Niedziela, 29 stycznia 2023 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-10-03, 06:45 Michał Jędryka

Radosław Sajna-Kunowsky

Prof. Radosław Sajna-Kunowsky/fot. archiwum
Prof. Radosław Sajna-Kunowsky/fot. archiwum
Rozmowa dnia
Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Radosław Sajna-Kunowsky – politolog, medioznawca, hispanista, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Profesor wypowiedział się nt. wojny na Ukrainie i polityce uprawianej wokół tej wojny w dobie Twittera.

Michał Jędryka: Ambasador Rosji w Polsce został wezwany do MSZ-u. Podobny ruch mają wykonać wszystkie państwa Unii Europejskiej. Myśli pan, że to dobra reakcja na ogłoszenie przez Władimira Putina włączenia ukraińskich obwodów do Rosji?


Radosław Sajna-Kunowsky: Oczywiście to dobra reakcja, bo trzeba się zorientować, jakie są potencjalne dalsze kroki Rosji. Jeżeli wszystkie państwa Unii Europejskiej rzeczywiście wezwą ambasadorów, to w sferze dyplomatycznej jest to dobra reakcja.

Czy te rzeczy, które w tej chwili dzieją się w sferze informacyjnej, mediów i propagandy można uznać za jeden z elementów wojny?


Jak zawsze podczas wojny propaganda i cała sfera informacyjna jest bardzo ważna. Nie chcę powiedzieć, że kluczowa, bo jednak kwestie militarne są najważniejsze, ale informacja i propaganda jest czymś niezwykle ważnym. Jest to swego rodzaju wojna informacyjna.

Jak w kontekście tej wojny można klasyfikować wpadki polityków, takie jak na przykład Radosława Sikorskiego?


Na szczęście pan Sikorski nie jest ministrem, więc wypowiedzi tego typu można klasyfikować podobnie jak agresywne słowa Miedwiediewa w Rosji. Są to wypowiedzi polityków niesprawujących ważnych funkcji w państwie, a że mamy w Polsce pluralizm, to nawet najgłupsze wypowiedzi w sferze publicznej mogą się zdarzać. Na szczęście z naszych władz nikt takich niemądrych wypowiedzi w ostatnim czasie nie miał, dlatego możemy być spokojni, że sojusz polsko-amerykański przetrwa wypowiedź Radosława Sikorskiego, która jest wykorzystywana przez propagandę rosyjską.

Zobacz także

2023-01-13, godz. 06:45 Ewa Czaczkowska Gościem „Rozmowy dnia” była dr Ewa Czaczkowska, publicystka i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rozmawialiśmy o pontyfikacie… » więcej 2023-01-12, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy dnia był poseł Mariusz Kałużny. Rozmawialiśmy o środowych głosowaniach w sejmie. Michał Jędryka: Wczoraj sejm rozpoczął pracę… » więcej 2023-01-11, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Tomasz Latos (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmowa dotyczyła m.in. gry politycznej toczącej się wokół Krajowego Planu… » więcej 2023-01-10, godz. 06:00 Tomasz Lenz Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Tomasz Lenz z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o niemieckiej odpowiedzi na polskie roszczenia o reparacje… » więcej 2023-01-09, godz. 06:45 Piotr Grudziński Gościem „Rozmowy dnia” był Piotr Grudziński – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku i członek Rady Pomocy Społecznej przy ministrze… » więcej 2023-01-06, godz. 06:45 Juliusz Gałkowski Gościem „Rozmowy dnia” był publicysta i historyk sztuki Juliusz Gałkowski. Rozmawialiśmy o dalszym ciągu świąt Bożego Narodzenia, jakim jest dzień… » więcej 2023-01-05, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy m.in. o niemieckiej odpowiedzi na polskie roszczenie… » więcej 2023-01-04, godz. 06:45 Ryszard Czarnecki Gościem „Rozmowy dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. – Niemcy prędzej czy później wrócą do stołu negocjacyjnego w sprawie reparacji – mówił… » więcej 2023-01-03, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy dnia” był dr Sławomir Sadowski – politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o perspektywach 2023 roku… » więcej 2023-01-02, godz. 06:00 ks. Mateusz Ziemlewski Gościem „Rozmowy dnia” był ksiądz dr Mateusz Ziemlewski, a rozmawialiśmy o postaci zmarłego papieża Benedykta XVI. Michał Jędryka: „Zmarł mądry… » więcej
12345