Poniedziałek, 03 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Polskie Radio PiK » Bogaci w wybitne postaci

Sławni obywatele Kujaw i Pomorza

Różniły ich sfery działania, łączyły talent i wielkie dokonania. W cztery sierpniowe poniedziałki po 12.15 przypomnimy Państwu postaci wybitnych obywateli naszego regionu. Opowiemy m.in. o dokonaniach profesora Jana Czochralskiego, którego wynalazki zmieniły świat. Poznamy polityczne talenty Leona Janty-Połczyńskiego, ziemianina spod Tucholi i ministra rolnictwa w pięciu rządach II RP. Prześledzimy wyjątkową drogę admirała Józefa Unruga, od niemieckiej marynarki do stanowiska dowódcy obrony wybrzeża w 1939 roku.


26 sierpnia 2019

Albert Michelson. Fot. wikimedia.org
Albert Michelson. Fot. wikimedia.org
Tytan pracy. Genialny fizyk. Twórca przełomowej metody mierzenia prędkości światła. Wszystko zaczęło się w Strzelnie. W ostatni poniedziałek sierpnia przypomnimy postać Alberta Michelsona, urodzonego w naszym regionie laureata Nagrody Nobla. Zaprasza Michał Słobodzian
Polskie Radio PiK - Bogaci w wybitne postaci z 26.08.2019

19 sierpnia 2019

gen. Elżbieta Zawacka
gen. Elżbieta Zawacka
Torunianka, łączniczka, emisariuszka, cichociemna, uczestniczka Powstania warszawskiego, więzień polityczny okresu stalinowskiego - generał Elżbieta Zawacka.
Polskie Radio PiK - Bogaci w wybitne postaci z 19.08.2019

12 sierpnia 2019

Jan Czochralski
Jan Czochralski
Jan Czochralski - Polski chemik, metaloznawca, wynalazca powszechnie stosowanej metody do otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej metodą Czochralskiego. Czochralski jest najczęściej cytowanym polskim uczonym. W 1935 r. był radcą Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. W latach 50. XX w. uczeni zaczęli korzystać z jego sposobu krystalizacji monokryształów, która jest podstawą procesu produkcji układów scalonych. To przynosiło sławę twórcy i zainteresowanie jego osobą. Nazwisko Jana Czochralskiego należy kojarzyć zatem z takimi wynalazkami jak telefon komórkowy czy laptop.

Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian, reporterzy Polskiego Radia PiK, zbadali biografię Jana Czochralskiego.
Polskie Radio PiK - Bogaci w wybitne postaci z 12.08.2019

5 sierpnia 2019

Admirał Józef Unrug
Admirał Józef Unrug
Admirał Józef Unrug (1884-1973). W 1907 roku został oficerem Cesarskiej Marynarki Wojennej. W I wojnie światowej dowodził okrętami podwodnymi. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 r. dowodził obroną polskiego wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc w kraju. Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 r. uczestniczył w rozwiązywaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji. Zmarł w 1973 r. we Francji i został pochowany na cmentarzu w Montresor, gdzie, siedem lat później, spoczęła też jego żona Zofia. W 2018 r. szczątki Józefa Unruga i jego żony zostały przewiezione do kraju. Spoczęły w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Bogaci w wybitne postaci z 5.08.2019