Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2013-08-22, 19:47 Polska Agencja Prasowa

Prezydent odznaczył amerykańską senator Barbarę Mikulski

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek Orderem Odrodzenia Polski demokratyczną senator polskiego pochodzenia Barbarę Mikulski. Podziękował jej za zaangażowanie na rzecz członkostwa Polski w NATO i wysiłki na rzecz zniesienia wiz dla Polaków.
W rozmowie z dziennikarzami senator Mikulski oceniła, że jest duża szansa, iż amerykański Kongres przyjmie korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego. Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Belwederze dziękował amerykańskiej senator za działania na rzecz spraw ważnych dla Polski.

"Chcę podziękować za budowanie dobrego imienia Polski tam, za oceanem, za niełatwą, ale zwycięską akcję na rzecz polskiego członkostwa w NATO, za budowanie dobrego klimatu służącego współpracy gospodarczej polsko-amerykańskiej" - powiedział prezydent.

Podziękował też senator Mikulski za długotrwałe wysiłki na rzecz rozwiązania problemu ruchu bezwizowego między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Komorowski podkreślił, że odznaczona jest "patriotką przyjaźni polsko-amerykańskiej". Jak powiedział, Barbara Mikulski "dobrze zasłużyła się dla Ameryki, dla Polski, pracując na rzecz jak najlepszych relacji polsko-amerykańskich" - oświadczył.

Po uroczystości senator była pytana przez polskich dziennikarzy, czy jej zdaniem jest możliwe, że do końca roku polscy turyści będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz. "Mamy dużą szansę, największą od dekady, by przyjąć program ruchu bezwizowego(Visa Waiver Program - VWP) w amerykańskim Kongresie" - odpowiedziała. Przypomniała, że korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego - dołączone do projektu ogólnej reformy przepisów imigracyjnych w USA - zostały już przyjęte przez Senat.

Wyraziła przekonanie, że Kongres przyjmie ustawę imigracyjną wraz z zapisami korzystnymi dla Polaków. Senator Mikulski wskazała, że ci amerykańscy politycy, którzy zajmują się bezpieczeństwem narodowym, rozumieją ogromną rolę Polski jako partnera w NATO w walce ramię w ramię z Amerykanami w Iraku i Afganistanie.

Jak mówiła, także sektor prywatny jest entuzjastycznie nastawiony do objęcia Polaków ruchem bezwizowym nie tylko z powodu zwiększenia się liczby turystów, ale też ze względu na wymianę w nauce, technologii, współpracę biznesową.

Senator zaznaczyła, że "dobre uczucia" w relacjach polsko-amerykańskich powinny być uzupełnione "dobrymi uczynkami".

"Wielu z nas w USA uważa, że Polacy nie powinni musieć zdobywać wiz, by odwiedzić Stany Zjednoczone. Polska to sojusznik, Polacy nie stwarzają zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych Ameryki" - podkreśliła Mikulski.

Senator została odznaczona "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy i za działalność na rzecz środowisk polonijnych". Mikulski od wielu lat działa jako orędowniczka spraw polskich. Współtworzyła m.in. projekt ustawy, która w przypadku zatwierdzenia umożliwiłaby zaliczenie Polski do krajów korzystających z ruchu bezwizowego do USA.

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości w Belwederze senator zaznaczyła, że przyjmuje odznaczenie od polskiego prezydenta nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu swojej rodziny, która wychowała ją ze świadomością polskich korzeni.

"Przyjmuję to odznaczenie także w imieniu Stanów Zjednoczonych, które dały mojej rodzinie nowy dom i nowe szanse" - powiedziała. Mikulski przypomniała, że jej prababka przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1886 r. "A w 1986 r., sto lat później, ja zostałam wybrana do amerykańskiego Senatu" - podkreśliła. Jak oceniła, to pokazuje, że Stany Zjednoczone to kraj, który daje ludziom nadzieje i wielkie możliwości.

Jak mówiła, wzrastała w poszanowaniu historii i własnych korzeni. "Poznałam trzy wyrazy na C - Chopin, Curie i Częstochowa. To był nasz fundament, ale uczyliśmy się też o polskiej walce - rozbiorach, wojnie" - powiedziała.

Mikulski zaznaczyła, że z wielkim podziwem przygląda się zmianom zachodzącym w Polsce. Dodała, że przyjeżdża do naszego kraju przynajmniej raz na pięć lat od 1976 roku. "To niesamowita historia, którą obserwowałam na żywo" - oceniła.

