jest doskonałym medium dla przeciwdziałania nawoływaniu do przemocy i rozprzestrzenianiu konfliktów. Radio jest siłą sprzyjającą obywatelskiemu uczestnictwu i rozwojowi, szanowaniu wartości ogólnoludzkich i pluralizmu. W takim duchu stacje radiowe, stowarzyszenia dziennikarskie, regulatorzy i organizacje medialne na całym świecie, zaproszeni są do włączenia się do obchodów.

51102472 2062749650480396 7562891470668038144 n
13 lutego - Światowy Dzień Radia. Fot. diamundialradio.org

W 2019 roku Światowy Dzień Radia obchodzony jest po raz ósmy . Proklamowany został na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 roku, a zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2013. Na datę obchodów wybrano 13 lutego – dzień, w którym w 1946 roku zainaugurowana została działalność rozgłośni Narodów Zjednoczonych.

Obchody służyć mają zwróceniu uwagi opinii publicznej i mediów na znaczenie radia na świecie oraz zachęcać do inwestowania w publiczny dostęp do informacji za pośrednictwem tego środka przekazu.

Radio wciąż pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym na świecie środkiem przekazu, a jednocześnie jednym z najtańszych. Dociera tam, gdzie, z powodu braku infrastruktury lub braku umiejętności potencjalnych użytkowników, nie jest dostępny Internet.
źródło: unesco.pl