Czwartek, 12 grudnia 2019 r.   Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Bydgoszcz, Park Przemysłowy, ul. Szosa Obwodowa, DK nr 10 - wypadek. Droga nieprzejezdna
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-09-18, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Andrzej Kobiak [wideo]

Andrzej Kobiak. Fot. Ireneusz Sanger
Andrzej Kobiak. Fot. Ireneusz Sanger
PR PiK - Rozmowa Dnia - Andrzej Kobiak
Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w "Rozmowie dnia" Polskiego Radia PiK.


Michał Jędryka: "Silni Razem" to dobre czy złe hasło? Do końca nie wiadomo, czy jest spontaniczne czy wykreowane? Skąd się wziął ten hashtag?
Andrzej Kobiak: Trudno mi powiedzieć, nie uczestniczyłem w tworzeniu tego hasła. Mam własne - "Senator dialogu" i na tym staram się koncentrować.

Skoro ma Pan takie hasło i jest senatorem dialogu, to pewnie ubolewa Pan, że stan debaty publicznej wymyka się spod kontroli?
– Stąd moje działania w odwrotnym kierunku. Powinniśmy umieć rozmawiać nawet, jeżeli się różnimy. Kultura debaty powinna być całkiem inna. Zresztą to są idee, które mi przyświecały już od poprzednich wyborów i nie straciło to niestety na aktualności.

Co powinno być Pana zdaniem głównym tematem debaty publicznej?
– Wbrew pozorom - sytuacja gospodarcza i rozwój gospodarczy, bo dobrobyt narodu nie bierze się z podwyżek przyznawanych przez rząd, tylko z siły gospodarki. Dlatego ubolewam, że gospodarka trochę odeszła na dalszy plan w kontekście spraw społecznych, obyczajowych. Szkoda, bo to ona tworzy silny naród i podstawy dobrobytu.

A może odeszła na dalszy plan, bo sytuacja gospodarcza kraju jest w tej chwili bardzo dobra?
– Nie do końca bym się z tym zgodził. Niektóre wskaźniki rzeczywiście są dobre, co wynika z boomu gospodarczego w całej Europie. Jeżeli jednak spojrzymy wyrywkowo, to są wskaźniki, które powinny niepokoić. Choć rośnie produkcja i sprzedaż, to wyniki finansowe firm są coraz gorsze. Polskie firmy coraz bardziej się zadłużają, co nie jest dobrym objawem. Nie chcę być złym prorokiem, ale jest takie powiedzenie: "operacja się udała, ale pacjent nie przeżył", tym samym może być tak, że nasza gospodarka się rozwija, ale firmy bankrutują.

To zawsze się dzieje...
– Zgoda, jest tylko kwestia czy więcej powstaje nowych firm czy więcej bankrutuje w ostatnim czasie. Niestety tendencja jest niekorzystna. Mało tego – obawiam się, że po propozycjach finansowych, które mają obowiązywać w przyszłym roku, sytuacja polskich firm się jeszcze pogorszy. Rozumiem potrzebę podwyżek i że to, co zostało obiecane i zadeklarowane, musi się stać. Firmy jednak, przynajmniej część, nie jest do tego przygotowana, ponieważ kontrakty zawiera się często na pół roku czy na rok do przodu. Te, które zawierały kontrakty międzynarodowe, nie przewidziały tak dużych podwyżek płac, a więc tak dużego wzrostu kosztów. To może być bardzo niebezpieczne (...)...





Zobacz także

2019-12-12, godz. 06:00 Prof. Maciej Świątkowski [wideo] Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego pro ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] O kryzysie spowodowanym brakiem dymisji szefa Najwyższej Izby Kontroli oraz o rozwijającej się nieformalnej kampanii prezydenckiej rozmawialiśmy podczas Rozmo ... » więcej 2019-12-10, godz. 06:14 Maciej Glamowski Grudziądz zaciska pasa. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce ma na minusie ponad pół miliarda złotych. Obciąża to budżet miasta, które musi spłacać długi le ... » więcej 2019-12-09, godz. 06:11 Bartosz Kownacki Gościem "Rozmowy dnia" był poseł Bartosz Kownacki, wybrany niedawno do Krajowej Rady Sądownictwa, a tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości i jej ... » więcej 2019-12-06, godz. 06:03 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, inowrocławski radny, który został powołany na wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Pytal ... » więcej 2019-12-05, godz. 06:00 Michał Zaleski [wideo] Co z rosnącym zadłużeniem Torunia? Czy miasto będzie musiało ograniczać inwestycje? Jak kondycja finansowa miasta ma się do organizacji festiwalu Camerimage. ... » więcej 2019-12-04, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Jaki jest stan finansów Bydgoszczy i potrzebne miastu inwestycje? Poza tym o ewentualnej odbudowie zachodniej pierzei Starego Rynku. Rozmowa Dnia z szefem klu ... » więcej 2019-12-03, godz. 06:22 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pytaliśmy między innymi o plany legislacyjne na najbliższą kadencję ... » więcej 2019-12-02, godz. 06:15 Piotr Tomaszewski [wideo] – Bardzo trudne jest znalezienie oszczędności w budżecie miasta. Wciąż mam nadzieję, że środki utracone z powodu obniżki podatków, rząd jakoś samorządom zreko ... » więcej 2019-11-29, godz. 06:22 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny, wybrany do Sejmu z okręgu toruńsko - włocławskiego, były szef Centralnego Ośrodka Sportu. O planach na sejmową ... » więcej
12345