Niedziela, 25 października 2020 r.   Imieniny: Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Polskie Radio PiK » Magazyn Na Zdrowie
Ogłoszenie własne nadawcy

Trzymamy rękę na pulsie

Trzymamy rękę na pulsie, w przenośni i dosłownie! Mówimy o najważniejszych problemach zdrowotnych z jakimi borykają się pacjenci. Omawiamy również zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, nowe rozwiązania w medycynie i nowinki technologiczne.

Dużą część Magazynu poświęcamy profilaktyce zdrowotnej. Prezentujemy programy i akcje prozdrowotne. Zapraszamy na bezpłatne badania i konsultacje.

Promujemy również zdrowy styl życia. Zachęcamy do stosowania dobrze zbilansowanych diet i aktywności fizycznej.

22 października 2020

Ministerstwo Zdrowia apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, szczególnie zachowania dystansu i noszenia maseczek. Lekarze przekonują, że dalszy przebieg epidemii w dużej mierze zależy od samych obywateli. W każdym województwie ma powstać szpital tymczasowy. W naszym regionie może zostać utworzony w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku. Pacjenci dializowani w szpitalu w Grudziądzu nadal będą mogli się tam leczyć. Nawet kilka godzin trzeba czekać w niektórych punktach w regionie w kolejce po wymaz w kierunku Covid-19. Sprawdzimy, jak wygląda pobieranie testów w Bydgoszczy. Tymczasem samorząd województwa zakupi 18 tys. testów dla personelu szpitali i przychodni w całym regionie. W zderzeniu z sytuacją pandemiczną rośnie liczba osób poszukujących pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Dowiemy się też, że pacjentom, u których podejrzewa się zawał serca może pomóc ASPIRYNA.
Polskie Radio PiK - Magazyn Na Zdrowie z 22.09.2020

15 października 2020

W magazynie medycznym dużo uwagi poświęcimy pandemii. O zasadach bezpieczeństwa mówić będą m.in. Główny Inspektor Sanitarny, wirusolog i rzeczniczka MEN. Będziemy też apelować, by z powodu koronawirusa nie zaniedbywać innych schorzeń, a niepokojące objawy konsultować z lekarzami. Onkolodzy alarmują, że pacjenci, bojąc się zakażenia, nie zgłaszają się do przychodni i przypominają, że w przypadku nowotworów czas ma kluczowe znaczenie. A w rozmowie z fizjoterapeutką podpowiemy, jak zadbać o swój kręgosłup.
Polskie Radio PiK - Na Zdrowie z 15.10.2020

8 października 2020

W audycji Krzysztofa Wilczyńskiego m.in. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy doczekała się nowego laboratorium, dzięki któremu teraz aż 5-krotnie można będzie zwiększyć liczbę badań w kierunku koronawirusa. Od 10 października wchodzi w życie nowy pakiet obostrzeń związanych z eskalacją nowych zachorowań. Epidemiolodzy zgodnie twierdzą, że tylko samodyscyplina w przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa może nas skutecznie chronić przed koronawirusem. „ZERO tolerancji dla nieprzestrzegania zasad sanitarnych” - ministerstwo zdrowia i policja zapowiadają surowe egzekwowanie obowiązujących obostrzeń. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy podjął się niezwykle trudnej operacji wszczepienia implantu słuchowego niespełna 2-letniej dziewczynce. Tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny dla naukowców prowadzących badania nad wirusowym zapaleniem wątroby typu C.
Polskie Radio PiK - Magazyn medyczny z 08.10.2020
12