Wtorek, 23 października 2018 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Polskie Radio PiK » Radiowy Teatr Wyobraźni

Wizje w dźwięku

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Audycja przybliża sztukę radiowego słuchowiska. Po jej przykłady sięgamy czerpiąc zarówno ze zbiorów powstałych w naszym radiu, jak również przygotowanych przez inne rozgłośnie.

Współczesne słuchowisko wykorzystuje nie tylko formy literackie, ale z sukcesem łączy także fikcję z nagraniami dokumentalnymi. Jeśli doda się do tego świetne aktorstwo, bogaty świat dźwięków, interesujące pomysły reżysera i realizatora, a także ciekawą oprawę muzyczną - otrzymamy dzieło sztuki radiowej, które pobudzi naszą wyobraźnię i zapewni nam ucztę duchową.


25 sierpnia 2018

"Siedem dalekich rejsów" to słuchowisko na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, w reżyserii Krzysztofa Czeczota, zrealizowane akustycznie przez Andrzeja Brzoskę. Zostało nagrane w Teatrze Polskiego Radia dla Radia Koszalin. Akcja dzieje przez trzy dni, wiosną 1949 roku w Darłowie. Bohaterami są osoby przypadkowo zainteresowane tym samym dziełem sztuki... Wartka akcja, błyskotliwe dialogi i wątek miłosny. Zaprasza Ewa Dąbska.

28 lipca 2018

W lipcowym wydaniu "Radiowego Teatru Wyobraźni, słuchowisko dokumentalne pt. "Za plecami", autorstwa Żanety Walentyn i Michała Słobodziana, w realizacji Marka Rzepy. W drugiej części audycji zabrzmi wyjęte z radiowego archiwum słuchowisko z 1984 roku autorstwa Janusza Drozdowskiego, pt. "Wzgórza nad Bydgoszczą" - radiowa adaptacja legendy o Bydgoszczy i szwederowskim wzgórzu. Zastępując Ewę Dąbską zaprasza Michał Słobodzian.

30 czerwca 2018

W czerwcowej audycji z cyklu "Radiowy Teatr Wyobraźni" Ewa Dąbska przypomniała słuchowisko według tekstu Henryka Sienkiewicza pt. "Zagłoba swatem", które swoją premierę na kujawsko-pomorskiej antenie miało w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1987 roku. W słuchowisku występują: Roman Metzler, Krystyna Bartkiewicz, Roman Gramziński, Alicja Kochańska-Kranze, Józefa Szałańska, Stanisław Kranze, Kazimierz Kurek, Sławomir Domaszewicz. Reżyserią słuchowiska zajął się Sławomir Olejniczak.

26 maja 2018

W audycji Ewy Dąbskiej przypominamy słuchowisko Jerzego Rochowiaka pt. "Coś pięknego" z roku 1988, w reżyserii Sławomira Olejniczaka. W słuchowisku wystąpili: Wanda Ostrowska, Kazimierz Kurek i Roman Gramziński. Realizacja akustyczna Wojciecha Bąka.

28 kwietnia 2018

W "Radiowym Teatrze Wyobraźni" słuchowisko Andrzeja Zajdla w jego reżyserii "Josepha Conrada podróż do Polski", z Polskiego Radia Rzeszów. Joseph Conrad Korzeniowski, mimo wielu planów, nigdy do Polski nie wrócił. Słuchowisko jest więc literacką projekcją możliwej podróży wielkiego pisarza do rodzinnego kraju.

31 marca 2018

W "Radiowym Teatrze Wyobraźni" Ewa Dąbska przedstawiła słuchowisko Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów, zatytułowane "Łazarz", którego autorem jest Przemysław Tejakowski. Słuchowisko powstało na motywach opowieści biblijnej.