Piątek, 13 grudnia 2019 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-25, 13:15 Polska Agencja Prasowa/Monika Kaczyńska

Sprawa prof. Bartyzela trafi do rzecznika dyscyplinarnego UMK

Do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika trafiła sprawa wpisu nt. Żydów, który opublikowany został na facebookowym profilu politologa prof. Jacka Bartyzela. Fot. Archiwum
Do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika trafiła sprawa wpisu nt. Żydów, który opublikowany został na facebookowym profilu politologa prof. Jacka Bartyzela. Fot. Archiwum
Do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika trafiła sprawa wpisu, który opublikowany został na facebookowym profilu politologa prof. Jacka Bartyzela. Sprawą zajmie się rzecznik dyscyplinarny - poinformował zespół prasowy uczelni.
"Kolegium rektorskie zajęło się sprawą prof. Jacka Bartyzela. Zapadła decyzja, by sprawę skierować do rzecznika dyscyplinarnego. Dziś prawdopodobnie wyjdzie odpowiednie pismo z biura rektora" - poinformowali przedstawiciele zespołu prasowego UMK.

O wpisie na profilu facebookowym prof. Jacka Baryleza poinformowała w niedzielę Wyborcza.pl. Gazeta cytuje wpis, w którym napisano m.in.: "To, że nas Żydzi nienawidzą i opluwają, jestem w stanie przyjąć ze spokojem – w końcu czegóż można spodziewać się od tego plemienia żmijowego pełnego pychy, jadu i złości? Trzeba po prostu trzymać ich na dystans, tak wielki, jak tylko możliwe. W ogóle nawet inne próbować dyskutować czy przekonywać, bo to daremne; oni nie są zdolni do okazywania wdzięczności, uważają natomiast, że wszystko im się należy".

We wpisie było też o Polakach: "Nie mogę mieć innego poczucia, jak bezbrzeżnej pogardy dla tych Polaków (z metryki), którzy kalają własne gniazdo, gorliwie przyłączając się do polakożerczej kampanii pomówień. Dla tych renegatów nie może być żadnego wybaczenia ani litości." - napisał prof. Bartyzel, proponując jako karę publiczną chłostę.

Wpis ten został już skasowany.

Sam prof. Jacek Bartyzel po południu skomentował tę sprawę w wywiadzie dla portalu "W Polityce". - Pojęcie antysemityzmu jest tak nieokreślone, że każdy może sobie włożyć w nie, to co mu się podoba - mówił prof. Bartyzel. Załóżmy, że na poziomie elementarnym jest to jakaś niechęć do Żydów. Ale kto powiedział, że do Żydów nie można nie czuć niechęci? Można ja przecież czuć do Polaków, Niemców, Francuzów. I nic się z tego powodu nie dzieje. Dlaczego akurat Żydów trzeba kochać? Tego nikt nie zdołał wyjaśnić - tłumaczył profesor.

Tymczasem w obronie prof. Jacka Bartyzela, wystąpił jego uniwersytecki kolega, prof. Wojciech Polak. "Używanie argumentu antysemityzmu jest chwytem często stosowanym w rozmaitych dyskusjach o Żydach. Wypowiedź, że coś jest antysemickie ma być ostatecznym argumentem, który ma zdyskwalifikować niewygodnego dyskutanta i zakończyć rozmowę" - powiedział Wojciech Polak portalowi "W Polityce".

Zapytany czy może chodzić o próbę wyrzucenia konserwatywnego uczonego z UMK, profesor Polak odparł: Mam nadzieję, że władze uczelni nie będą skore do podejmowania takich pochopnych rozwiązań.

O wpisie prof. Jacka Bartyzela doniósł rektorowi UMK socjolog, prof. Uniwersytetu SWPS dr hab. Adam Leszczyński. Na swoim profilu w Facebooku zamieścił w sobotę treść listu do rektora. "Pracownik UMK, prof. Jacek Bartyzel, propaguje treści antysemickie i wzywa do nienawiści na tle rasowym na swoim publicznym profilu na Facebooku" - napisał Adam Leszczyński. Zaapelował o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prof. Jacka Bartyzela.

