Czwartek, 03 grudnia 2020 r.   Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-06, 06:00 Michał Jędryka

Prof. Mieczysław Ryba

Prof. Mieczysław Ryba/fot.amoll2005, Wikipedia
Prof. Mieczysław Ryba/fot.amoll2005, Wikipedia
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - prof. Mieczysław Ryba
Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rozmowa o nowym rządzie jego perspektywach.

Michał Jędryka: Jak pan ocenia zmiany w rządzie - nie tylko pod względem personalnym, ale przede wszystkim strukturalnym i merytorycznym?

prof. Mieczysław Ryba: Jest kilka rzeczy, które są mocno dyskutowane. Pierwsza to jest obecność w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, która zmienia pewną konfigurację i ustawienie różnych ministerstw, zwłaszcza gdy mówimy o tych tzw. resortach siłowych, z ministerstwem sprawiedliwości w szczególności. Wiemy, że Jarosław Kaczyński będzie miał nadzór nad tym. A druga rzecz to jest kwestia jego nadrzędnej pozycji w sensie politycznym, która wynika z tego, że jest szefem partii, że ma niekwestionowany autorytet. Będzie niby wicepremierem, ale wszyscy spodziewają się, że w jakimś sensie będzie sprawował taką funkcję nadpremiera...

Czy to oznacza osłabienie funkcji czy pozycji Mateusza Morawieckiego?

To jest już pytanie jak to będzie realnie wyglądać. W sensie startowym to rzeczywiście z jednej strony jest wzmocnienie Mateusza Morawieckiego w relacji do Zbigniewa Ziobry, bo wiemy, że tutaj był jakiś spór. Wiemy też, że Jarosław Kaczyński trzyma stronę Mateusza Morawieckiego... Z drugiej strony pewnie nie będzie to do końca wygodna sytuacja dla premiera, bo pytanie jest kto tak naprawdę jest liderem w tym w tym obozie czy w samym rządzie? Wydaje mi się, że to praktyka rozstrzygnie czy to będzie tak czy inaczej, jeśli bierzemy pod uwagę Mateusza Morawieckiego, bo myślę że dla Zbigniewa Ziobro rzeczywiście będzie to taki dyskomfort i pewna większa kontrola nad tym, co on robi (...)

Zobacz także

2020-12-02, godz. 06:05 Mariusz Kałużny Gościem Magdaleny Ogórek był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmowa dotyczyła między innymi dokończenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Magdalen ... » więcej 2020-12-01, godz. 06:00 Zbigniew Ostrowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski. Rozmawialiśmy o sytuacji wojewódzkich placówek kultury w okresie z ... » więcej 2020-11-30, godz. 06:00 Sławomir Sadowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, a rozmawialiśmy o powstających i rozpadających się koalicjach oraz scenariuszach w polskiej polityce ... » więcej 2020-11-27, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”? ... » więcej 2020-11-26, godz. 06:00 Maciej Świątkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był bydgoski radny, profesor Maciej Świątkowski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy jest realny i ... » więcej 2020-11-25, godz. 06:04 Zbigniew Gryglas Magdalena Ogórek rozmawiała ze Zbigniewem Gryglasem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Rozmowa dotyczyła między innymi budowy szpitali ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z Kukiz'15, a jednym z tematów możliwe konfiguracje polityczne w obecnej kadencji parlamentu. Michał Jędryka: Ponoć mi ... » więcej 2020-11-23, godz. 06:00 Halina Peplińska Gościem Rozmowy Dnia była Halina Peplińska - przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Tematem rozmowy by ... » więcej 2020-11-20, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry. Michał Jędryka: Pol ... » więcej 2020-11-19, godz. 05:57 Marek Jurek Minęła setna rocznica pierwszej na świecie legalizacji aborcji, która miała miejsce w 1920 roku w Rosji Sowieckiej. Gościem Rozmowy dnia był najbardziej konse ... » więcej
12345