Poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-25, 13:15 Polska Agencja Prasowa/Monika Kaczyńska

Sprawa prof. Bartyzela trafi do rzecznika dyscyplinarnego UMK

Do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika trafiła sprawa wpisu nt. Żydów, który opublikowany został na facebookowym profilu politologa prof. Jacka Bartyzela. Fot. Archiwum
Do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika trafiła sprawa wpisu nt. Żydów, który opublikowany został na facebookowym profilu politologa prof. Jacka Bartyzela. Fot. Archiwum
Do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika trafiła sprawa wpisu, który opublikowany został na facebookowym profilu politologa prof. Jacka Bartyzela. Sprawą zajmie się rzecznik dyscyplinarny - poinformował zespół prasowy uczelni.
"Kolegium rektorskie zajęło się sprawą prof. Jacka Bartyzela. Zapadła decyzja, by sprawę skierować do rzecznika dyscyplinarnego. Dziś prawdopodobnie wyjdzie odpowiednie pismo z biura rektora" - poinformowali przedstawiciele zespołu prasowego UMK.

O wpisie na profilu facebookowym prof. Jacka Baryleza poinformowała w niedzielę Wyborcza.pl. Gazeta cytuje wpis, w którym napisano m.in.: "To, że nas Żydzi nienawidzą i opluwają, jestem w stanie przyjąć ze spokojem – w końcu czegóż można spodziewać się od tego plemienia żmijowego pełnego pychy, jadu i złości? Trzeba po prostu trzymać ich na dystans, tak wielki, jak tylko możliwe. W ogóle nawet inne próbować dyskutować czy przekonywać, bo to daremne; oni nie są zdolni do okazywania wdzięczności, uważają natomiast, że wszystko im się należy".

We wpisie było też o Polakach: "Nie mogę mieć innego poczucia, jak bezbrzeżnej pogardy dla tych Polaków (z metryki), którzy kalają własne gniazdo, gorliwie przyłączając się do polakożerczej kampanii pomówień. Dla tych renegatów nie może być żadnego wybaczenia ani litości." - napisał prof. Bartyzel, proponując jako karę publiczną chłostę.

Wpis ten został już skasowany.

Sam prof. Jacek Bartyzel po południu skomentował tę sprawę w wywiadzie dla portalu "W Polityce". - Pojęcie antysemityzmu jest tak nieokreślone, że każdy może sobie włożyć w nie, to co mu się podoba - mówił prof. Bartyzel. Załóżmy, że na poziomie elementarnym jest to jakaś niechęć do Żydów. Ale kto powiedział, że do Żydów nie można nie czuć niechęci? Można ja przecież czuć do Polaków, Niemców, Francuzów. I nic się z tego powodu nie dzieje. Dlaczego akurat Żydów trzeba kochać? Tego nikt nie zdołał wyjaśnić - tłumaczył profesor.

Tymczasem w obronie prof. Jacka Bartyzela, wystąpił jego uniwersytecki kolega, prof. Wojciech Polak. "Używanie argumentu antysemityzmu jest chwytem często stosowanym w rozmaitych dyskusjach o Żydach. Wypowiedź, że coś jest antysemickie ma być ostatecznym argumentem, który ma zdyskwalifikować niewygodnego dyskutanta i zakończyć rozmowę" - powiedział Wojciech Polak portalowi "W Polityce".

Zapytany czy może chodzić o próbę wyrzucenia konserwatywnego uczonego z UMK, profesor Polak odparł: Mam nadzieję, że władze uczelni nie będą skore do podejmowania takich pochopnych rozwiązań.

O wpisie prof. Jacka Bartyzela doniósł rektorowi UMK socjolog, prof. Uniwersytetu SWPS dr hab. Adam Leszczyński. Na swoim profilu w Facebooku zamieścił w sobotę treść listu do rektora. "Pracownik UMK, prof. Jacek Bartyzel, propaguje treści antysemickie i wzywa do nienawiści na tle rasowym na swoim publicznym profilu na Facebooku" - napisał Adam Leszczyński. Zaapelował o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prof. Jacka Bartyzela.

