Czwartek, 20 września 2018 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Zielona strefa

Zielona strefa

Budowa kanalizacji i termomodernizacji w Płociczu

Trwa budowa kanalizacji i termomodernizacja w Płociczu. To jedna z większych proekologicznych inwestycji w tej części regionu kujawsko-pomorskiego. Sprawi, że wieś położona w gminie Kamień Krajeński będzie bardzo ekologiczna. Ułatwi też życie mieszkańcom. Koszt inwestycji to 6 mln zł, z czego 1 mln 900 tys. zł to unijne dofinansowanie.
Trwa budowa kanalizacji i termomodernizacja w Płociczu - Zielona strefa z 19.09 (Popołudnie z nami)

a

W Borach Tucholskich pojawił się jeden z pierwszych czujników jakości powietrza. Urządzenie testuje gmina Jeżewo. Czujnik mierzy stężenie niebezpiecznych pyłów i podaje parametry pogodowe.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 17.09.2018 (Popołudnie z nami)

O programie "Czyste Powietrze"

103 mld zł do 2029 roku rząd przeznaczy na program pn. „Czyste Powietrze”. W jego ramach można będzie otrzymać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę na wymianę starych pieców grzewczych oraz docieplenie domu. Na jeden budynek przeznaczono kwotę do 53 tys. złotych.

Od 17-20 września odbędą się szkolenia z doradcami energetycznymi w 10 gminach woj. kujawsko-pomorskiego. Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 14.09.2018 (Popołudnie z nami)

Wpływ silników diesla na zanieczyszczenie powietrza

Za jakie zanieczyszczenia powietrza odpowiadają użytkownicy aut z silnikami diesla? Jak z likwidacją katalizatora w samochodzie radzi sobie policja, Inspekcja Ochrony Środowiska i diagności na stacjach?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 11.09.2018 (Pytać każdy może)

Leśna edukacja

Leśna edukacja jest potrzebna, może być także bardzo ciekawa, szczególnie gdy można wyruszyć w teren. W wielu miejscach regionu nadleśnictwa stworzyły ogrody i centra edukacji ekologicznej, leśne ścieżki dydaktyczne. Zaglądamy do ogrodu w Osiu.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 11.09.2018 (Popołudnie z nami)

O projekcie "Czyste powietrze - zdrowi ludzie"

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu po raz kolejny przyłącza się do ekologicznej kampanii. Tym razem bierze udział w projekcie pn. "Czyste powietrze - zdrowi ludzie" i edukuje antysmogowo.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 10.09.2018 (Popołudnie z nami)

Mrówki - lekarze i strażnicy lasu

Są małe, mogą ugryźć i nie wszyscy je lubimy. Mowa o mrówkach, które są lekarzami i strażnikami leśnej przyrody. Bez ich pomocy człowiekowi byłoby trudno zadbać o zdrowy las i łąki.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 10.09.2018 (Popołudnie z nami)

O programie "Czyste powietrze"

103 mld zł w dziesięć lat. Tyle ma kosztować rządowy program "Czyste powietrze", który zakłada pomoc w zakupie nowych pieców i termomodernizacji domów. Jego realizacja rozpocznie się niebawem, obecnie trwają spotkania informacyjne w gminach. Projekt ma pomóc w poprawie jakości powietrza. W audycji o programie i sposobach walki ze smogiem.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 20.09.2018 (Regionalny Punkt Widzenia)

Akcja "Zabierz 5 z Lasu"

"Zabierz 5 z Lasu" - to tytuł akcji medialno - społecznej, która polega na sprzątaniu lasu. Wymyślili ją leśnicy, pomóc może się każdy. Wszystko rozpoczyna się od nominacji kolejnych osób, których zadaniem jest zebranie minimum 5 śmieci. Zbiera już cały region.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 6.09.2018 (Popołudnie z nami)

Problem "śmierdzących" zakładów

Wysypiska odpadów, chlewnie czy kurze fermy, biogazownie, fabryki - inwestycji, z którymi wiąże się brzydki zapach nie brakuje. Co raz częściej dochodzi na tym tle do lokalnych konfliktów. Szczególnie jeśli zakład ma powstać w pobliżu wsi czy miejskich osiedli. Mieszkańcy protestują. Samorządowcy i służby ochrony środowiska rozkładają ręce. Jak twierdzą, możliwości w tym zakresie są ograniczone. Sytuację mogłaby poprawić zapowiadana od dawna "ustawa antyodorowa". Przygotowano już wiele projektów. Gotowej ustawy wciąż nie ma.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 6.09.2018 (Pytać każdy może)
12