Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Ruch wahadłowy na DK 25 trasa Sępólno Krajeńskie - Bydgoszcz. W Niechorzu zderzyły się dwa samochody.
Ruch wahadłowy na DK 25 trasa Sępólno Krajeńskie - Bydgoszcz. W Niechorzu zderzyły się dwa samochody.
Ruch wahadłowy na DK 25 trasa Sępólno Krajeńskie - Bydgoszcz. W Niechorzu zderzyły się dwa samochody.
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-03, 06:22 Michał Jędryka

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber./fot. PR PiK
Łukasz Schreiber./fot. PR PiK
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Łukasz Schreiber
Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję oraz o powtarzające się skargi samorządów na zmniejszenie ich dochodów, z powodu obniżki podatku od osób fizycznych.

Michał Jędryka: W rządzie został pan osobą odpowiedzialną za proces legislacyjny. jakie najpilniejsze i najważniejsze projekty ustaw skieruje rząd do Sejmu w najbliższym czasie?

Łukasz Schreiber: Najważniejsze projekty to jest realizacja tych zobowiązań z „piątki na 100 dni” czyli pięciu obietnic, które złożyliśmy w trakcie kampanii wyborczej. Pierwsza z nich już została skierowana do Sejmu, czyli „mały ZUS” dla przedsiębiorców, następne to będą 13 i 14 emerytura, kwestia 100 obwodnic, badań profilaktycznych dla osób po 40 roku życia, ale też pokazanie tego planu dojścia do równych dopłat dla rolników, to co prawda nie projekt legislacyjny, ale zobowiązanie o którym pamiętamy.

W jakim horyzoncie czasowym to ma się zdarzyć?

W ciągu 100 dni mają te ustawy znaleźć się w Parlamencie, taki jest plan.

Jest pan szefem komitetu stałego Rady Ministrów, czym się zajmuje to grono?

To jest etap na którym mamy właśnie do czynienia z procesem legislacyjnym, przed tym jak projekt ustawy trafia na Radę Ministrów, stamtąd jest już kierowany bezpośrednio do Parlamentu. Tu zatem są wszystkie uzgodnienia międzyresortowe, tu ma miejsce dyskusja nad projektem ustawy, bądź innymi aktami, tu mamy też dyskusję strategiczną.

Zbliża się koniec roku, to czas uchwalania budżetu państwa, ale to też czas uchwalania budżetów samorządowych. Gminy mają pretensje do władzy centralnej, do Sejmu, do Rządu, o to, że maja mniej pieniędzy, ponieważ jeszcze w poprzedniej kadencji Sejm obniżył podatek od osób fizycznych. Co by pan odpowiedział prezydentom miast, burmistrzom, wójtom?

To jest znana nam śpiewka. Nie ukrywam, jestem zszokowany takim podejściem do sprawy. Jeżeli byśmy wzięli na przykładzie mojego rodzinnego miasta czyli Bydgoszczy. Mamy sytuację w której najpierw zwiększyliśmy dochody samorządu, dochody Bydgoszczy o ponad 100 mln rok do roku, między 2015 a 2018 rokiem, dopiero później, w 2019 roku przeprowadziliśmy te zmiany, de facto, to nie są pieniądze zabrane samorządom, to są pieniądze zwrócone obywatelom. To jest rzeczywiście obniżony podatek dochodowy dla wszystkich Polaków, to jest zerowy PIT dla osób do 26 roku życia i to najbardziej boli te samorządy. Jednocześnie zapominają, że w Sejmie za tymi projektami głosowali niemal wszyscy posłowie, w tym niemal wszyscy posłowie opozycji! Są to zatem pretensje artykułowane do wszystkich posłów na Sejm i do wszystkich ugrupowań, ale ja zwrócę na jeszcze jedną rzecz uwagę: jeżeli ktoś uważa, że to jest zrobienie wielkiej krzywdy naszemu miastu, tudzież swojej gminie, to zawsze ma taką inicjatywę, by wystąpić do mieszkańców o samoopodatkowanie się, to jest przecież możliwe, być może mieszkańcy Bydgoszczy uznają, że zamiast tych pieniędzy, które mają zostać w ich kieszeniach wolą żeby gmina się nimi zajęła i by pan prezydent zarządził na co mają być wydane. Zachęcam do tego by z takimi inicjatywami wystąpili i zobaczymy jaki jest wówczas odzew mieszkańców (...).

Zobacz także

2019-12-13, godz. 06:45 Prof. Wojciech Polak [wideo] Ponad 40 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było słuszną decyzją. 58 proc. nie potrafi wskazać dokładnie kiedy został ogłoszony – o tym, cze ... » więcej 2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej
12345