Wtorek, 20 października 2020 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » PiK-owa Kawiarenka
Ogłoszenie własne nadawcy

W aromacie kultury...

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
We wtorkowej "kawiarence" spotykają się ludzie kultury - aktorzy, reżyserzy, plastycy, literaci, muzycy, animatorzy kultury, organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

W pierwszej części audycji przy radiowym "kawiarnianym" stoliku dyskutujemy zarówno o bieżących wydarzeniach w regionie, jak również o tym, co ma wpływ na kształtowanie gustów i estetycznych wyborów Polaków.

W drugiej godzinie „PiK-owej Kawiarenki” mówimy o literaturze, spotykamy się zarówno z pisarzami z regionu, jak również z autorami, którzy nasz region odwiedzają. Dużo uwagi poświęcamy więc współczesnemu pisarstwu, ale nie zapominamy o ponadczasowej klasyce.

W kręgu naszych zainteresowań znajdują się także czasopisma literackie i humanistyczne wydawnictwa uniwersyteckie. Poruszamy również tematy z literaturą ściśle związane i mające na nią wpływ.

Przy "PiK-owej" kawie gościmy również tych, którzy swoimi dokonaniami sławią nasz region, odnosząc sukcesy w kraju i poza jego granicami.

W każdy wtorek od 20.06 do 22.00 zaprasza Ewa Dąbska.

20 października 2020

W PiK-owej Kawiarence proponujemy spacer po wystawach czynnych w toruńskich galeriach. W Galerii Wozownia jeszcze przez tydzień oglądać można wystawy: "Hołd" oraz "Dziady". Od piątku w Centrum Sztuki Współczesnej prezentowana jest retrospektywna wystawa jednego z najbardziej kontrowersyjnych fotografików XX wieku Helmuta Newtona. W programie zapowiemy także wydarzenie jakim będzie otwarcie sceny szekspirowskiej w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. Odwiedzimy także jedną z marszałkowskich placówek kulturalnych , a będzie to Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka o której opowie jej dyrektor Dariusz Delik. W drugiej godzinie spotkania zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Wolińska-Riedi autorką książki "Zdarzyło się w Watykanie". Pisarka jest jedną z nielicznych kobiet, która mieszkała za Spiżową Bramą przez 16 lat. W książce opisała życie 10 mieszkańców i pracowników Watykanu. A wśród nich: Liciano, który 27 lat obsługiwał windę w Pałacu Apostolskim, Demetrio - pracownik drukarni watykańskiej czy Paolo - inżynier i wynalazca. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

13 października 2020

Gościem pierwszej godziny spotkania w „PiK-owej Kawiarence” był Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta, dziennikarz, autor biografii księdza Józefa Tischnera oraz wielu wywiadów, m.in. z ojcem Leonem Knabitem, Janiną Ochojską czy Wojciechem Waglewskim. Rozmawialiśmy o wartościach, poezji i autorytetach.

W drugiej części audycji Ewy Dąbskiej m.in. o warsztatach wikliniarskich we włocławskim Browarze B., a także o udziale spektaklu Teatru Polskiego w Bydgoszczy w programie „Teatr Polska” ze spektaklem pt. „Ptak”.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 13.10.2020, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 13.10.2020, cz.2

6 października 2020

W „Pikowej Kawiarence” m.in. spotkanie z Wojciechem Farugą, nowym dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy, któremu towarzyszyły: Julia Holewińska - dramatopisarka i Emilia Piech - aktorka. W audycji Ewy Dąbskiej także o powstającym toruńskim Młynie Kultury.
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 06.10.2020, cz.1
Polskie Radio PiK - PiK-owa Kawiarenka z 06.10.2020, cz.2
12