Piątek, 15 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Leopolda
Ruch wahadłowy na DK5 w Żninie, awaria samochodu ciężarowego.
Potężne korki na ul. Fordońskiej (w stronę Torunia) w Bydgoszczy. Trwa neutralizacja plany oleju od mostu w Fordonie do Czarnowa.
Ruch wahadłowy na DK5 w Żninie, awaria samochodu ciężarowego.
Potężne korki na ul. Fordońskiej (w stronę Torunia) w Bydgoszczy. Trwa neutralizacja plany oleju od mostu w Fordonie do Czarnowa.
Ruch wahadłowy na DK5 w Żninie, awaria samochodu ciężarowego.
Potężne korki na ul. Fordońskiej (w stronę Torunia) w Bydgoszczy. Trwa neutralizacja plany oleju od mostu w Fordonie do Czarnowa.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-25, 14:05 Maciej Wilkowski/Redakcja

Poseł Piotr Król w sprawie nowej piątki PiS i opóźnień na budowie S5

Konferencja posła PiS. Fot. Maciej Wilkowski
Konferencja posła PiS. Fot. Maciej Wilkowski
500 plus na każde dziecko, "trzynastka" dla emerytów, ułatwienia dla młodych przedsiębiorców - propozycje zawarte w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości omawiał bydgoski poseł tej partii Piotr Król. Na konferencji odniósł się też do sytuacji na budowie kujawsko-pomorskiego odcinka drogi S5.
Omawiając propozycje tzw. nowej piątki PiS parlamentarzysta podkreśla, że dla mieszkańców Kujaw i Pomorza szczególnie ważny jest pomysł związany z przywracaniem połączeń komunikacyjnych w małych miejscowościach.

-Cała ta konstrukcja miałaby się opierać na gminach i powiatach, czyli wójtowie gmin dokonują oceny i przygotowują taki rodzaj planu transportowego i następnie przekazują go do powiatów. Z kolei na poziomie powiatu badane są możliwości i ogłaszany przetarg, który będzie dawał szansę na to, żeby pojawiły się nowe połączenia. Projekt ustawy na pewno będzie dość szybko przedstawiony Sejmowi, zostanie dość szybko uchwalony, więc mam nadzieję, że cała ta machina dotycząca uruchomienia nowych połączeń ruszy latem tego roku - powiedział Piotr Król.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie model finansowania tych połączeń, czyli to, czy będą w całości finansowane z rządowych pieniędzy, czy też będą je współfinansowały gminy i powiaty.

Odnosząc się do sytuacji związanej z kłopotami na budowie S5, poseł Król powiedział, że będą opóźnienia, nie wiadomo tylko jak duże. Wiele zależy od tego jak zakończy się spór budujących w Polsce autostrady i drogi ekspresowe włoskich firm z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

- Scenariusze są dwa. Jeżeli zejdą z budowy i sprawa będzie w sądzie, to wtedy GDDKiA musi jak najszybciej przeprowadzić inwentaryzację i ogłosić nowy przetarg, a to oznacza opóźnienie. Jeżeli będą kontynuować budowę to mam nadzieję, że te terminy, które GDDKiA ostatnio podawała, z wyjątkiem jednego obiektu, będą utrzymane. Tak naprawdę dużo zależy od tego, co ten jeden podmiot zrobi. Jakoś tak się dziwnie złożyło, że dwa pozostałe odcinki S5, które są budowane przez inne podmioty, z tego co wiem takich kontrowersji nie budzą, ale rzeczywiście budowa idzie wolniej niż miałem nadzieję, że będzie szła - powiel poseł Król.

Piotr Król nie zna powodów odwołania ze stanowiska dyrektora bydgoskiego oddziału GDDKiA. Nieoficjalnie wiadomo, że Jarosław Gołębiewski stracił stanowisko z powodu opóźnień na budowie drogi S5. Parlamentarzysta PiS liczy na to, że nowy szef drogowców poradzi sobie nie tylko z problemami na budowie drogi ekspresowej.

