Piątek, 30 października 2020 r.   Imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda
Polskie Radio PiK » Nasz Dom » Nasz Dom
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-30, 14:46 Adam Droździk

Wrzesień

24 września 2019

Koniec września to czas na przypomnienie wielkiej średniowiecznej bitwy jaką stoczyli wojowie Władysława Łokietka z wojskami Krzyżackimi pod Płowcami. I choć militarnie starcie było nierozstrzygnięte, to Łokietek potrafił je dobrze wykorzystać propagandowo. Z kart historii Polski przypomnimy też, z okazji rocznicy urodzin, Hankę Ordonównę i początek nadawania przez radio Wolna Europa rewelacji Józefa Światło, oficera Urzędu Bezpieczeństwa, który zbiegł na Zachód. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 24.09.2019

17 września 2019

80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Nim Niemcy zaatakowali sowiecką Rosję to na okupowanych ziemiach NKWD zdążyło represjonować około miliona osób, z których około 100 tysięcy straciło życie. Przypomnimy ten haniebny atak, który przez dziesięciolecia po wojnie był przemilczany w polskiej oficjalnej historii.

19 września 1551 roku urodził się Henry de Valoise, czyli Henryk Walezy - pierwszy elekcyjny król Polski, który uciekł potajemnie z Wawelu skazując kraj na kilkuletnie bezkrólewie. O szoku jakie wywołało zderzenie kultury francuskiej z polską i o tym dlaczego water closet okazał się dla Henyka śmiertelnym wynalazkiem opowiemy w magazynie historycznym "Nasz dom".

Zaprasza Wojciech Sobociński
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 17.09.2019

10 września 2019

10 września 1939 roku w Bydgoszczy niemieccy okupanci urządzili pierwszą publiczną i masową egzekucję na Starym Rynku. Celem tej barbarzyńskiej akcji było upodlenie i zastraszenie mieszkańców. Potem nastąpiła seria egzekucji w Dolinie Śmierci w Fordonie. Niestety osiemdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach nadal nie znamy nawet dokładnej liczby pomordowanych, ani ich nazwisk. Szef Grenschutzu dopilnował, by ciężarówka z dokumentami opisującymi tę zbrodnię spłonęła w drodze do Gdańska. Instytut Pamięci Narodowej od kilku lat prowadzi kolejne dochodzenie w sprawie niemieckich mordów na cywilnej ludności Pomorza i Kujaw. I o tym m.in. mówić będziemy w magazynie historycznym „Nasz Dom”. Zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 10.09.2019

3 września 2019

Audycja Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Nasz dom z 03.09.2019