duży kontrast mapa strony
Wakacyjny PiKnik
Strona startowa » Wakacyjny PiKnik

Tu będziemy! Tu byliśmy!


18 lipca 2018 - PiKnik w Jabłonowie Pomorskim

Jak w ubiegłym roku, tak i 18 lipca wakacyjna ekipa radiowa zawita do Jabłonowa Pomorskiego. Fot. archiwum PR PiK

Mobilne studio wakacyjnej ekipy Polskiego Radia PiK zawitało do Jabłonowa Pomorskiego, gdzie od godz. 9.00 do południa poznawaliśmy walory miasta i gminy, zaprosiliśmy słuchaczy na atrakcje związane z "Dniami Jabłonowa", które potrwają do 22 lipca. Odwiedziliśmy Astrobazę Kopernik działającą przy lokalnym Zespole Szkół. To przede wszystkim popularyzacja astronomii oraz nauk ścisłych, ale także naukowe wyzwanie dla młodzieży i lokalnej społeczności. Zajrzeliśmy na "Kulturalne Podwórko", które mieści się na starym targowisku. Także tam powstał mural, z którego autorem Kamilem Klonowskim się spotkaliśmy. Odwiedziliśmy także Centrum Kultury i Sportu, gdzie posłuchaliśmy jak brzmi musical przygotowany przez uczestników zajęć artystycznych. Już na bieżni spotkaliśmy się z maratończykiem i olimpijczykiem, Wiesławem Perszke. Michał Czupryński do Jabłonowa przyjechał specjalnie z Brodnicy, aby opowiedzieć nam o 1. Zlocie Samochodów Zabytkowych. Po godz. 13.00 zabrzmiały relacje z terenu i okolic Jabłonowa Pomorskiego. Najpierw odwiedziliśmy Konojady, gdzie pani Elżbieta Łęgowska wyjaśniła jak zrobić idealny wieniec na dożynki. Kolejnym przystankiem była, Nowa Wieś gdzie odwiedziliśmy zabytkowy dworek, a w nim Diecezjalne Centrum Formacji i Rekreacji. Także w Nowej Wsi wzięliśmy udział w próbach powstającego właśnie Kabaretu, a na zakończenie złożyliśmy wizytę w Izbie Tradycji Rybackich we wsi Płowęż. Do wysłuchania relacji z Jabłonowa i okolic zapraszała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

19 lipca 2018 - PiKnik w Rypinie

Wakacyjna ekipa radiowa zawita do Rypina. Fot. archiwum PR PiK

"Wakacyjny PiKnik zawita w czwartek na Ziemię Dobrzyńską, a dokładniej do Rypina - jednego z najstarszych miast polskich. Powiemy dlaczego Rypin uznawany jest za miasto wielu kultur i religii. Obejrzymy jeden z największych zespołów witrażowych w Europie. Będziemy też na jednym z największych cmentarzy żydowskich i w dawnym Domu Kaźni. Dowiemy się dlaczego nazwa Rypin znana jest na całym świecie, a nawet na Marsie i poznamy ciekawą przypowieść o Szlachcicu spod Rypina. Usłyszymy również hejnał miasta i pozjeżdżamy na najdłuższej basenowej zjeżdżalni w Kujawsko-Pomorskiem. Do wysłuchania relacji z Rypina i Ziemi Dobrzyńskiej zaprasza Marcin Doliński.

17 lipca 2018 - PiKnik w Szubinie

Radiowa ekipa była świadkiem uroczystego odsłonięcia muralu powstańczego w Szubinie. Fot. Sławomir Nowak

17 lipca nasz "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Szubinie. Do południa odwiedziliśmy Szubiński Dom Kultury, Skatepark przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, stadion oraz Muzeum Wodnik - w Polsce jedyne takie muzeum, poświęcone tematyce marynistycznej. Naszymi gośćmi byli m.in. Benigna Olszewska - laureatka Orderu Uśmiechu, zasłużony pedagog i działacz harcerski oraz Przemysław Zieliński eksternistyczny student Uniwersytetu Cameron w Lawton w stanie Oklahoma.

Od 13.00 do 15.00 przyglądaliśmy się i opowiadaliśmy o odsłanianym właśnie 17 lipca muralu powstańczym. Byliśmy we wsi Kołaczkowo, gdzie nad stawami można łowić ryby. Odwiedziliśmy też Obserwatorium Astronomiczne w Niedźwiadach koło Szubina. Naszymi gośćmi byli - rzeźbiarz Jan Makowiecki oraz Remigiusz Konieczka, który nakręcił niezwykły film o życiu i twórczości pana Jana Makowieckiego.

Do wysłuchania relacji z Szubina i okolic zapraszali: Bogumiła Wresiło i Sławomir Nowak.

