Poniedziałek, 28 września 2020 r.   Imieniny: Wacława, Tymona, Marka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-10-21, 06:02 Michał Jędryka

Łukasz Schreiber [wideo]

Łukasz Schreiber. Fot. Archiwum
Łukasz Schreiber. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Łukasz Schreiber
Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera, równocześnie wybrany posłem kolejnej kadencji, a rozmawialiśmy między innymi o sytuacji w Parlamencie, a szczególnie w Senacie po wyborach.

Michał Jędryka: Zaczyna się druga kadencja rządów PiS, która jest, jeśli chodzi o układ sejmowy, w zasadzie powtórzeniem pierwszej. Styl rządzenia, filozofia rządzenia będzie też taka sama?

Łukasz Schreiber: Filozofia będzie bardzo podobna. Jeżeli coś można zrobić lepiej, postaram się to coś poprawić, zawsze jest coś do zrobienia. Jeżeli chodzi o sposób rządzenia to tez myślę, że podobny, chociaż sytuacja w Senacie nieco to koryguje.

Sytuacja w Senacie jest taka, że w tej chwili nikt nie ma większości. Niedawno Jarosław Gowin mówił, że może dojść do takiej sytuacji, że będzie pat, że będzie problem z wyborem marszałka. Co wtedy?

PiS wygrało wybory do Senatu. Mamy 48 senatorów, KO ma 43 senatorów, niepisanym prawem, ale dobrym zwyczajem jest to, że zwycięskie ugrupowanie wskazuje swojego kandydata na marszałka. Wydaje się, że to powinno być zachowane.

Jak pan postrzega to jak opozycja przedstawia ewentualne próby dogadania się PiS z senatorami niezależnymi czy z senatorami PSL, przedstawiane jest to jako próba korupcji politycznej...

Senatorowie niezależni - nie lubię tego sformułowania, raczej niezrzeszeni, jest ich kilku, startowali z własnych komitetów wyborczych, więc wydaje się, że powinni wesprzeć kandydata największego klubu. Na głosie pana Gawłowskiego nam niespecjalnie zależy, zresztą to jest przykład oczywistego oszustwa wyborczego. Platforma tak to przedstawia: były wybory, każdy idzie pod swoim komitetem do Sejmu, a do Senatu jest jakieś porozumienie, teraz w ramach tego porozumienia, ktoś jest zobowiązany wybierać marszałka, co więcej kandydaci niezrzeszeni, którzy, tak jak pan Gawłowski z zarzutami kandydowali, jak rozumiem, ze wstydu nie chciano ich pod szyldem PO, teraz się okazuje, że się ich liczy po stronie PO, to pokazuje z czym mieliśmy do czynienie w tych wyborach. My mogliśmy mieć samodzielną większość w Senacie, gdybyśmy wystawili osoby dość skompromitowane, jak senator Bąkowski, on by wygrał te wybory, a tak nam zabrał mandat, bo wystartował przeciwko w okręgu w którym PiS zwyciężało. Tym się różnimy od naszych konkurentów. Podobna sytuacja z senatorem Kogutem, tam był kontrkandydat z PiS, a cała opozycja w ogóle nikogo nie wystawiła, po to by on miał szansę wygrać, ale przegrał. (...).Zobacz także

2020-09-28, godz. 05:49 Ryszard Bober Gościem Rozmowy Dnia był senator PSL Ryszard Bober. Tematy to tzw. „Piątka dla Zwierząt”, kryzys rządowy oraz druga fala epidemii koronawirusa. Katarzyna Pręt ... » więcej 2020-09-25, godz. 06:50 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy zarówno o narastającej fali epidemii oraz o funkcjonowaniu służby ... » więcej 2020-09-24, godz. 06:50 Tomasz Chymkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Chymkowski - burmistrz Brześcia Kujawskiego. Brześć świętuje 770-lecie nadania praw miejskich, a na terenie gminy prężnie dzia ... » więcej 2020-09-23, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Łukaszem Schreiberem, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, na temat kondycji Zjednoczonej Prawicy. Magdalena Ogórek ... » więcej 2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej
12345