- Mam nadzieję i liczę na to, że centrala GDDKiA jak najszybciej umocuje tutaj nowego dyrektora, który będzie miał pełną możliwość działania. Szczególnie jeśli chodzi o S5, ale nie jest też tajemnicą, że chcielibyśmy przełamać wreszcie kwestie drogi S10, żeby w tym roku ten przetarg został ogłoszony - dodał poseł Piotr Król.

GDDKiA nie podała przyczyn odwołania ze stanowiska dyrektora bydgoskiego oddziału. Na razie pełniącym obowiązki szefa drogowców w województwie jest zastępca dyrektora ds. inwestycji Zbigniew Szymczak.
Poseł Piotr Król w sprawie nowej piątki PiS i opóźnień na budowie S5 (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-11-15, godz. 13:50 Będą dyskutować o swoich problemach i szukać rozwiązań. I Forum Młodzieży Diecezji Bydgoskiej Warsztaty, dyskusje i koncert - to wydarzenia, które złożą się na program rozpoczynającego się w piątek (15 listopada) w Bydgoszczy I Forum Młodzieży Diecezji ... » więcej 2019-11-15, godz. 13:08 Jezioro Gopło odsłoniło konstrukcje sprzed tysiąca lat, które mogły być elementami portu Drewniane konstrukcje w Gople, dzięki niskiemu stanowi wody, zauważyło mieszkające nieopodal małżeństwo archeologów. - W tym miejscu mógł istnieć most lub por ... » więcej 2019-11-15, godz. 11:50 Nowa pływalnia zaprasza po zmroku. „Noc basenu” w bydgoskiej Piątej Fali Pierwszą „Noc basenu” organizuje w piątek (15 listopada) bydgoska Piąta Fala. Miłośników nocnego pływania, nowo otwarta pływalnia na Kapuściskach, zaprasza od ... » więcej 2019-11-15, godz. 10:54 Poseł Król: Komisja Infrastruktury to teraz szansa dla Bydgoszczy i regionu - Moją pierwszą partią jest Bydgoszcz — powiedział poseł Piotr Król, w odpowiedzi na pytanie, jak będzie się układała współpraca z przewodniczącym sejmowej Ko ... » więcej 2019-11-15, godz. 09:44 Marsz Szlachetnej Paczki przejdzie ulicami Bydgoszczy. Początek tegorocznej akcji Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości zainauguruje 19. edycję Szlachetnej Paczki w naszym regionie. Przejdzie w sobotę (16 listopada) ulicami Bydgos ... » więcej 2019-11-15, godz. 08:00 Mieszkaniowy dług można odpracować. Potrzebne są „jedynie” dobre chęci Prawie połowa lokatorów mieszkań komunalnych we Włocławku ma zaległości w płaceniu czynszu. Rekordziści są winni miastu nawet 140 tysięcy złotych. Dług włocła ... » więcej 2019-11-15, godz. 07:00 Nowe zawody, nowe możliwości i tajniki przedsiębiorczości. Wkrótce w Bydgoszczy! Biznes bez barier - to hasło tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W naszym regionie, na rozpoczynające się w poniedziałek (18.11) przedsięwzię ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:59 Kara pieniężna i odroczenie postępowania na trzy lata - to finał procesu prezesa TIS Przemysław Lipka, prezes Toruńskiej Infrastruktury Sportowej uznany prawomocnym wyrokiem za winnego fałszerstwa dokumentów. Sąd Okręgowy w Toruniu utrzymał wy ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:15 Z azbestem nie ma żartów. Mieszkańcy Osiedla Leśnego uważnie obserwują rozbiórkę Makrum Czy groźny dla zdrowia azbest zagraża robotnikom pracującym przy rozbiórce budynku firmy Makrum w Bydgoszczy? Swoje wątpliwości przekazał nam jeden z Słuchacz ... » więcej 2019-11-14, godz. 20:25 Piesi pod ochroną policji. Rozpoczyna się ogólnopolska akcja Kujawsko-pomorscy policjanci włączają się w ogólnopolską akcję pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” - w skrócie NURD. Obstawiają przejścia dla ... » więcej
1234567