Poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.   Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2013-08-22, 19:47 Polska Agencja Prasowa

Prezydent odznaczył amerykańską senator Barbarę Mikulski

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek Orderem Odrodzenia Polski demokratyczną senator polskiego pochodzenia Barbarę Mikulski. Podziękował jej za zaangażowanie na rzecz członkostwa Polski w NATO i wysiłki na rzecz zniesienia wiz dla Polaków.
W rozmowie z dziennikarzami senator Mikulski oceniła, że jest duża szansa, iż amerykański Kongres przyjmie korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego. Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Belwederze dziękował amerykańskiej senator za działania na rzecz spraw ważnych dla Polski.

"Chcę podziękować za budowanie dobrego imienia Polski tam, za oceanem, za niełatwą, ale zwycięską akcję na rzecz polskiego członkostwa w NATO, za budowanie dobrego klimatu służącego współpracy gospodarczej polsko-amerykańskiej" - powiedział prezydent.

Podziękował też senator Mikulski za długotrwałe wysiłki na rzecz rozwiązania problemu ruchu bezwizowego między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Komorowski podkreślił, że odznaczona jest "patriotką przyjaźni polsko-amerykańskiej". Jak powiedział, Barbara Mikulski "dobrze zasłużyła się dla Ameryki, dla Polski, pracując na rzecz jak najlepszych relacji polsko-amerykańskich" - oświadczył.

Po uroczystości senator była pytana przez polskich dziennikarzy, czy jej zdaniem jest możliwe, że do końca roku polscy turyści będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz. "Mamy dużą szansę, największą od dekady, by przyjąć program ruchu bezwizowego(Visa Waiver Program - VWP) w amerykańskim Kongresie" - odpowiedziała. Przypomniała, że korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego - dołączone do projektu ogólnej reformy przepisów imigracyjnych w USA - zostały już przyjęte przez Senat.

Wyraziła przekonanie, że Kongres przyjmie ustawę imigracyjną wraz z zapisami korzystnymi dla Polaków. Senator Mikulski wskazała, że ci amerykańscy politycy, którzy zajmują się bezpieczeństwem narodowym, rozumieją ogromną rolę Polski jako partnera w NATO w walce ramię w ramię z Amerykanami w Iraku i Afganistanie.

Jak mówiła, także sektor prywatny jest entuzjastycznie nastawiony do objęcia Polaków ruchem bezwizowym nie tylko z powodu zwiększenia się liczby turystów, ale też ze względu na wymianę w nauce, technologii, współpracę biznesową.

Senator zaznaczyła, że "dobre uczucia" w relacjach polsko-amerykańskich powinny być uzupełnione "dobrymi uczynkami".

"Wielu z nas w USA uważa, że Polacy nie powinni musieć zdobywać wiz, by odwiedzić Stany Zjednoczone. Polska to sojusznik, Polacy nie stwarzają zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych Ameryki" - podkreśliła Mikulski.

Senator została odznaczona "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy i za działalność na rzecz środowisk polonijnych". Mikulski od wielu lat działa jako orędowniczka spraw polskich. Współtworzyła m.in. projekt ustawy, która w przypadku zatwierdzenia umożliwiłaby zaliczenie Polski do krajów korzystających z ruchu bezwizowego do USA.

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości w Belwederze senator zaznaczyła, że przyjmuje odznaczenie od polskiego prezydenta nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu swojej rodziny, która wychowała ją ze świadomością polskich korzeni.

"Przyjmuję to odznaczenie także w imieniu Stanów Zjednoczonych, które dały mojej rodzinie nowy dom i nowe szanse" - powiedziała. Mikulski przypomniała, że jej prababka przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1886 r. "A w 1986 r., sto lat później, ja zostałam wybrana do amerykańskiego Senatu" - podkreśliła. Jak oceniła, to pokazuje, że Stany Zjednoczone to kraj, który daje ludziom nadzieje i wielkie możliwości.

Jak mówiła, wzrastała w poszanowaniu historii i własnych korzeni. "Poznałam trzy wyrazy na C - Chopin, Curie i Częstochowa. To był nasz fundament, ale uczyliśmy się też o polskiej walce - rozbiorach, wojnie" - powiedziała.

Mikulski zaznaczyła, że z wielkim podziwem przygląda się zmianom zachodzącym w Polsce. Dodała, że przyjeżdża do naszego kraju przynajmniej raz na pięć lat od 1976 roku. "To niesamowita historia, którą obserwowałam na żywo" - oceniła.

