Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-25, 14:05 Maciej Wilkowski/Redakcja

Poseł Piotr Król w sprawie nowej piątki PiS i opóźnień na budowie S5

Konferencja posła PiS. Fot. Maciej Wilkowski
Konferencja posła PiS. Fot. Maciej Wilkowski
500 plus na każde dziecko, "trzynastka" dla emerytów, ułatwienia dla młodych przedsiębiorców - propozycje zawarte w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości omawiał bydgoski poseł tej partii Piotr Król. Na konferencji odniósł się też do sytuacji na budowie kujawsko-pomorskiego odcinka drogi S5.
Omawiając propozycje tzw. nowej piątki PiS parlamentarzysta podkreśla, że dla mieszkańców Kujaw i Pomorza szczególnie ważny jest pomysł związany z przywracaniem połączeń komunikacyjnych w małych miejscowościach.

-Cała ta konstrukcja miałaby się opierać na gminach i powiatach, czyli wójtowie gmin dokonują oceny i przygotowują taki rodzaj planu transportowego i następnie przekazują go do powiatów. Z kolei na poziomie powiatu badane są możliwości i ogłaszany przetarg, który będzie dawał szansę na to, żeby pojawiły się nowe połączenia. Projekt ustawy na pewno będzie dość szybko przedstawiony Sejmowi, zostanie dość szybko uchwalony, więc mam nadzieję, że cała ta machina dotycząca uruchomienia nowych połączeń ruszy latem tego roku - powiedział Piotr Król.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie model finansowania tych połączeń, czyli to, czy będą w całości finansowane z rządowych pieniędzy, czy też będą je współfinansowały gminy i powiaty.

Odnosząc się do sytuacji związanej z kłopotami na budowie S5, poseł Król powiedział, że będą opóźnienia, nie wiadomo tylko jak duże. Wiele zależy od tego jak zakończy się spór budujących w Polsce autostrady i drogi ekspresowe włoskich firm z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

- Scenariusze są dwa. Jeżeli zejdą z budowy i sprawa będzie w sądzie, to wtedy GDDKiA musi jak najszybciej przeprowadzić inwentaryzację i ogłosić nowy przetarg, a to oznacza opóźnienie. Jeżeli będą kontynuować budowę to mam nadzieję, że te terminy, które GDDKiA ostatnio podawała, z wyjątkiem jednego obiektu, będą utrzymane. Tak naprawdę dużo zależy od tego, co ten jeden podmiot zrobi. Jakoś tak się dziwnie złożyło, że dwa pozostałe odcinki S5, które są budowane przez inne podmioty, z tego co wiem takich kontrowersji nie budzą, ale rzeczywiście budowa idzie wolniej niż miałem nadzieję, że będzie szła - powiel poseł Król.

Piotr Król nie zna powodów odwołania ze stanowiska dyrektora bydgoskiego oddziału GDDKiA. Nieoficjalnie wiadomo, że Jarosław Gołębiewski stracił stanowisko z powodu opóźnień na budowie drogi S5. Parlamentarzysta PiS liczy na to, że nowy szef drogowców poradzi sobie nie tylko z problemami na budowie drogi ekspresowej.

- Mam nadzieję i liczę na to, że centrala GDDKiA jak najszybciej umocuje tutaj nowego dyrektora, który będzie miał pełną możliwość działania. Szczególnie jeśli chodzi o S5, ale nie jest też tajemnicą, że chcielibyśmy przełamać wreszcie kwestie drogi S10, żeby w tym roku ten przetarg został ogłoszony - dodał poseł Piotr Król.

GDDKiA nie podała przyczyn odwołania ze stanowiska dyrektora bydgoskiego oddziału. Na razie pełniącym obowiązki szefa drogowców w województwie jest zastępca dyrektora ds. inwestycji Zbigniew Szymczak.
Poseł Piotr Król w sprawie nowej piątki PiS i opóźnień na budowie S5 (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-04-22, godz. 17:32 Waglewscy, Moniuszko i zupa europejska. Majówka na Wyspie Młyńskiej [program] W długi majowy weekend bydgoszczanie nie będą się nudzić. Dla pozostających w mieście przygotowano wiele atrakcji. Sceną dla wszystkich wydarzeń będzie Wyspa ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 Nowe żłobki i kluby malucha. Ponad 31 mln zł na opiekę nad dziećmi z regionu Dofinansowanie na  utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 będzie można uzyskać w naszym regionie. Na początku maja rusza nabór wniosków w konkur ... » więcej 2019-04-22, godz. 13:15 Biegnij dla Marcina! 8-latek jest bardzo chory i potrzebuje pomocy Kilkaset tysięcy złotych - tyle ma kosztować eksperymentalne leczenie Marcinka z Bydgoszczy. U chłopca stwierdzono glejaka pnia mózgu. » więcej 2019-04-22, godz. 10:58 Dinozaury, wielkie pająki i karuzele. Park Rozrywki w Myślęcinku rozpoczyna sezon W Wielkanocny Poniedziałek po zimowej przerwie otwarty został kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat w bydgoskim Myślęcinku. » więcej 2019-04-22, godz. 09:55 Stoły uginają się od jedzenia. W Wielkanocny Poniedziałek podziel się nim W drugie święto do potrzebujących trafią dary przekazane przez bydgoszczan. Wszystko za sprawą wiosennej edycji akcji 'Ciepło serca w słoiku'. W poniedziałek ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Żeby tylko lanie wody nie skończyło się "laniem"...od policji Uważajmy, aby tradycja śmigusa - dyngusa nie przerodziła się w chuligańskie wybryki - ostrzegają kujawsko-pomorscy policjanci. Za przekroczenie granic w 'lany ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:00 W bydgoskim zoo zamieszkał gość z Afryki, a w zasadzie z Czech Nowym nabytkiem ogrodu jest dorosła para żenet. Zwierzęta pochodzą z czeskiego Zooparku w Zajeździe. W święta drapieżniki po raz pierwszy skorzystają z wybieg ... » więcej 2019-04-21, godz. 13:15 Botanik UKW zaprasza 26 kwietnia na otwarcie sezonu Na ten dzień zaplanowano koncert zespołu Pilersi oraz wycieczki z przewodnikiem - i z nagrodami. » więcej 2019-04-21, godz. 11:58 Alleluja i do przodu...czyli do Myślęcinka! W świąteczne dni warto wybrać się do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, który pięknie budzi się na wiosnę. Ogród zoologiczny jest czynny i w niedzielę i w po ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Mężczyźni z inowrocławskiego Szymborza nie odpuszczają! Bójcie się panny na wydaniu, kawalerowie już są gotowi! Od 1832 roku trwa tradycja tzw. przywołówek. Panowie, w wielkanocną niedzielę wieczorem, przygadują pa ... » więcej
1234567