Wtorek, 01 grudnia 2020 r.   Imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda
Utrudnienia na drodze nr 10 w m. Mała Wólka (370 800) na odcinku Lipno - Sierpc po zderzeniu samochodu osobowego i dostawczego. 1 osoba zginęła.
Utrudnienia na drodze nr 10 w m. Mała Wólka (370 800) na odcinku Lipno - Sierpc po zderzeniu samochodu osobowego i dostawczego. 1 osoba zginęła.
Utrudnienia na drodze nr 10 w m. Mała Wólka (370 800) na odcinku Lipno - Sierpc po zderzeniu samochodu osobowego i dostawczego. 1 osoba zginęła.
Grand PiK
Polskie Radio PiK » Grand PiK » Historia konkursu
Ogłoszenie własne nadawcy
2014-12-09, 09:11 Ireneusz Sanger

Grand PiK 2018

Grand PiK 2018. Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W związku z przyznaniem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrody w Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2018”, w wysokości 10 tys. zł Jury, po trwającej kilka dni telekonferencji, postanowiło przyznać po 5 tys. zł brutto autorkom wyróżnionych już w konkursie dzieł:

1) „Mamuma”
Producent: Radio PiK S.A.
Autorka: Żaneta Walentyn

Za znakomitą formę artystyczną tego utworu, która została skomponowana z akustycznych „obrazów” dźwiękowych wykorzystujących dźwięki szpitala i muzykę, co pozwala słuchaczowi odkryć dramat bohaterki, jej wolę walki, brak rozczulania się nad sobą i odważne zaangażowania się w przezwyciężanie przeciwności losu w walce o życie dziecka.

2) "Listy z Ravensbrück”
Producent: Polskie Radio Lublin S.A.
Autorka: Maria Grydniewska

Za ukazanie w roku Stulecia odzyskania Niepodległości oraz w roku 100-lecia Harcerstwa Polskiego szczególnej wartości jaką było wychowanie w duchu polskości pochodzących z Lublina harcerek. Formacja kulturowa związana ze skautingiem II-giej Rzeczpospolitej, z duchem tamtej epoki zawartym miedzy innymi w powieści Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”, stały się źródłem siły, która pozwoliła młodym kobietom przetrwać w niemieckim obozie koncentracyjnym oraz powiadomić świat o zbrodniach hitlerowskich.

Gala Finałowa Grand PiK 2018 – werdykt jury

Laureaci i jurorzy Grand PiK 2018
Laureaci i jurorzy Grand PiK 2018
NAGRODA GŁÓWNA GRAND PiK 2018
ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego,
o wartości 15.000,00 zł brutto przyznana została:
Ewelinie Kosałce-Passia z PR Katowice za utwór pt. „Między schodami”.
Poza nagrodą finansową jury zdecydowało także o przyznaniu pamiątkowej statuetki. Uzasadnienie: za precyzyjne skonstruowanie opowieści o historii, współczesności i człowieczeństwie.

NAGRODA IM. MICHAŁA JAGODZIŃSKIEGO

ufundowana przez PR PiK, w wysokości 3.000,00 zł brutto przyznana została:
Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z Programu 2 PR za utwór pt. „Z obłokami grałem w karty”.
Oprócz nagrody finansowej jury zdecydowało także o przyznaniu pamiątkowej statuetki. Uzasadnienie: za szczególne walory artystyczne, niekonwencjonalne pomysły i oryginalne rozwiązania formalne utworu.

NAGRODA SPECJALNA
ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w wysokości 5.000,00 zł brutto przyznana została:
Magdalenie Grydniewskiej z PR Lublin za utwór pt.: „Listy z Ravensbrück”.
Uzasadnienie: za przejmujące świadectwo bohaterek Niepodległości – harcerek polskich, więźniarek z Ravensbrück.

NAGRODA SPECJALNA
ufundowana przez Miasto Bydgoszcz, w wysokości 5.000,00 zł brutto przyznana została:
Hannie Wilczyńskiej-Toczko z PR Gdańsk za utwór pt. „Dorota z Mątów – jedyna święta na Pomorzu”.
Uzasadnienie: za szczególne walory poznawcze oraz za ukazanie, że średniowieczna święta może być bliska współczesnemu człowiekowi.

NAGRODA SPECJALNA
ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, w wysokości 5.000,00 zł brutto przyznana została:
Żanecie Walentyn z PR PiK za utwór pt. „Mamuma”.
Uzasadnienie: za stworzenie przejmującego portretu psychologicznego matki chorego dziecka z wykorzystaniem bogactwa środków radiowych.

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE GRAND PIK 2018
Nagroda finansowa o wartości 3.000,00 zł brutto, ufundowana przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy, przyznana została:
Ewie Łebek z Programu 2 PR za utwór pt. „Z obłokami grałem w karty”.
Uzasadnienie: za dźwiękowe wyrażenie ucieczki artysty w świat natury.

Do tegorocznej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych zgłoszonych zostało 19 utworów z całej Polski. Wśród nich były reportaże, słuchowiska i inne utwory na styku form.Statuetka Grand PiK
Statuetka Grand PiK

Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą Konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce.

Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej tworzą natomiast unikatową platformę wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Szczególnie cennym elementem warsztatów są gorące dyskusje prowadzone przez mistrzów, mentorów oraz początkujących autorów nad wartością i przesłaniem konkursowych utworów. Nadesłane dzieła ocenia profesjonalne jury, którego członkami są uznani i wybitni reportażyści, realizatorzy, reżyserzy i aktorzy.

W Konkursie uczestniczy corocznie kilkadziesiąt utworów, które różni gatunek, ale łączy sztuka. Są to zarówno słuchowiska, reportaże, audycje publicystyczne, dokumenty jak i inne formy nie mieszczące się w zdefiniowanych gatunkach radiowych. Historia konkursu pokazuje ich ewolucję, a próby artystycznej konwersji przynoszą zaskakujące rezultaty.

Otwarta formuła Konkursu obejmuje również producentów – mogą nimi być nadawcy publiczni, a więc spółki Polskiego Radia, ale także stacje komercyjne, twórcy niezależni i podmioty zagraniczne. Z roku na rok rośnie zainteresowanie nie tylko autorów, ale i odbiorców artystycznej twórczości radiowej.Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych i Warsztaty Sztuki Radiowej "Grand PiK 2018".

Termin: 9 - 13 kwietnia 2018
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu
Wartość finansowa nagrody głównej: 15 tys. zł

W tegorocznej edycji konkursu mogą uczestniczyć utwory powstałe po 1 maja 2017 r., będące przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, odznaczające się artystyczną formą przekazywanych treści.

Wyróżnione w poprzednich edycjach Konkursu Grand PiK dzieła z powodzeniem uczestniczą w wielu międzynarodowych konkursach, promując polską radiofonię.

Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej stwarzają niepowtarzalną możliwość wymiany doświadczeń i ocen artystycznych poszukiwań.