Niedziela, 12 lipca 2020 r.   Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Magazyn Na Zdrowie
Małyssak

Trzymamy rękę na pulsie

Trzymamy rękę na pulsie, w przenośni i dosłownie! Mówimy o najważniejszych problemach zdrowotnych z jakimi borykają się pacjenci. Omawiamy również zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, nowe rozwiązania w medycynie i nowinki technologiczne.

Dużą część Magazynu poświęcamy profilaktyce zdrowotnej. Prezentujemy programy i akcje prozdrowotne. Zapraszamy na bezpłatne badania i konsultacje.

Promujemy również zdrowy styl życia. Zachęcamy do stosowania dobrze zbilansowanych diet i aktywności fizycznej.

2 lipca 2020

WHO nie ma dobrych informacji w sprawie koronawirusa. Pandemia przyspiesza. Tymczasem brytyjscy naukowcy przekonują, że musimy bardziej zadbać o ochronę środowiska, by uniknąć w przyszłości podobnych pandemii. Będziemy rozmawiać o jodze. Czym tak naprawdę jest i czy jest dla każdego. W programie także najnowsze wiadomości z regionu.

25 czerwca 2020

Ministerstwo zdrowia przypomina, że w wielu miejscach zakrywanie nosa i ust nadal jest absolutnie obowiązkowe. Zdaniem ekspertów, wbrew informacjom, które od czasu do czasu docierają z różnych części świata, pandemia koronawirusa nie wygasa. Niemiecka firma CureVac rozpoczęła badania kliniczne szczepionki na koronawirusa. Testy prowadzone są w Belgii. Rak prostaty to jeden z tych nowotworów, który w Polsce diagnozowany jest u kilkunastu tysięcy mężczyzn rocznie. Pandemia koronawirusa spowodowała znaczne pogorszenie sytuacji chorych na atopowe zapalenie skóry. Aplikacji ProteGO Safe może ułatwić walkę z ogniskami koronawirusa, ale warunkiem skutecznego działania jest jest powszechne używanie. Nowotwór jajnika, to podstępna choroba, która jest bardzo trudna w diagnozowaniu, ponieważ długo nie daje jednoznacznych objawów.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 25.06.2020

18 czerwca 2020

W audycji Krzysztofa Wilczyńskiego m.in. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie w sprawie zabezpieczenia lokali wyborczych w czasie wyborów prezydenckich. Po trzech miesiącach szpital w Grudziądzu znosi prawie wszystkie ograniczenia, otworzył też oddziały i poradnie. Najpoważniejsza sytuacja epidemiczna nadal występuje na Śląsku, ale powoli kończy się masowe testowanie górników i ich rodzin. Jest realna szansa na to, że szczepionka na Covid-19 zostanie wyprodukowana jeszcze w tym roku. W Wielkiej Brytanii testy kliniczne potwierdziły skuteczność leku DEKSAMETAZON w terapii koronawirusa; preparat ten stosowany jest również w Polsce w leczeniu objawowym COVID-19. Sanatoria wznowiły działalność – warunkiem przyjęcia na leczenie uzdrowiskowe jest wykonanie testu na koronawirusa. Realizowany w ramach Funduszu Solidarnościowego program Opieka Wytchnieniowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem samorządów.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 18.06.2020

11 czerwca 2020

W audycji Krzysztofa Wilczyńskiego m.in.: w związku z masowym testowaniem górników, w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostu liczby notowanych przypadków. W naszym regionie wyzdrowieli pierwsi czterej pacjenci z koronawirusem leczeni w grudziądzkim szpitalu lekami kardiologicznymi, teraz terapia będzie stosowana na Śląsku. 15 czerwca wznawiają działalność Uzdrowiska w całej Polsce; rozpoczęło się już testowanie w kierunku koronawirusa osób wyjeżdżających do sanatoriów. Aplikacja ProteGO Safe, wspierająca walkę z epidemią, która działa na zasadzie wymiany informacji między napotkanymi smartfonami, właśnie zyskała ważne aktualizacje. Eksperci przekonują, że tylko odpowiedzialne zachowanie społeczeństwa może zminimalizować zagrożenie zakażenia koronawirusem. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że nie zabraknie pieniędzy na finansowanie służby z zdrowia w Polsce z powodu epidemii. W magazynie „Na zdrowie„ sprawdzimy też jak obecnie wygląda sytuacja epidemiczna na świecie.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 11.06.2020

4 czerwca 2020

W audycji Krzysztofa Wilczyńskiego m.in.: Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że w najbliższych tygodniach zapadnie ostateczna decyzja dotycząca powszechnych badań przesiewowych. Regionalne Izolatorium dla pacjentów chorych na COVID-19 zostało przeniesione z Ciechocinka do Grudziądza. Specjaliści przekonują, że podczas pandemii koronawirusa pacjenci cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego nie powinni przerywać terapii. Coraz więcej osób wykonuje komercyjne testy na przeciwciała koronawirusa; tylko w ciągu ostatniego miesiąca wykonano 50 tysięcy tego typu testów genetycznych. Przy Szpitalu w Grudziądzu powstaje nowoczesna sterylizatornia. Inwestycja ma kosztować prawie 10 mln zł. Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa eksperci zalecają niezwłoczne uzupełnienie obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych. Od 15 czerwca swoje działanie wznawiają Uzdrowiska; sprawdzimy jakie zmiany w nowej pandemicznej rzeczywistości czekają na kuracjuszy.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 04.06.2020