Zespół Prasowy UMK potwierdził, że list prof. Leszczyńskiego trafił już do rektora. "Rektor podjął decyzję, że sprawa trafi do rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik dyscyplinarny dogłębnie zajmie się sprawą i oceni, czy będzie wszczynał postępowanie dyscyplinarne" - poinformował zespół prasowy uczelni.

To, ile potrwa rozpatrzenie sprawy przez rzecznika dyscyplinarnego, zależy od stopnia skomplikowania sprawy. "Rzecznik ma trzy miesiące, by wstępnie sprawę rozpoznać" - poinformowali przedstawiciele uczelni.

Jeśli rzecznik zdecyduje, że należy wszcząć postępowanie dyscyplinarne, sprawą zajmie się komisja dyscyplinarna.

Prof. Jacek Bartyzel jest kierownikiem Katedry Hermeneutyki Polityki UMK na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. (PAP i inf. własne)
Mówi Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego toruńskiej uczelni
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-12-13, godz. 17:08 Afrykański Pomór Świń już w Wielkopolsce i Lubuskiem! O wspólnym, zintegrowanym działaniu wszystkich szczebli administracji, służb weterynaryjnych, a także mundurowych w zapobieganiu, bioasekuracji przed ASF afry ... » więcej 2019-12-13, godz. 16:02 „Sobota z paszportami” z Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy W najbliższą sobotę, 14 grudnia, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki organizuje „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą w tym dniu złożyć wnioski paszportowe w ... » więcej 2019-12-13, godz. 15:00 Stanisław Mątewski o śp. Józefie Bońku: - Podziwiałem go. Obrońca nie do przejścia -Był bardzo dobrym zawodnikiem i człowiekiem - tak o zmarłym w czwartek (12.12.) Józefie Bońku - ojcu Zbigniewa (prezesa Polskiego Zwiazku Piłki Nożnej) mówi ... » więcej 2019-12-13, godz. 14:00 Toruń z niepokojem i z nadzieją czeka na ostateczną kwotę podwyżek za wywóz śmieci - O co najmniej 17 procent wzrosną w Toruniu opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców - potwierdził prezydent Michał Zaleski. Miasto właśnie rozstrzygało przetar ... » więcej 2019-12-13, godz. 12:50 Młodzieżowa Rada Miasta samorządową szkoła życia. Lekcja polityki trwa już siódmy rok Siódmą kadencję rozpoczęła w piątek (13.12.) bydgoska Młodzieżowa Rada Miasta. Młodzi radni reprezentują uczniów wielu bydgoskich szkół, przedstawiają swoje p ... » więcej 2019-12-13, godz. 11:48 Józef Boniek nie żyje. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, w żałobie... Józef Boniek zmarł w czwartek, 12 grudnia, w szpitalu w Bydgoszczy. Pochodził z Nakła. Grał w Czarnych Nakło, Zawiszy Bydgoszcz i Polonii Bydgoszcz na pozycji ... » więcej 2019-12-13, godz. 10:28 Zachodnia pierzeja na desce młodych architektów. Ich kreska przejdzie do historii? Jak zmienić Pierzeję Zachodnią Starego Rynku w Bydgoszczy? - takie zadanie otrzymali uczestnicy warsztatów architektonicznych w Galerii Wspólnej. Warsztaty dl ... » więcej 2019-12-13, godz. 10:21 Prof. Wojciech Polak: - Młodych przekonają do historii grupy rekonstrukcyjne - Rozliczanie historii nam nie wyszło. To sprawa przegrana. Teraz powinniśmy skupić się na budowaniu świadomości historycznej młodych ludzi. To będzie wielole ... » więcej 2019-12-13, godz. 09:25 Toruń nocą wspominał czas, kiedy Polacy stanęli przeciwko Polakom... Torunianie upamiętnili 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. O północy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą przypominającą patriotyczne demonstra ... » więcej 2019-12-13, godz. 08:29 Marszałek rozdał nagrody dziennikarzom z regionu. Nasi radiowcy górą! Dziennikarze z regionu docenieni w dwóch konkursach Urzędu Marszałkowskiego: „Fundusze europejskie dla Kujawsko-Pomorskiego' oraz „Lubię tu być...na zielonym' ... » więcej
1234567