Podkreśliła, że zaangażowała się w działania na rzecz przyjęcia Polski do NATO, ponieważ chodziło o to, by Polska stała się znowu wolnym krajem, narodem, który sam kształtuje swoją historię.

Barbara Mikulski jest najdłużej zasiadającą kobietą-senatorem w historii wyższej izby amerykańskiego Kongresu. Mikulski, prawnuczka polskich imigrantów z Baltimore, została wybrana do Senatu w 1986 r. i była wtedy tylko jedną z dwóch zasiadających w nim kobiet.

W czerwcu 2013 r. senator została odznaczona przez szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego Odznaką Honorową "Bene Merito". Rok wcześniej Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku przyznał jej nagrodę za działalność wspierającą i promującą Polskę.

Zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli polskich znalazło się w projekcie ustawy zwanej JOLT Act(The Jobs Originated through Launching Travel - Miejsca Pracy Dzięki Turystyce), która kładzie nacisk na zwiększenie turystyki do USA poprzez ułatwienia wizowe, co ma zapewnić nowe miejsca pracy. W projekcie zawarto korzystny dla Polski zapis o modyfikacji kryteriów wejścia danego kraju do programu ruchu bezwizowego(VWP).

Podobne zmiany w programie VWP włączono także, dzięki poparciu Demokratów i Republikanów, do ustawy o budżecie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego na rok finansowy 2014, która została przyjęta w lipcu przez Komisję Przydziału Środków Budżetowych Senatu. Korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego dołączono też do projektu ogólnej reformy przepisów imigracyjnych w USA. Uchwaloną pod koniec czerwca w Senacie ustawą nie zajęła się jeszcze Izba Reprezentantów. Jednak dominujący w niższej Izbie Kongresu Republikanie są podzieleni w sprawie reformy i zapowiadają, że przygotują swój projekt ustawy. (PAP)

Kraj - świat

2019-06-16, godz. 19:12 Ziobro: Mężczyzna podejrzewany o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska zatrzymany Według nieoficjalnych informacji PAP mężczyzna pochodzi z okolic miejscowości Mrowiny (Dolnośląskie), gdzie mieszkała dziewczynka. » więcej 2019-06-16, godz. 16:02 W Hongkongu setki tysięcy osób protestują przeciw ekstradycji do Chin Lokalne media piszą o „morzu czerni” na ulicach miasta i oceniają, że w marszu idzie ponad milion osób. » więcej 2019-06-16, godz. 12:31 Trwa usuwanie skutków trąby powietrznej w Złocieńcu Zachodniopomorscy strażacy usuwają skutki trąby powietrznej, która przeszła w sobotę wieczorem przez Złocieniec (pow. drawski). Nawałnica uszkodziła m.in. 50 ... » więcej 2019-06-15, godz. 12:56 Pilot stracił panowanie nad samolotem. Maszyna runęła do Wisły... Katastrofa podczas pikniku lotniczego w Płocku. Rozbił się samolot prowadzony przez niemieckiego pilota. Od rana trwała akcja wydobycia wraku maszyny z dna Wi ... » więcej 2019-06-14, godz. 14:26 Dolnośląskie: 10-letnia dziewczynka znaleziona w lesie została zamordowana Świdnicka prokuratura czeka na wyniki sekcji zwłok 10-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono w czwartek w lesie, sześć kilometrów od miejscowości Mrowin ... » więcej 2019-06-14, godz. 12:31 CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 63 proc. z polskiego, 45 proc. z matematyki Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali ... » więcej 2019-06-13, godz. 18:48 To był detal, który zaważył na życiu pilota samolotu MiG-29 Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego zna przyczynę katastrofy samolotu MiG -29 z 2018 roku, w której zginął pilot. Okazało się, że jeden ... » więcej 2019-06-12, godz. 21:05 Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację współpracy Dokument gwarantuje trwałą obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce, których liczba ma w przyszłości wzrosnąć. W planach jest także m.in. stworzenie w Polsce ... » więcej 2019-06-12, godz. 11:42 Posłowie przyjęli uchwałę dotyczącą 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sejmie i Senacie Uchwała, przygotowana przez Prezydium Sejmu, została przyjęta w środę przez aklamację. » więcej 2019-06-12, godz. 08:56 W Białym Domu w środę kolejne spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa Prezydent Andrzej Duda złoży w środę oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Będzie to jego drugie spotkanie Bia ... » więcej
1234567