Środa, 20 lutego 2019 r.   Imieniny: Leona, Ludomira, Zenobiusza
Pożar na 3. piętrze kamienicy przy ul. Warszawskiej w Toruniu. Na miejscu 10 zastępów straży pożarnej.
Pożar na 3. piętrze kamienicy przy ul. Warszawskiej w Toruniu. Na miejscu 10 zastępów straży pożarnej.
Pożar na 3. piętrze kamienicy przy ul. Warszawskiej w Toruniu. Na miejscu 10 zastępów straży pożarnej.
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-06-28, 16:35 Małgorzata Burchardt

30 czerwca PiKnik w Żninie

Blisko stuletnie lokomotywy wyjechały na tory przy stacji Żnińskiej Kolei Powiatowej (Fot. Archiwum)
Blisko stuletnie lokomotywy wyjechały na tory przy stacji Żnińskiej Kolei Powiatowej (Fot. Archiwum)
W ten weekend Żnin stał się znów stolicą sportów motorowodnych. Na Jeziorze Małym rozegrane zostały Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasach O-700 i GT-15 oraz eliminacje Mistrzostw Polski w innych klasach. Dlatego nasz "Wakacyjny Piknik" zakotwiczył w sobotę na żnińskiej plaży. Z brzegu obserwowaliśmy zmagania motorowodniaków, ale też rozmawialiśmy o tej bardzo widowiskowej dyscyplinie sportu. Mówiliśmy: o tradycji sportów motorowodnych w Żninie, o organizacji licznych zawodów i o Muzeum Sportów Motorowodnych.

Porozmawialiśmy też o żeglarskich tradycjach na żnińskich jeziorach, o sukcesach młodzieżowej sekcji, warunkach do żeglowania i nowej przystani żeglarskiej. Żnin to nie tylko sporty motorowodne, ale też prężnie działające żeglarstwo.

Mówiliśmy ponadto o rozwoju infrastruktury nad jeziorem, a także o licznych atrakcjach nad wodą (o stateczku Venezia, porcie Żnin, kajakach i rowerach wodnych), które czekają na mieszkańców i turystów.

Zajrzeliśmy też pod wodę. W gospodarstwie rybackim Łysinin dowiedzieliśmy się jakie ryby mieszkają w żnińskich jeziorach i czy gmina Żnin jest rajem dla wędkarzy?

Pokonaliśmy Pałuki kajakiem i... ciuchcią. Odwiedziliśmy malowniczą Wenecję. Tam zwiedzilismy muzeum kolejki wąskotorowej i przedstawiliśmy Państwu "Leona".

W westernowym miasteczku "Silverado City" poczuliśmy się jak na Dzikim Zachodzie. Po przekroczeniu bram spotkaliśmy prawdziwego kowboja, zobaczyliśmy jak się włada lassem i uczestniczyliśmy w napadzie na bank. Kto wie może przybędą też Indianie?

Posmakowaliśmy miejscowej kuchni. A na koniec odpoczęliśmy w Dworze Marzeń w Sielcu, w którym mieści się Muzeum wiceadmirała Józefa Unruga, Niemca z urodzenia a Polaka z wyboru, twórcy przedwojennej marynarki polskiej i obrońcy Wybrzeża w 1939 roku. Sprawdziliśmy, czy duch poprzedniego właściciela krąży po dworskich pokojach i korytarzach, a także o czym śpiewają ptaki żyjące w otoczeniu Dworu Marzeń.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Wprowadzenie do programu Małgorzaty Burchardt.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z przedstawicielem Silverado City, Sebastianem Bugno.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Opowieść p. historyk, Małgorzaty Jarocińskiej.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z prezesem zarządu Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Żninie, Leszkiem Pawłowskim.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z kucharzem, Krzysztofem Leśniewskim i cukiernikiem, Danielm Żurkowskim.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z prezesem Gospodarstwa Rybackiego Łysinin, ichtiologiem- dr inż. Henrykiem Soboleckim.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z zawodnikiem rywalizacji O700, Marcinem Zielińskim.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Legenda o strażniku żnińskiej baszty, opowiada Małgorzata Jarocińska.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Zapowiedź dalszej części programu.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z burmistrzem Żnina, Robertem Luchowskim.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z dyrektorem wydziału turystyki, promocji i rozwoju gminy, Pawłem Sikorą i przewodnikiem turystycznym, Andrzejem Łuczakiem.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z właścicielką i kustoszką Dworu Marzeń w Sielcu, Katarzyną Radziewicz.
Wakacyjny PiKnik w Żninie - Rozmowa z managerem Tadeusza Haręzy, Stefanem Czarnieckim i pracownikiem Urzędu Gminy w Żninie, Dawidem Kolasą.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345