Sobota, 29 lutego 2020 r.   Imieniny: Lecha, Lutosław
Polskie Radio PiK » Magazyn Na Zdrowie

Trzymamy rękę na pulsie

Trzymamy rękę na pulsie, w przenośni i dosłownie! Mówimy o najważniejszych problemach zdrowotnych z jakimi borykają się pacjenci. Omawiamy również zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, nowe rozwiązania w medycynie i nowinki technologiczne.

Dużą część Magazynu poświęcamy profilaktyce zdrowotnej. Prezentujemy programy i akcje prozdrowotne. Zapraszamy na bezpłatne badania i konsultacje.

Promujemy również zdrowy styl życia. Zachęcamy do stosowania dobrze zbilansowanych diet i aktywności fizycznej.

27 lutego 2020

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by poszczególne kraje przygotowały się na wypadek pandemii związanej z koronawirusem. W Polsce nie ma żadnego przypadku zarażenia, jednak wszystkie służby postawione są w stan gotowości, przygotowujemy się na taką ewentualność. Porady pielęgniarskie w Podstawowej Opiece Zdrowotnej zaczną funkcjonować już od połowy tego roku. Z raportu poświęconego zdrowiu mężczyzn w Polsce wynika, że najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych jest stres. Motocyklowe Zespoły Ratunkowe oraz system "Randez-Vous" to nowe propozycje resortu zdrowia na poprawę bezpieczeństwa pacjentów. Na Uniwersytecie Szczecińskim wynaleziono opatrunki z glonów; to pionierski pomysł na skalę światową.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 27.02.2020

20 lutego 2020

Coraz więcej osób choruje na grypę. Tylko w pierwszym tygodniu lutego z tego rodzaju infekcjami zgłosiło się do lekarzy blisko 200 tysięcy osób. W Gliwicach przeprowadzono drugą w Polsce i trzecią w Europie Środkowo-Wschodniej terapię onkologiczną nowoczesną metodą CAR-T Cells. Od kilku miesięcy, zgodnie z nowymi przepisami, już nie tylko na szpitalnym oddziale ratunkowym, ale też w przychodniach ortopedycznych możemy szukać pomocy w razie urazu. Uczniowie z bydgoskich szkół rozpoczęli zbiórkę artykułów medycznych dla działającej w mieście Przychodni Studenckiej. Poważne problemy finansowe Szpitala w Rypinie. Odpowiednie odżywianie to bardzo ważny element terapii onkologicznej.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 20.02.2020

13 lutego 2020

Najnowszy raport na temat nadwagi, otyłości i cukrzycy. Debata o problemach i potrzebach służby zdrowia w naszym regionie. Rada Ministrów przyjęła Narodową Strategię Onkologiczną na najbliższe lata. We Włocławku otwarto oddział rehabilitacji kardiologicznej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował ponad 30 tysięcy zwolnień lekarskich. Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie kar dla pacjentów, którzy nie odwołują zaplanowanych wcześniej wizyt u specjalistów. Lekarze rodzinni mają przez dwie godziny w tygodniu doradzać pacjentom przez telefon.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 13.02.2020

6 lutego 2020

Pogotowie Ratunkowe w Bydgoszczy ma przygotowane 2 Komory Izolacyjne na wypadek pojawienia się pacjentów zakażonych koronawirusem. W Polsce nie ma koronawirusa. Trzydziestu rodaków ewakuowanych w niedzielę z chińskiego Wuhan nie jest zakażonych. Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu ogranicza możliwość odwiedzania pacjentów. Wszystko ze względu na liczbę chorych z objawami grypopodobnymi. Chorzy na czerniaka czekają na lepszy dostęp do nowoczesnego leczenia. Bydgoszcz, decyzją miejskich radnych, dołączy do programu „Asystent Osoby Niepełnosprawnej”. Od początku roku Porady Lekarskie przez Telefon są wpisane w kontrakt lekarza rodzinnego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wczesne wykrycie podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy Typu 1 to cel testów, wykonywanych, za zgodą rodziców, u noworodków.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 6.02.2020