16 lipca 2018 - PiKnik w Kowalu

16 lipca "Wakacyjny PiKnik" zawita do Kowala. Fot. archiwum PR PiK

W trzeci poniedziałek lipca "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w gminie i mieście Kowal. Od godz. 9.00 do 12.00 radiowa załoga odwiedziła wieś Krzewent, a w niej zagrodę "Koników Polskich". Spotkaliśmy się z prezesem Towarzystwa Przyrodniczego "Alauda", zobaczyliśmy wyroby ze słomy twórcy ludowego, pani Wandy Okupskiej, a w Kępce Szlacheckiej sprawdziliśmy czy biorą ryby w łowisku wędkarskim "Rybie Oko". Spotkaliśmy się również z kierownikiem kapeli Spod Kowala i Przewodniczącą Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Kowal.

Od godz. 13.00 do 15.00 razem z burmistrzem i społecznikami poznaliśmy uroki miasta Kowal i Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Porozmawialiśmy z honorowymi dawcami krwi i kapelmistrzem Orkiestry Dętej OSP w Kowalu, która gra już 110 lat. Do wysłuchania relacji zapraszał Michał Zaręba

15 lipca 2018 - PiKnik w Pakości

"Wakacyjny PiKnik" pojawi się 15 lipca w Pakości. Fot. pakosc.pl

Czy traktorem można "driftować"? Jakie skarby skrywa kościół pw. św. Bonawentury? Czy morsy lubią lato? Co trzeba zrobić, by wygrać turniej "Wymiatacze"? M.in. na te pytania odpowiedzieliśmy w naszym niedzielnym programie wakacyjnym prosto z Pakości. Między godziną 14.00 a 17.00 opowiedziliśmy choćby o trwających "Dniach Pakości". Pospacerowaliśmy po Kalwarii Pakoskiej nazywanej Kujawską Jerozolimą. Sprawdziliśmy, jakie artystyczne plany mają pakościanie i zespół "Sensitive to Sound". Zaprosiliśmy także na organizowany w okolicy Pakości wyścig traktorów. Do wysłuchania relacji z "Wakacyjnego PiKniku" w Pakości, zaprasza Michał Słobodzian.

14 lipca 2018 - PiKnik w Ciechocinku

"Wakacyjny PiKnik" na 22. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku. Fot. nadesłane

W drugą sobotę lipca "Wakacyjny PiKnik" zagościł w wyjątkowym muzycznym anturażu, na 22. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Kultury Romów - Ciechocinek 2018. Jeśli widzieli państwo długą kolejkę samochodów zjeżdżających z autostrady A1 do Ciechocinka, to było wiadomo, że kolejny koncert festiwalowy miał się niedługo rozpocząć. Nasze radio tradycyjnie zajrzało do kuchni festiwalu, który sam w sobie jest wielkim świętem romskiej społeczności, która przyjeżdża do Ciechocinka nawet z odległych zakątków świata, by kultywować swoją tradycję i kulturę. Cygańskie rytmy, bajkowe stroje, taniec i charakterystyczny śpiew tworzą niezwykłe show. Podczas naszych pobytów podpatrywaliśmy próby i romskie zespoły polskie i zagraniczne, które zjeżdżają na zaproszenie Don Vasyla.

Wśród artystów tegorocznego Festiwalu są zarówno soliści i solistki jak i całe zespoły, orkiestry, grupy taneczne, a nawet aktorzy teatralni. Koncert poprowadziła Anna Popek i Dziani Schmidt. Rozmawialiśmy z artystami o muzyce romskiej, ale też o zwykłym życiu i problemach, na jakie napotykają w Polsce i za granicą. Naszym wejściom z Ciechocinka towarzyszyła też romska muzyka i ta inspirowana kulturą cygańską. Od godz. 13.00 do 16.00 na relacje z Ciechocinka zapraszają: Magda Jasińska i Ewa Dąbska.

13 lipca - PiKnik w Górznie

Kozia Zagroda. Pracownia na Kółkach. Fot. Krystian MakowskiW piątek odwiedziliśmy Górzno - malowniczo położone miasto nad Jeziorem Górzeńskim, Młyńskim i Wapionka. Nasza podróż była bardzo ekologiczna i przyrodnicza. Nic dziwnego, to miasto żyjące w zgodzie z naturą. Między godziną 9:00 a 12:00 odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga", gdzie poznaliśmy walory przyrodnicze i turystyczne tego miejsca, sprawdziliśmy także jak spędzają czas w ośrodku dzieci na koloniach. Hajduczek - to już geoturystyka i zabawa w szukanie skarbów, bo Górzno to Stolica Geocachingu. W Zdrojach - to już po sąsiedzku w gminie Bartniczka - odwiedziliśmy Pracownię na Kółkach, gdzie poznaliśmy szczegóły Rowerowego Rajdu po gminie oraz Patrolu Historycznego - obie imprezy odbędą się w najbliższy weekend.

Do południa odwiedziliśmy także w Górznie Pasiekę, gdzie nie tylko produkuje się miód, ale też poznaje życie pszczół i na zakończenie, w Galerii u Teodoryka, dowiedzieliśmy się kim był Teodoryk, a także zrobiliśmy sobie krem albo inny kosmetyk.