Zespół Prasowy UMK potwierdził, że list prof. Leszczyńskiego trafił już do rektora. "Rektor podjął decyzję, że sprawa trafi do rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik dyscyplinarny dogłębnie zajmie się sprawą i oceni, czy będzie wszczynał postępowanie dyscyplinarne" - poinformował zespół prasowy uczelni.

To, ile potrwa rozpatrzenie sprawy przez rzecznika dyscyplinarnego, zależy od stopnia skomplikowania sprawy. "Rzecznik ma trzy miesiące, by wstępnie sprawę rozpoznać" - poinformowali przedstawiciele uczelni.

Jeśli rzecznik zdecyduje, że należy wszcząć postępowanie dyscyplinarne, sprawą zajmie się komisja dyscyplinarna.

Prof. Jacek Bartyzel jest kierownikiem Katedry Hermeneutyki Polityki UMK na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. (PAP i inf. własne)
Mówi Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego toruńskiej uczelni
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-08-03, godz. 16:30 Czy Ryszard Bober jest zagrożony koronawirusem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że senator Ryszard Bober z Polskiego Stronnictwa Ludowego został zakażony koronawirusem. Wcześniej Covid-19 stwierdzono u in ... » więcej 2020-08-03, godz. 15:02 O której w Grudziądzu przyjedzie tramwaj? Można sprawdzić w aplikacji w telefonie Aplikacja mobilna Kiedyprzyjedzie.pl działa od poniedziałku 3 sierpnia w Grudziądzu. Ma być ułatwieniem dla podróżnych, którzy od teraz mogą śledzić trasę swo ... » więcej 2020-08-03, godz. 13:08 Co przeszkadza pieszym w Bydgoszczy? Powstaje raport, można jeszcze zgłosić uwagi Kilkadziesiąt zgłoszeń przez kilka tygodni. Bydgoszczanie wskazują miejsca nieprzyjazne dla pieszych. Informacje wpływają do Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik ... » więcej 2020-08-03, godz. 11:10 „Zbrodnie vatowskie” w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Zatrzymano 21 osób W ramach śledztwa prowadzonego przez CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie we współpracy z KAS w ostatnim czasie zatrzymano 21 osób, z czego 15 ... » więcej 2020-08-03, godz. 11:07 Dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość! W dodatku ze skuterem wodnym na przyczepce! [wideo] Kierowca Audi ciągnął przyczepkę, a na niej jeszcze... skuter wodny. Namierzyli go policjanci ruchu drogowego z grupy SPEED. Kierowca ten prawie dwukrotnie pr ... » więcej 2020-08-03, godz. 10:10 Rażące łamanie przepisów i pościg po ulicach Pakości. W samochodzie znaleziono woreczki z marihuaną Nie zatrzymał się do kontroli, uciekał, łamał kolejne przepisy. Tak przez Pakość jechał 27-letni kierujący oplem. Wpadł w ręce inowrocławskiej „drogówki”. Odp ... » więcej 2020-08-03, godz. 07:03 Rozpoczyna się remont ważnej ulicy na bydgoskich Wyżynach. Zmieni się organizacja ruchu Remontowana będzie ul. Magnuszewskiej. To uzupełnienie wcześniej prowadzonych inwestycji. Modernizowane będą również przystanki. Inwestycja pochłonie ponad 2 ... » więcej 2020-08-02, godz. 17:12 Uroczyste wspomnienie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Bydgoszczy Bydgoszcz uczciła pamięć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, uczestnika powstania kościuszkowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech i inicjatora powstania w ... » więcej 2020-08-02, godz. 10:15 Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego zaprasza! Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku, które od początku roku było modernizowane i wzbogacane o nowe eksponaty, w sobotę zostało otwa ... » więcej 2020-08-01, godz. 21:05 Więźniowie koronowskiego aresztu dla powstańców warszawskich Nawet dzisiaj bohaterowie Powstania Warszawskiego ratują życie... Swoim przykładem pomagają wyjść „na prostą” osadzonym w koronowskim areszcie. Wszystko dzięk ... » więcej
1234567