Poniedziałek, 19 listopada 2018 r.   Imieniny: Seweryny, Maksyma, Salomei
Polskie Radio PiK » Zielona strefa

Zielona strefa

Lasy otwarte dla turystów

Lasy Państwowe zachęcają turystów do odwiedzin leśnych terenów inwestując w przyjazną infrastrukturę. Będzie również apel o zachowanie czystości, poza tym jak działa i do czego służy fotopułapka.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 19.11.2018 (Popołudnie z nami)

Prawo a ochrona środowiska

Czy obecne prawo pozwala skutecznie ścigać przestępców ekologicznych? Jakie słabe i mocne strony mają obowiązujące regulacje? Czy należałoby powołać "policję ekologiczną"?
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 19.11.2018

Wędrówki szlakiem dębów

Nietypowo oznakowane szlaki turystyczne powstają w leśnictwie Bedlenki niedaleko Świecia. Każda z pięciu tras oznakowana jest innym kolorem dębu. Na pomysł stworzenia leśnych traktów wpadło małżeństwo, które chciało w ten sposób chronić przyrodę, a zarazem wskazać turytom najbardziej atrakcyjne miejsca do wypoczynku.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 16.11.2018 (Popołudnie z nami)

Policjanci walczą ze smogiem

O akcji "Smog". W tym przypadku nie chodzi jednak o to, czym palimy w piecach, ale o kontrole pojazdów, które produkują nadmierną ilość szkodliwych spalin. W akcji wzięli udział policjanci ze Świecia, którzy skontrolowali 100 samochodów. 4 z nich nie nadawały się do dalszej jazdy.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 15.10.2018 (Popołudnie z nami)

Gospodarka leśna

Jak dbamy o zielone płuca regionu? Ile drzew wycina się rocznie i co daje lasom w zamian? Czym jest zrównoważona gospodarka leśna i jaki jest wpływ prowadzonej polityki leśnej na populacje wybranych gatunków ptaków i innych zwierząt? Czy lasy są marką województwa kujawsko-pomorskiego i jaki w nich tkwi potencjał?
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 14.11.2018

Klaster Odnawialnych Źródeł Energii w Grudziądzu

Ma integrować firmy energetyczne i publiczne instytucje. Pomóc w zbudowaniu sieci, która wyraźnie zwiększy udział odnawialnych źródeł w produkcji energii. Wszystko z myślą o ochronie środowiska. W audycji między innymi o działającym w Grudziądzu Klastrze OZE. Padnie też pytanie: Jaki udział w walce ze smogiem mogą mieć koncerny energetyczne?
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 14.11.2018

Jak ze smogiem walczą w Grudziądzu?

Strażnicy miejscy w Grudziądzu ukarali mandatami kilka osób, które w swoich piecach paliły niedozwolonymi materiałami.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 13.11.2018 (Popołudnie z nami)

W listopadowym lesie

Nawet listopadowe spacery po lesie mogą być przyjemne i pożyteczne. Leśniczy Zygmunt Krzemień opowiada jaki skarb można znaleźć w lesie i dlaczego na spacer warto zabrać lornetkę.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 12.11.2018 (Popołudnie z nami)

Plastikowy problem

Parlament Europejski poparł wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku takich jak: plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu. Zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są alternatywy, miałby obowiązywać od 2021 roku, ale wszystko wskazuje na to że będzie to 2025 r. Europosłowie chcą, by do tego roku 90 proc. plastikowych butelek do napojów było zbierane osobno i poddawane recyklingowi. Praktyki takie już są stosowane w niektórych państwach.

Jakie zachowania powinniśmy promować? Czy używając często automatycznie plastikowych opakowań jednorazowych powinniśmy mieć więcej rozwagi i zwracać uwagę na to, co się z nimi będzie dalej działo? Czy nasza świadomość dotycząca zanieczyszczania środowiska przez wszechobecny plastik jest wystarczająca? Czy potrzebne są rozwiązania globalne, czy część z nich możemy wprowadzać lokalnie - regionalnie? Czy plastik jest najczęstszym naszym domowym odpadem? Czy potrafimy go segregować?

O tym dyskutowali będą przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego, ProNatury i Bydgoskiego Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 8.11.2018

O elektrowni wodnej w Żurze

Ciąg dalszy opowieści o elektrowniach wodnych jako miejscach atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo. Wcześniej mówiliśmy o obiekcie w Gródku, teraz przyszedł czas na młodszą siostrę - elektrownię w Żurze i zalew, który jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych w regionie.
Polskie Radio PiK - Zielona strefa z 5.11.2018 (Popołudnie z nami)
123456