Od 13.00 do 15.00 ciąg dalszy naszej podróży. W Gminnym Ośrodku Kultury sprawdziliśmy jak dzieci i młodzież przygotowuje się do występu w akcji "Lato w Teatrze", potem nie polowaliśmy, ale porozmawialiśmy o kuchni myśliwskiej. Na zakończenie opuściliśmy Górzno. Pojechaliśmy do wsi Fiałki, gdzie działa Wioska Mydlarska, a naszą podróż zakończyliśmy u kowala w Zaborowie. Relacjonowali, Iwona Muszytowska-Rzeszotek i Krystian Makowski.

12 lipca - PiKnik w Nieszawie

"Wakacyjny PiKnik" na pokładzie promu "Nieszawa". Fot. Krystian Makowski

Wakacyjny PiKnik zatrzymał się w Nieszawie. W mieście były kręcone zdjęcia do kilku filmów fabularnych, więc od rana sprawdziliśmy które miejsca i w jakim filmie można zobaczyć. Spotkaliśmy się też z fotografem, który opowiedział nam o swojej pasji, odwiedziliśmy Muzeum Stanisława Noakowskiego i przybliżyliśmy działalność Miejskiego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej. Później zachęciliśmy m.in. do udziału w 10. Organowym Koncercie przy Świecach, "Koncercie na wodzie" oraz Festiwalu Wisły. Po godz. 13.00 zajrzeliśmy do Biblioteki Miejskiej, przepłynęliśmy się promem oraz odwiedziliśmy pisarkę i regionalistkę Krystynę Wasilkowską-Frelichowską, z którą rozmawialiśmy o mającym się ukazać we wrześniu albumie "Niknące miasto". Wyjaśniliśmy też jak to się stało, że Nieszawa w ciągu nieco ponad 200 lat zmieniała dwa razy swoje położenie. Relacjonowali Monika Kaczyńska i Krystian Makowski.

11 lipca 2018 - PiKnik w Wąbrzeźnie

Michał Zaręba z Członkiniami Klubu Aktywnych Kobiet: Barbarą Antosik, Jolantą Gronowską, Renatą Weis oraz ich trenerką Justyną Rumińską-Sul i Przewodniczącym UTW, Przemysławem Bączkowskim wraz z małżonką, Gabrielą Bączkowską. Fot. Krystian Makowski

Ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" zatrzymała się tym razem w Wąbrzeźnie i w gminie Ryńsk. W Wąbrzeźnie porozmawialiśmy o działalności Klubu Aktywnych Kobiet i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powiedzieliśmy też o sukcesach Uczniowskiego Klubu Pływackiego "Przyjazne Wody" i piłkarzy z Unii Wąbrzeźno. Była też ciekawostka. W Wąbrzeźnie urodził się ojciec jednego z najlepszych bramkarzy w historii światowego futbolu. O swojej pasji opowiedział fotografik Bartłomiej Marchlewski. Odwiedziliśmy nową siedzibę wąbrzeskiej biblioteki i Spółdzielnię Socjalną "Baza". Po godz. 13.00 było o ekologicznych projektach w Wąbrzeźnie, odwiedziliśmy miejską plażę nad Jeziorem Zamkowym. O modernizacji Podzamcza powiedział burmistrz Leszek Kawski. "Wakacyjny PiKnik" odwiedził również gminę Ryńsk. O historii pałacu, w którym mieści się szkoła i o Mikołaju z Ryńska opowiedział Paweł Becker. Ostatni punkt środowej wyprawy, to ośrodek Wypoczynkowy w Przydworzu. O inwestycjach rekreacyjnych powiedział wójt Władysław Łukasik. Było też o działalności lokalnego Stowarzyszenia oraz o Jeziorze Wieczno. Relacjonował Michał Zaręba.

10 lipca - PiKnik w Nakle nad Notecią

Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Fot: Sławomir NowakWe wtorek przed południem gościliśmy u strażaków - ochotników w Nakle, najstarszej tego typu jednostce w Polsce. Stamtąd udaliśmy się do nakielskiej mariny nad Notecią, by porozmawiać o Zespole Szkól Żeglugi Śródlądowej, jednej z dwóch tego typu w kraju. Potem odwiedziliśmy Spiżarnię hrabiny Potulickiej - były pyszne sery i słynny już karp nakielski. A w Muzeum Ziemi Krajeńskiej cofnęliśmy się do czasów PRL, który dziś wspominany jest... sentymentalnie.

Popołudniowy blok rozpoczął spotkanie z muzycznym Nakłem, które jako miejsce urodzenia Rafała Blechacza, organizuje pod jego honorowym patronatem konkurs dla młodych pianistów i od września tego roku otwiera nakielską szkołę muzyczną. Następnie udaliśmy się do Muzeum Komunikacji w Paterku, by dowiedzieć się skąd w czasie weekendów po ulicach Bydgoszczy jeżdżą zabytkowe autobusy zwane "ogórkami'. Kolejnym miejscem spotkania był... gołębnik, bowiem nakielski oddział skupia aż 190 hodowców gołębi pocztowych. I na zakończenie odrobina luksusu. Partyjka golfa na polach w Olszewce. Relacjonowali Sławomir Nowak i Wojciech Sobociński.

123
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę