Niedziela, 06 grudnia 2020 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-08-30, 09:08 Michał Jędryka

Krzysztof Czabański

Krzysztof Czabański gość „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Fot. archiwum
Krzysztof Czabański gość „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czabański
Z Przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, posłem Krzysztofem Czabańskim, rozmawialiśmy m.in. o podsumowaniu czteroletniej kadencji, a także o nagrodzie mediów publicznych, którą przywrócono po 11 latach.

Michał Jędryka: Media zelektryzowała właśnie wiadomość o katastrofie ekologicznej. Do Torunia płyną ścieki z Warszawy. Pan również jest zaangażowany w mobilizację, która nastąpiła?
Krzysztof Czabański: To rzecz skandaliczna, wszystkie służby państwowe są zaangażowane. Sytuacja jest przedziwna, bo przecież oczyszczalnia "Czajka" została wybudowana za kolosalne pieniądze i zupełnie niedawno. To przecież nowa oczyszczalnia ścieków. Jak się okazuje, być może miasto-Warszawa pod władzą Platformy, bardziej dbało o inne interesy, niż interes dobrej budowy oczyszczalni. Zajmie się tym prokuratura, która zbada nie tylko samą awarię. Ustalenie przyczyn będzie bardzo istotne. Trzeba będzie ustalić, dlaczego służby państwowe zostały tak późno zawiadomione o awarii, a tym samym przeciwdziałania też zostały podjęte później, niż powinny. Jest pełna mobilizacja, ale też chęć z naszej strony - obozu rządzącego, żeby wyjaśnić do do końca przyczynę: kto tak naprawdę zawinił?

Przejdźmy do bieżących spraw politycznych - kończy się kadencja. Co według Pana jest największym osiągnięciem, a co największym niepowodzeniem minionych czterech lat?
- Jeżeli chodzi o nasz obóz polityczny, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na cały pakiet programów prospołecznych. To trzeba podkreślić - że są prospołeczne, a nie mają charakteru stricte socjalnego. To ważne rozróżnienie, bo pomagają ludziom w ich trudnych nieraz sytuacjach życiowych, ale są nastawione na wszystkich obywateli, niezależnie od ich położenia materialnego. Jednocześnie działają pobudzająco na samą gospodarkę, co zresztą widzimy po efektach. Nasz wzrost gospodarczy jest zdecydowanie najwyższy w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej. To nie jest przypadek, ale na pewno skutek prospołecznej polityki. Okazuje się, że warto inwestować w ludzi, bardzo szeroko ujmując rozumienie tej inwestycji.
Druga sprawa - każdy poseł naszego obozu, w tym także ja, przez 4 lata bardzo mocno pracował i w parlamencie, ale i w regionie. Nacisk był różnie położony, w zależności od obowiązków poselskich, ministerialnych, czy takich - jak w moim przypadku - w Radzie Mediów Narodowych. Przede wszystkim zajmowałem się reformą mediów publicznych przez te lata, ale równolegle też sprawami w regionie - bardzo ważnymi, jak na przykład zwiększenie bezpieczeństwa w Toruniu. W wyniku mojej interwencji u ministra Zielińskiego, który nadzoruje policję w kraju, został zwiększony garnizon w Toruniu. Tym samym zwiększyła się ilość patroli i mundurowych na ulicach Torunia. Zwłaszcza na Starym Mieście, gdzie jest największy ruch mieszkańców i turystów, i w związku z tym zdarzają się różne incydenty - przestępczość, awantury po pijaku, bijatyki. Dzięki mojej interwencji to się bardzo zmniejszyło, bo sam mundur na ulicy często wystarcza do ostudzenia temperamentów ludzi.

Wspomniał pan o Radzie Mediów Narodowych - po 11 latach wróciły nagrody mediów publicznych. Powie Pan o nich szerzej?
- Nagrody były wymyślone przeze mnie 11 lat temu. Byłem wtedy szefem Polskiego Radia, a śp. Andrzej Urbański był szefem telewizji i zdołałem go do tego zachęcić. Przy jego dużej pomocy, raz te nagrody przeprowadziliśmy w Telewizji Polskiej.
Jednocześnie - ponieważ "koszula jest bliska ciału", to chcę też wspomnieć, że nie tylko nagrody wracają, ale wróciły też duże pieniądze do mediów publicznych w ramach rekompensat. Postarałem się, żeby dodatkowe pieniądze trafiły też do ośrodka telewizyjnego w Bydgoszczy i Toruniu oraz do Polskiego Radia PiK. Pieniądze już są i działają na rzecz społeczności lokalnych-medialnych. To też uważam za duże osiągnięcie całego obozu rządzącego, w tym jest też moja praca, która służy Polsce i regionowi.
Przed naszą audycją miałem okazję rozmawiać na temat kończącej się kadencji. Użyłem sformułowania, że jest część posłów, którzy łączą pracę w regionie, z pracą na arenie ogólnopolskiej, i trzeba widzieć całokształt. Takie sprawozdanie sporządziłem, zostało wczoraj przekazane dziennikarzom mediów regionalnych. Każdy, kto jest ciekaw może się dowiedzieć z mediów, a niezależnie - będzie to też dostępne na mojej stronie na Facebooku oraz w moich dziewięciu biurach w regionie... (...)

Zobacz także

2020-09-25, godz. 06:50 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy zarówno o narastającej fali epidemii oraz o funkcjonowaniu służby ... » więcej 2020-09-24, godz. 06:50 Tomasz Chymkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Chymkowski - burmistrz Brześcia Kujawskiego. Brześć świętuje 770-lecie nadania praw miejskich, a na terenie gminy prężnie dzia ... » więcej 2020-09-23, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Łukaszem Schreiberem, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, na temat kondycji Zjednoczonej Prawicy. Magdalena Ogórek ... » więcej 2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej
45678