Poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.   Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta
Grand PiK
Polskie Radio PiK » Grand PiK » Grand PiK 2018
2018-05-09, 13:43 Magdalena Gill

Grand PiK 2018. Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W związku z przyznaniem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrody w Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2018”, w wysokości 10 tys. zł Jury, po trwającej kilka dni telekonferencji, postanowiło przyznać po 5 tys. zł brutto autorkom wyróżnionych już w konkursie dzieł:

1) „Mamuma”
Producent: Radio PiK S.A.
Autorka: Żaneta Walentyn

Za znakomitą formę artystyczną tego utworu, która została skomponowana z akustycznych „obrazów” dźwiękowych wykorzystujących dźwięki szpitala i muzykę, co pozwala słuchaczowi odkryć dramat bohaterki, jej wolę walki, brak rozczulania się nad sobą i odważne zaangażowania się w przezwyciężanie przeciwności losu w walce o życie dziecka.

2) "Listy z Ravensbrück”
Producent: Polskie Radio Lublin S.A.
Autorka: Maria Grydniewska

Za ukazanie w roku Stulecia odzyskania Niepodległości oraz w roku 100-lecia Harcerstwa Polskiego szczególnej wartości jaką było wychowanie w duchu polskości pochodzących z Lublina harcerek. Formacja kulturowa związana ze skautingiem II-giej Rzeczpospolitej, z duchem tamtej epoki zawartym miedzy innymi w powieści Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”, stały się źródłem siły, która pozwoliła młodym kobietom przetrwać w niemieckim obozie koncentracyjnym oraz powiadomić świat o zbrodniach hitlerowskich.