Podkreśliła, że zaangażowała się w działania na rzecz przyjęcia Polski do NATO, ponieważ chodziło o to, by Polska stała się znowu wolnym krajem, narodem, który sam kształtuje swoją historię.

Barbara Mikulski jest najdłużej zasiadającą kobietą-senatorem w historii wyższej izby amerykańskiego Kongresu. Mikulski, prawnuczka polskich imigrantów z Baltimore, została wybrana do Senatu w 1986 r. i była wtedy tylko jedną z dwóch zasiadających w nim kobiet.

W czerwcu 2013 r. senator została odznaczona przez szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego Odznaką Honorową "Bene Merito". Rok wcześniej Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku przyznał jej nagrodę za działalność wspierającą i promującą Polskę.

Zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli polskich znalazło się w projekcie ustawy zwanej JOLT Act(The Jobs Originated through Launching Travel - Miejsca Pracy Dzięki Turystyce), która kładzie nacisk na zwiększenie turystyki do USA poprzez ułatwienia wizowe, co ma zapewnić nowe miejsca pracy. W projekcie zawarto korzystny dla Polski zapis o modyfikacji kryteriów wejścia danego kraju do programu ruchu bezwizowego(VWP).

Podobne zmiany w programie VWP włączono także, dzięki poparciu Demokratów i Republikanów, do ustawy o budżecie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego na rok finansowy 2014, która została przyjęta w lipcu przez Komisję Przydziału Środków Budżetowych Senatu. Korzystne dla Polski zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego dołączono też do projektu ogólnej reformy przepisów imigracyjnych w USA. Uchwaloną pod koniec czerwca w Senacie ustawą nie zajęła się jeszcze Izba Reprezentantów. Jednak dominujący w niższej Izbie Kongresu Republikanie są podzieleni w sprawie reformy i zapowiadają, że przygotują swój projekt ustawy. (PAP)

Kraj - świat

2019-01-21, godz. 08:20 Szef ochrony finału WOŚP w Gdańsku został zatrzymany Na polecenie prokuratury został zatrzymany szef ochrony imprezy WOŚP z 13 stycznia w Gdańsku; wprowadził policję w błąd, że zabójca prezydenta Gdańska Pawła A ... » więcej 2019-01-20, godz. 11:02 Prezydent Duda w Zakopanem: Nie zrezygnujemy ze świadczenia dobra Prezydent Andrzej Duda, który w niedzielę w Zakopanem wziął udział w charytatywnym maratonie narciarskim, powiedział, że nie możemy zrezygnować ze świadczenia ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:42 Jerzy Owsiak wraca do kierowania Fundacją WOŚP W opublikowanym na Facebooku filmie, kierując swoje słowa do tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Jerzy Owsiak zapowiedział, że 'wraca do roboty' i ponowni ... » więcej 2019-01-19, godz. 14:44 O. Ludwik Wiśniewski: Trzeba skończyć z nienawiścią - Jestem przekonany, że Paweł Adamowicz chce, bym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodsta ... » więcej 2019-01-19, godz. 13:30 Abp Głódź: Śmierć Pawła Adamowicza wezwaniem do koniecznej przemiany stylu naszego życia - Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza to dzwon na trwogę, wezwanie do rachunku sumienia, przemiany stylu naszego życia politycznego, wspólnotowego, społecznego, ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:44 Deklaracja sejmiku woj. pomorskiego ku czci prezydenta Gdańska Sejmik pomorski przyjął w sobotę deklarację na pożegnanie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W dokumencie znalazł się m.in. apel o to, by zatr ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:29 Pożegnanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza [relacja] Urna z prochami zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza została złożona w niszy w kaplicy św. Marcina Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Mszy pogrzebowe ... » więcej 2019-01-19, godz. 07:14 Byli prezydenci RP i byli premierzy na mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Udział we mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zapowiedzieli wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komor ... » więcej 2019-01-18, godz. 20:58 Niedziela handlowa. W ten weekend zrób zakupy już w sobotę Przygotowujący się do weekendu powinni pamiętać, że w najbliższą niedzielę (20 stycznia) sklepy będą zamknięte. Najbliższa handlowa niedziela przypada 27 styc ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:09 Tłumy gdańszczan w kondukcie z trumną prezydenta Pawła Adamowicza Do Bazyliki Mariackiej dotarła trumna z ciałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Kondukt żałobny przeszedł do świątyni z Europejskiego Centrum Solidarności ... » więcej
1234567