Niedziela, 29 marca 2020 r.   Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-03-25, 06:03 Katarzyna Prętkowska

Piotr Całbecki [wideo]

Piotr Całbecki. Fot. Archiwum
Piotr Całbecki. Fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - marszałek Piotr Całbecki
Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pandemią koronawirusa.

Katarzyna Prętkowska: Panie marszałku, jak udało się Panu dojechać do studia. Czy ktoś pana po drodze zatrzymywał, pytał, dokąd pan jedzie?

- Nic takiego się nie wydarzyło. W ostatnim czasie mamy komunikację marzeń, nie ma korków, samochodów jest na ulicach bardzo mało. Jest wprowadzony stan niemalże wyjątkowy, co nas wczoraj zaskoczyło. Do stopniowania ograniczeń już się przyzwyczailiśmy, ale to, co usłyszeliśmy wczoraj, w pierwszej chwili zabrzmiało bardzo restrykcyjnie, zakaz opuszczania pomieszczeń. Te interpretacje się na szczęście pojawiły, wyjaśniono, jak powinniśmy się zachowywać. To, co najważniejsze, te zasady uświadamiają nam powagę sytuacji. Musimy wszyscy zachować rozsądek i dostosować się do wprowadzonych zasad dla naszego dobra, dla naszego zdrowia.

Jak pan ocenia ostatnie decyzje rządu?

Bardzo się cieszę, że te konieczne decyzje zapadły szybciej, niż w innych państwach. Popatrzmy na to, co się dzieje dziś u naszych sąsiadów zachodnich. W Niemczech zakażeń jest przeszło 30 tys., śmiertelność dzienna to 20- 30 osób. Granica państwa nie jest żadną granicą dla wirusa. Dobrze, ze wyprzedzamy trochę decyzje podejmowane na zachodzie jako akt desperacji, czy rozpaczy nawet w tej chwili.

Czy w tej sytuacji, w tych warunkach powinny się odbyć wybory prezydenckie?

Gdyby miały się odbyć dziś, byłoby to na pewno niemożliwe. Nie można ograniczać tak dużej grupie ludzi praw wyborczych. Mamy przepisy nakazujące pozostanie w domu. Rozumiem także obowiązek wyborczy, ale jeśli istnieją przepisy konstytucyjne, prawne, pozwalające na przesuniecie wyborów z nadzwyczajnych powodów, powinniśmy z tego skorzystać i dać możliwość zagłosowania wszystkim Polakom, bo jest to najważniejszy akt wyborczy - wybranie prezydenta kraju. Można to zrobić jedynie w stabilnej sytuacji wewnętrznej. Uważam, ze takie decyzje będą podjęte, chociaż życzyłbym sobie, żeby nie musiały być. Gdyby się okazało, ze epidemia wygasa, byłoby to wielkie święto i z przyjemnością poszlibyśmy do urn. (...)

Zobacz także

2020-03-27, godz. 06:02 prof. Janusz Golinowski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Janusz Golinowski, politolog, a tematem rozmowy będą konsekwencje polityczne i ekonomiczne obecnego kryzysu epidemicznego.Mi ... » więcej 2020-03-26, godz. 06:00 Waldemar Gadziński [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek Waldemar Gadziński, konsultant medycyny rodzinnej w województwie kujawsko pomorskim. Rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdr ... » więcej 2020-03-24, godz. 06:51 Paweł Mucha We wtorek Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Pawłem Muchą, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, o kryzysie związanym z epidemią i w tym ko ... » więcej 2020-03-23, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-03-20, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Rozmawialiśmy z ministrem Jarosławem Wenderlichem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na temat epidemii i spowodowanego przez nią kryzysu, a także przygotowan ... » więcej 2020-03-19, godz. 06:00 Prof. Robert Karaszewski [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" był prof. Robert Karaszewski - ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o skutkach epidemii koronawirusa d ... » więcej 2020-03-18, godz. 06:03 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, bydgoski działacz Konfederacji. Rozmawialiśmy z nim m.in. na temat wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę i o ... » więcej 2020-03-17, godz. 06:15 Kosma Złotowski W Rozmowie Dnia spotkaliśmy się z europosłem Kosmą Złotowskim (PiS). Rozmawialiśmy na temat epidemii koronawirusa w Europie i wpływie tej sytuacji na politykę ... » więcej 2020-03-16, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz z którym będziemy rozmawiać o stanie zagrożenia epidemią oraz o działaniach władz mają ... » więcej 2020-03-13, godz. 06:00 Michał Wróblewski [wideo] O społecznym odbiorze sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Jak nie ulegać panice i działać racjonalnie w kryzysie? „Rozmowa Dnia” z socjologiem Michał ... » więcej
12345