Wtorek, 16 lipca 2019 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Wakacyjny PiKnik
Polskie Radio PiK » Wakacyjny PiKnik » Tu będziemy! Tu byliśmy!
2018-07-27, 00:56 Wojciech Sobociński

27 lipca 2018 - PiKnik w Mogilnie

Wojciech Sobociński w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie. Fot. Krystian Makowski.
Wojciech Sobociński w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie. Fot. Krystian Makowski.
W ostatni piątek lipca "Wakacyjny PiKnik" pojawił się w Mogilnie. Najpierw spotkaliśmy się z burmistrzem i krótkofalarzem, który wysyła informacje o mieście na cały świat. Później odwiedziliśmy Klasztor Benedyktynów, a w nim dowiedzieliśmy się dlaczego dokument, który historycy nazywają "falsyfikatem mogileńskim" opisuje rzeczy całkowicie prawdziwe. W Bielicach, we wsi pod Mogilnem spotkaliśmy się z panią Anną - mistrzynią hafciarstwa, która zdradziła nam tajemnicę jak wykonać haft kujawski. W miejskiej bibliotece byliśmy umówieni na spotkanie z członkiniami Dyskusyjnego Klubu Książki, a na dworcu z drezyniarzami, czyli miłośnikami pojazdów szynowych. Odwiedziliśmy mogileńskie muzeum, a wyprawę zakończyliśmy - jak na PKnik przystało - na plaży w Wiecanowie, gdzie pograliśmy w bulę. W tamtejszej stadninie koni pobraliśmy również lekcję jazdy. Do wysłuchania wakacyjnych relacji z Mogilna zaprasza Wojciech Sobociński.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z burmistrzem, Leszkiem Duszyńskim. O atrakcjach turystycznych w gminie, etymologii nazwy miasta, historii miasta oraz zakonie benedyktyńskim, jego przemiaie w zakon kapucyński oraz o trybie życia w mieście.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z krótkofalowcem, Ireneuszem Kwiatkowskim. O pracy krótkofalowca, zasięgu łączności na cały świat oraz promocji miasta poprzez kontakty radiowe. O sprzęcie i historii krótkofalarstwa.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z bratem Jarosławem Rajskim z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. O historii zakonu od benedyktynów po kapucynów, o Europejskim Centrum Spotkań i funkcjonowaniu klasztoru oraz historii architektury obiektu.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z bratem Jarosławem Rajskim z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. O Falsyfikacie Mogileńskim, fałszerstwie braci benedyktynów oraz renowacji zakonu.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z hafciarką, Anną Mazurkiewicz. O Ogólnopolskiej Wystawie Rękodzieła Artystycznego "Z Nici Ariadny", jak rozróżnić prawdziwą koronkę, hafcie kujawskim i spotkaniach hafciarek w bibliotece w Strzelnie.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z Danutą Krajewską, założycielką Dyskusyjnego Klubu Książki w MBP i jego członkinią Jarosławą Garsztką oraz Zofią Jarząbkowską z MBP. O powstaniu klubu, jego członkach oraz propozycje lektur na urlop.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z Andrzejem Jakubowskim, dyrektorem Muzeum Ziemi Mogileńskiej. O zapomnianym Powstaniu Wielkopolskim i powiązaniu ks. kard. Józefa Glempa z Ziemią Mogileńską.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z członkami Mogileńskiego Stowarzyszenia Sympatyków kolei, Krystianem Matusiakiem i Pawłem Draganem. O trasie Mogilno - Orchowo, drezyniarzach, taborach spalinowych oraz historii kolei.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z Remigiuszem Prusakiem odpowiedzialnym za bezpieczeńtwo nad Jeziorem Wiecanowskim i Robertem Buczelem. O zasadach bezpieczeństwa nad wodą, profilaktycznych zajęciach edukacyjnych, zasadach i historii gry w bule.
Wakacyjny PiKnik w Mogilnie - Rozmowa z Rajmundem Łącznym, właścicielem stadniny w Wiecanowie. O rodzinnej miłości do koni. Dziedzinach rekreacji konnej w stadninie. Pielęgnacji koni, pracy w stadninie, pasji jeździeckiej i przełamaniu bariery lęku.

Zobacz także

2018-09-01, godz. 21:44 2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. ... » więcej 2018-08-31, godz. 22:21 1 września 2018 - PiKnik w Lipnie W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o a ... » więcej 2018-08-31, godz. 01:15 31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo ... » więcej 2018-08-28, godz. 16:22 30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tyc ... » więcej 2018-08-28, godz. 18:50 29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcj ... » więcej 2018-08-27, godz. 19:55 28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyj ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:49 27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sę ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:41 26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarz ... » więcej 2018-08-24, godz. 20:14 25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Ni ... » więcej 2018-08-23, godz. 20:12 24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcali ... » więcej
12345