Wtorek, 22 stycznia 2019 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik

Tu będziemy! Tu byliśmy!


2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych

W Strzelcach Dolnych będziemy towarzyszyć tradycyjnemu, wielkiemu smażeniu powideł
W Strzelcach Dolnych będziemy towarzyszyć tradycyjnemu, wielkiemu smażeniu powideł
To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. raz odbywało się "Święto Śliwki". Od godz. 14.00 do 17.00 poznawaliśmy smak tradycji strzeleckiej połączony z ciekawą historią Grodu nad Wisłą i portu handlowego w Strzelcach Dolnych. Odwiedziliśmy stoiska z regionalną żywnością i podziwialiśmy występy sceniczne. Najważniejsze jednak, byliśmy towarzyszyć tradycyjnemu, wielkiemu smażeniu powideł. Czy udało się nam popłynąć w rejs statkiem po Wiśle? Czy poznaliśmy zwyczaje prezentowane przez brać szlachecką? Czym zaskoczył nas jarmark antyków i czym zaimponowała wystawa roślin? O tym w relacjach ze "Święta Śliwki" w Strzelcach Dolnych, które przekazywali : Andrzej Krystek i Jan Duks.

1 września 2018 - PiKnik w Lipnie

Malowniczy obraz placu Dekerta w Lipnie. Fot. archiwum PR PiK
Malowniczy obraz placu Dekerta w Lipnie. Fot. archiwum PR PiK
W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o atrakcjach, jakie z tej okazji czekały na mieszkańców, a są wśród nich prezentacje lokalnych artystów, występ Roberta Rozmusa, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze ogródki przydomowe i koncerty. Na "Dni Lipna" zaprosił gospodarz miasta. Nasze plenerowe studio zorganizowane przy PUK Arenie odwiedzili też pasjonaci interesujący się historią miasta i opowiedzieli o ciekawych zdjęciach i innych materiałach dotyczących Lipna, na jakie trafili. Nie zabrakło też opowieści o urodzonej w Lipnie Poli Negri, swoją twórczość zaprezentowali nam przedstawiciele "Grupy Literackiej" oraz obchodzącego 25-lecie Teatru "Bene Nati". Było też na sportowo - o motocrossie, bieganiu i kolarstwie górskim. Do wysłuchania relacji z Lipna zachęcali: Monika Kaczyńska i Krystian Makowski.

31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu

Zwiedzając gminę Inowrocław zawitamy do Kruszy Zamkowej. Fot. sp1ino.pl
Zwiedzając gminę Inowrocław zawitamy do Kruszy Zamkowej. Fot. sp1ino.pl
Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo można spotkać w "stawie utopców" i jaki kąt widzenia ma koń? Odpowiedzi m.in. na te pytania znaleźli Państwo w naszym piątkowym letnim programie. Ekipa "Wakacyjnego PiKniku" zawitała do gminy Inowrocław.

Między godz. 9:00 a 12:00 odwiedziliśmy stajnię Klubu Jeździeckiego "Oxer" w Łojewie i "Prasłowiański Gaj" gdzie rekonstruowane są obrzędy sprzed tysięcy lat. Opowiadaliśmy o urodzonym w Łojewie Stanisławie Przybyszewskim, sprawdziliśmy pamięć aktorek - seniorek z kabaretu "Łojewianie". Nauczyliśmy się także rzeźbić w drewnie.

Między godz. 13:00 a 15:00 dowiedzieliśmy się, jakie szlaki turystyczne przebiegają przez gminę Inowrocław. Poznaliśmy kujawskie przysmaki. Odwiedziliśmy Centrum Integracji Społecznej, które jest turystycznym kołem zamachowym Łojewa. Zawitaliśmy także do Kruszy Zamkowej, gdzie w czasach rzymskich mieściła się potężna osada Askaukalis, którą zaznaczono na antycznej mapie Ptolemeusza.

Do wysłuchania relacji z gminy Inowrocław zapraszali Jan Duks i Michał Słobodzian.

30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu

W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl
W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl
Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tych terenów, które od wieków związane są z osadnictwem holenderskim. Było też coś dla smakoszy, zaglądaliśmy do zabytkowej "Białej Karczmy" i odwiedziliśmy Wielkie Stwolno, gdzie poznaliśmy kolejne lokalne przysmaki. Udowodniliśmy również, że gmina Dragacz jest polską stolicą pomidorów i kapusty. Opowiadaliśmy o przyrodzie i działalności rolniczej człowieka, która jest zależna od królowej polskich rzek - Wisły, a potężne wały przeciwpowodziowe są gwarantem bezpieczeństwa dla tysięcy mieszkańców gminy. Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Mniszek - miejsce pamięci, miejsce, gdzie podczas wojny rozstrzelano kilka tysięcy osób. Opowiadaliśmy również o ciekawych inicjatywach w szkołach i nowym przedszkolu oraz o tym, że gmina Dragacz to dobre miejsce do założenia własnego biznesu. Do wysłuchania relacji z gminy, zapraszali: Marcin Doliński i Jan Duks.

29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie

W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl
W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl
Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcjach i historii gminy, rozmawialiśmy z regionalistą Tomaszem Piwowarskim, spotkaliśmy się z zawodniczkami klubu kolarskiego UKS Omega Gruta, zamoczyliśmy nogi w jednym z miejscowych jezior. Mówiliśmy też o "Biegu pod Górę" za Niepodległą w Dąbrówce Królewskiej i sprawdziliśmy, co na afiszu ma dziecięcy teatr z Plemiąt.

Między 13.00 a 15.00 złożyliśmy wizytę w Klubie Podnoszenia Ciężarów "Horyzont". Stowarzyszenie ze wsi Słup zdradziło, jak przygotować wyjątkowy "rosół de lux ze szpinakiem". Poznaliśmy Dolinę Osy i legendę z królem Bolesławem Chrobrym. Sprawdziliśmy, na jakie etapie są przygotowania do inscenizacji wojennej w Annowie, którą będzie można zobaczyć w pierwszy weekend września. Relacje z gminy Gruta przekazywał: Michał Zaręba i Krystian Makowski.

28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu

Ostatni wtorek sierpnia spędzimy z "Wakacyjnym PiKnikiem" w Lubrańcu. Fot. lubraniec.pl
Ostatni wtorek sierpnia spędzimy z "Wakacyjnym PiKnikiem" w Lubrańcu. Fot. lubraniec.pl
Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyjnego PiKniku" w gminie Lubraniec.

Po godz. 9.00 z rynku w Lubrańcu obudziliśmy Państwa dźwiękami stuletniej orkiestry dętej, podnosiliśmy ciężary z "Husarią", poznaliśmy też związki kardynała Wyszyńskiego z Lubrańcem. Spotkaliśmy się również z członkami Stowarzyszenia "Promyk nadziei" pomagającego niepełnosprawnym intelektualnie.

Między godz. 13.00 a 15.00 sprawdzaliśmy, kim byli ludzie "kultury pucharów lejkowatych" sprzed 3 i pół tysiąca lat. Poznaliśmy też nieco młodszy ród Dąbskich w Dąbiu Kujawskim. Dowiedzieliśmy się, co się jada najczęściej na Kujawach, co to są słone łąki i jak się pływa kajakiem po Zgłowiączce. Spotkaliśmy się też z Mistrzem Polski w łucznictwie.

Do wysłuchania relacji z "Wakacyjnego PiKniku w Lubrańcu zapraszali: Monika Siwak-Waloszewska i Krystian Makowski.

27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku

Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.
Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.
W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sępoleńskim, licząca obecnie 13,5 tysiąca mieszkańców.

Do południa rozmawialiśmy o walorach turystycznych miasta i gminy Więcbork. Zajrzeliśmy do zabytkowej siedziby Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, opowiedzieliśmy o malowniczym Jeziorze Więcborskim, stanowiącym właściwie część miasta. Na stadionie w Więcborku porozmawialiśmy o lokalnym klubie sportowym "Grom", który oprócz piłkarzy ma pod swoimi skrzydłami m.in. sekcje sztangistów. Weszliśmy na najwyższy punkt widokowy w gminie, czyli Górę Świętej Katarzyny, gdzie stąpaliśmy po dawnym grodzisku. Odkryliśmy również tajemnicę Loży Masońskiej w pałacu w Sypniewie.

Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Runowo Krajeńskie, by zobaczyć ruiny XIX-wiecznego pałacu , a także kościół pw. świętej Trójcy z początków XVII wieku. Wstąpiliśmy do skansenu pszczelarskiego, by przekonać się, że człowiek nie może żyć bez pszczół. Odpowiedzieliśmy na pytanie - dlaczego warto pokochać tereny Więcborka, które darzył wielką miłością również prezydent Ignacy Mościcki?! Na koniec udowodniliśmy, że mieszkańcy Karolewa umieją dbać o swoją historię, organizując bieg, wystawę, a nawet kręcąc film, który będzie miał swoją premierę we wrześniu.

Do wysłuchania relacji z Więcborka zapraszają: Damian Klich i Jan Duks.

26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie

Fot. Adam Hibner.
Fot. Adam Hibner.
Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarzenie w życiu okolicznych rolników. Pojawili się tam lokalni producenci żywności - miodu, wyrobów masarskich i serów, które są przygotowywane w sposób nieprzemysłowy i według tradycyjnych receptur. Postaraliśmy się odkryć tajemnice ich wytwarzania. Gościliśmy w miejscu, które znają wszyscy mieszkańcy Lniana, bowiem tamtejsza biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale i centrum działań kulturalnych. Spotkaliśmy młodą poetkę i utalentowaną wokalistkę. Ze starostami dożynkowymi porozmawialiśmy o tym, jak trudne warunki klimatyczne determinują ich plony.

Do wysłuchania relacji z Lniana zapraszają: Wojciech Sobociński i Jan Duks.

25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie

Fot. Anna Wilkowska.
Fot. Anna Wilkowska.
Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Niemcy założyli poligon, na którym testowali śmiercionośną broń - rakiety V2. Szacuje się, że z poligonu Heidekraut wystrzelili ponad 300 rakiet, które mogły zmienić losy wojny. Dlaczego na ten ściśle tajny poligon wybrali niewielką wieś w Borach Tucholskich? Czy oprócz lejów po spadających rakietach V2 są jeszcze w Wierzchucinie jakieś ślady po poligonie Heidekraut? Pytań i tajemnic jest wiele, a od kilku lat ten niezwykły epizod II wojny światowej nie tylko pasjonatom historii i militariów próbuje przybliżyć grupa zapaleńców. Raz do roku pod koniec sierpnia do Wierzchucina zjeżdżają turyści z całej Polski, aby bliżej poznać tę niezwykłą historię. W sobotę 25 sierpnia odbył się kolejny już Integracyjno-dydaktyczny Piknik Historyczny. Inscenizacja potyczki wojsk Armii Czerwonej z żołnierzami Wermachtu, grupy rekonstrukcyjne, zabytkowe pojazdy, ale też koncert rockowy i koncerty pieśni patriotycznej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - to tylko niektóre atrakcje tej imprezy, na której pojawiła się także ekipa Polskiego Radia PiK. Spróbowaliśmy rozwiązać chociaż kilka zagadek tajemniczego poligonu Heidekraut. Do wysłuchania relacji z Wierzchucina zapraszają: Dariusz Gross i Krystian Makowski.

24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu

Fado Cafe. Fot. Krystian Makowski.
Fado Cafe. Fot. Krystian Makowski.
W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcaliśmy do słuchania fado - wywodzącego się z Portugalii gatunku muzycznego, który rozbrzmiewa w Grudziądzu podczas "Festiwalu Fado". Zobaczyliśmy też, gdzie swoje próby mają członkowie Chóru Alla Camera i opowiedzieliśmy o atrakcjach, jakie czekają na grudziądzan z okazji rozpoczynającego się w mieście 30. Zjazdu Kawalerzystów.
Byliśmy też w grudziądzkiej marinie i na siłowni, gdzie do kolejnych zawodów przygotowuje się najsilniejsza Polka w "armwrestlingu".

Po 13:00 zatrzymaliśmy się na plaży nad jeziorem Rudnik i opowiadaliśmy o wartych zobaczenia zabytkach oraz znajdujących się w Grudziądzu najstarszych w Polsce ogrodach działkowych. Odwiedziliśmy też Fort Wielka Księża Góra i zachęciliśmy do wspólnych treningów z Akademią Biegania.

Do wysłuchania relacji z Grudziądza zachęcają: Monika Kaczyńska i Krystian Makowski
1234567