Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-25, 14:05 Maciej Wilkowski/Redakcja

Poseł Piotr Król w sprawie nowej piątki PiS i opóźnień na budowie S5

Konferencja posła PiS. Fot. Maciej Wilkowski
Konferencja posła PiS. Fot. Maciej Wilkowski
500 plus na każde dziecko, "trzynastka" dla emerytów, ułatwienia dla młodych przedsiębiorców - propozycje zawarte w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości omawiał bydgoski poseł tej partii Piotr Król. Na konferencji odniósł się też do sytuacji na budowie kujawsko-pomorskiego odcinka drogi S5.
Omawiając propozycje tzw. nowej piątki PiS parlamentarzysta podkreśla, że dla mieszkańców Kujaw i Pomorza szczególnie ważny jest pomysł związany z przywracaniem połączeń komunikacyjnych w małych miejscowościach.

-Cała ta konstrukcja miałaby się opierać na gminach i powiatach, czyli wójtowie gmin dokonują oceny i przygotowują taki rodzaj planu transportowego i następnie przekazują go do powiatów. Z kolei na poziomie powiatu badane są możliwości i ogłaszany przetarg, który będzie dawał szansę na to, żeby pojawiły się nowe połączenia. Projekt ustawy na pewno będzie dość szybko przedstawiony Sejmowi, zostanie dość szybko uchwalony, więc mam nadzieję, że cała ta machina dotycząca uruchomienia nowych połączeń ruszy latem tego roku - powiedział Piotr Król.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie model finansowania tych połączeń, czyli to, czy będą w całości finansowane z rządowych pieniędzy, czy też będą je współfinansowały gminy i powiaty.

Odnosząc się do sytuacji związanej z kłopotami na budowie S5, poseł Król powiedział, że będą opóźnienia, nie wiadomo tylko jak duże. Wiele zależy od tego jak zakończy się spór budujących w Polsce autostrady i drogi ekspresowe włoskich firm z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

- Scenariusze są dwa. Jeżeli zejdą z budowy i sprawa będzie w sądzie, to wtedy GDDKiA musi jak najszybciej przeprowadzić inwentaryzację i ogłosić nowy przetarg, a to oznacza opóźnienie. Jeżeli będą kontynuować budowę to mam nadzieję, że te terminy, które GDDKiA ostatnio podawała, z wyjątkiem jednego obiektu, będą utrzymane. Tak naprawdę dużo zależy od tego, co ten jeden podmiot zrobi. Jakoś tak się dziwnie złożyło, że dwa pozostałe odcinki S5, które są budowane przez inne podmioty, z tego co wiem takich kontrowersji nie budzą, ale rzeczywiście budowa idzie wolniej niż miałem nadzieję, że będzie szła - powiel poseł Król.

Piotr Król nie zna powodów odwołania ze stanowiska dyrektora bydgoskiego oddziału GDDKiA. Nieoficjalnie wiadomo, że Jarosław Gołębiewski stracił stanowisko z powodu opóźnień na budowie drogi S5. Parlamentarzysta PiS liczy na to, że nowy szef drogowców poradzi sobie nie tylko z problemami na budowie drogi ekspresowej.

- Mam nadzieję i liczę na to, że centrala GDDKiA jak najszybciej umocuje tutaj nowego dyrektora, który będzie miał pełną możliwość działania. Szczególnie jeśli chodzi o S5, ale nie jest też tajemnicą, że chcielibyśmy przełamać wreszcie kwestie drogi S10, żeby w tym roku ten przetarg został ogłoszony - dodał poseł Piotr Król.

GDDKiA nie podała przyczyn odwołania ze stanowiska dyrektora bydgoskiego oddziału. Na razie pełniącym obowiązki szefa drogowców w województwie jest zastępca dyrektora ds. inwestycji Zbigniew Szymczak.
Poseł Piotr Król w sprawie nowej piątki PiS i opóźnień na budowie S5 (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-08-19, godz. 07:12 Można zyskać dofinansowanie na zakup elektrycznego wózka Niepełnosprawni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu elektrycznego wózka inwalidzkiego. Na wsparcie mogą l ... » więcej 2019-08-19, godz. 06:12 Marek Jopp rezygnuje z kandydowania. W reakcji na ogłoszenie lidera listy Lewicy w Toruniu Marek Jopp, toruński działacz SLD, rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu po ogłoszeniu lidera listy Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim. Został nim były pr ... » więcej 2019-08-18, godz. 18:00 Pesto z pietruszki i inne specjały. Jarmark Śniadaniowy w Toruniu Lokalne produkty, naturalne, przetworzone w tradycyjny i domowy sposób można było kupić na Jarmarku Śniadaniowym na Rynku Nowowiejskim w Toruniu. » więcej 2019-08-18, godz. 16:49 Kwiatkowski w Toruniu, Gawkowski w Bydgoszczy. Liderzy list Lewicy Adrian Zandberg z Razem będzie „jedynką” w Warszawie, Włodzimierz Czarzasty z SLD w Sosnowcu, natomiast Robert Kwiatkowski otworzy listę toruńską-włocławską, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:38 Kierował pod wpływem amfetaminy i spowodował wypadek. Trafił do aresztu Trzy miesiące spędzi w areszcie 20-letni mieszkaniec powiatu żnińskiego za spowodowanie wypadku drogowego, w którym poważnie ucierpiała 16-letnia dziewczyna. » więcej 2019-08-18, godz. 13:00 Flisaczą łodzią z Torunia do Wielkiej Nieszawki Rodziny, przyjaciele i nowożeńcy - weszli na pokład łodzi flisaczej w Toruniu. Wybrali się na rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce ... » więcej 2019-08-18, godz. 11:30 Mecenasi kultury pilnie poszukiwani. Ten teatr się odwdzięczy...teatrem Toruńska Grupa Teatralna Stowarzyszenia „Jestem” wystąpi na Międzynarodowym Festiwalu w Quebec w Kanadzie. Zaprezentuje spektakl pt „Do Domu”. To daleka i kos ... » więcej 2019-08-18, godz. 10:00 Dariusz Kurzawa i Paweł Szramka liderami list PSL-KP w Kujawsko-Pomorskiem Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa liderem listy PSL-Koalicji Polskiej w okręgu bydgoskim. Poseł Kukiz'15 Paweł Szramka otworzy li ... » więcej 2019-08-18, godz. 08:06 Triathlon Bydgoszcz-Borówno i Wakacyjne Radio PiK Po raz 10. na dystansie długim Triathlonu Bydgoszcz-Borówno, spotykają się najwytrwalsi i najlepsi zawodnicy z kraju i zagranicy. To drugi dzień zawodów. » więcej 2019-08-18, godz. 07:00 Złodziej próbował okraść dom zakonny. Za kraty - aresztu - trafił niemal błyskawicznie Policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego we Włocławku, w godzinę po zdarzeniu zatrzymali sprawcę włamania do dwóch domów, bardzo dobrze znanego miejsco ... » więcej
1234567