Środa, 16 stycznia 2019 r.   Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Polskie Radio PiK » Nasz Dom

Nasz Dom

W każdy wtorek o godz. 20.05
W każdy wtorek o godz. 20.05


15 stycznia 2019

W audycji poświęconej historii naszego kraju, wpływowi Polaków na światowe wydarzenia i udziale naszych rodaków w rozlicznych dokonaniach poza granicami Polski, spotkamy się z Aleksandrem Dobą. Znany kajakarzem trzykrotnie samotnie przepłynął Atlantyk, ale ma też na swoim koncie opłynięcie Bałtyku i Bajkału.
  • Czy w czasie owych wypraw promuje Polskę?
  • Jak reagują ludzie w odległych krajach na hasło - jestem z Polski?
  • Gdzie można spotkać Polonię i jakich wieści z kraju są ciekawi?
O tym w rozmowie z człowiekiem, który przez National Geographic został wyróżniony tytułem "Podróżnika Roku". Zaprasza Wojciech Sobociński.

1 stycznia 2019

Wojciech Sobociński spotkał się z artystami z kabaretu "Hrabi". Fot. Beata Banach
Wojciech Sobociński spotkał się z artystami z kabaretu "Hrabi". Fot. Beata Banach
Powstanie Wielkopolskie słabo gości w polskiej świadomości historycznej, a było przecież jedynym zwycięskim zrywem niepodległosciowym. Ówczesne poslkie władze odradzającego się państwa widziały przede wszystkim polski żywioł na Kresach, pomijając polskie tęsknoty na Kujawach i w Wielkopolsce. To tutaj toczyła się "najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" czyli przeciwstawianie się pruskiej germanizacji. To z powodu pruskich represji Maria Konopnicka napisała słynną "Rotę". Powstanie, które wybuchło po Bożym Narodzeniu 1918 roku, trwało aż do lipca roku następnego. Walki o Szubin, Mogilno, Inowrocław i Bydgoszcz to ważki fragment tego powstania, o którym opowiadamy w audycji "Nasz Dom".

Obok wydarzeń historycznych zajmuje nas także poslka współczesność, dociekania jakim jesteśmy narodem, co jest powodem naszej narodowej dumy, a co stanowi nasze narodowe przywary. I o tym w rozmowie Wojciecha Sobocińskiego z członkami kabaretu "Hrabi": Joanną Kołaczkowską, Dariuszem Kamysem, Tomaszem Majerem i Łukaszem Pietschem.
Polskie Radio PiK - Nasz Dom z 01.01.2019