Sobota, 10 grudnia 2022 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
Leszczyńskiego
2022-09-22, 06:05 Marcin Kupczyk

Tomasz Grzywaczewski

Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
PR PiK - Rozmowa Dnia - Tomasz Grzywaczewski
Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach Rosjan na Ukrainie i o konieczności pomocy Ukraińcom.

Marcin Kupczyk: Przed Panem kolejna już w trakcie tej wojny wyprawa na Ukrainę. Dokąd Pan zmierza tym razem?
Tomasz Grzywaczewski: Wspólnie z moją ekipą telewizyjną planuję jechać do Charkowa, a stamtąd dalej w głąb terenów wyzwolonych. Nie możemy jeszcze w tym momencie określić dokładnie, gdzie uda nam się dotrzeć część miejsc jest cały czas zamknięta dla dziennikarzy. Ale spróbujemy oczywiście znaleźć się między innymi tam, gdzie ukraińscy wojskowi, ale również prokuratorzy i śledczy odkrywają kolejne dowody masowych zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. W drugim etapie podróży jeżeli będzie taka możliwość pojedziemy również w okolice frontu południowego, do miasta Krzywy Róg i potencjalnie również na Chersońszczyznę, ale tak naprawdę trasę naszej podróży będzie wyznaczała dynamika wydarzeń na froncie, bo sytuacja szczególnie w ostatnich dwóch, trzech tygodniach zmienia się z dnia na dzień.

Znów jesteśmy świadkami odkrywania kolejnych dowodów na zbrodnie wojenne i przestępstwa Rosjan w miejscach wyzwalanych przez Ukraińców. To budzi grozę.
– Jeszcze w czerwcu jeździłem po Ukrainie realizując film dokumentalny pt. „Ukraina, raport z miejsca zbrodni”, gdzie pokazywaliśmy miejsca, w których Rosjanie tych zbrodni dokonywali. Byliśmy wtedy m.in. w okolicach Czernichowa, na południu – pod miastem Zaporoże, a także w okolicach Chersońszczyzny. Już wtedy było niestety jasne, że to, co zobaczyliśmy – czy to pod Kijowem, w Buczy, w Irpieniu, czy właśnie pod Czernichowem to dopiero wierzchołek góry lodowej. Że te zbrodnie są na masową skalę popełniane cały czas na terenach zajmowanych przez Rosjan. Rozmawiając z ludźmi, którym udało się uciec spod rosyjskiej okupacji na południu kraju – czy to z okolic Mariupola, czy właśnie Chersonia – wiedzieliśmy, że ludzie są porywani z ulic, znikają, że istnieją katownie, gdzie ludzie są torturowani. Każdy dzień trwania tej wojny to nie tylko walki na froncie, nie tylko strzały w infrastrukturę cywilną, które same w sobie są już zbrodnią na ludzkości. To jest cierpienie setek tysięcy Ukraińców, którzy pozostali pod okupacją w tej barbarzyńskiej, nieludzkiej niewoli. Każdy dzień więcej tej wojny, każdy dzień zwłoki – choćby opóźnienia w dostarczaniu Ukrainie sprzętu wojskowego – to jeden dzień więcej mordów, jeden dzień więcej dla Rosjan, aby dokonywali tych zbrodni i pastwili się nad ludnością ukraińską. Dzisiaj Rosja toczy wojnę nie tylko z armią ukraińską, ale przede wszystkim z narodem ukraińskim. To jest wojna totalna, której celem jest zastraszenie i zniszczenie Ukraińców.

Mija siódmy miesiąc tej wojny, tymczasem ostatnie dni przyniosły wiadomości o dość udanej ofensywie wojsk Ukrainy, które odzyskują kolejne swoje tereny. To w zalewie złych wiadomości przynajmniej jedna dobra.
– Ofensywa okazała się sukcesem, którego chyba nikt się nie spodziewał. Nawet źródła w amerykańskiej administracji przyznały, że nie spodziewano się aż tak błyskawicznych postępów. Ofensywa została doskonale przygotowana. Udało się odciągnąć uwagę Rosjan, którzy przerzucili część ludzi z rejonu Charkowa na południe osłabiając tam stacjonujące jednostki. I okazało się, że Ukraińcy główny impet wydarzenia wyprowadzili nie w stronę Chersonia, ale właśnie w okolice Charkowa, wyzwalając właściwie obwód charkowski absolutnie spektakularną ofensywą. Rosjanie zostali całkowicie zaskoczeni, wycofywali się w popłochu. To największa klęska Rosjan od przynajmniej bitwy o Kijów, a być może nawet od początku tej wojny. Pokazała ona, że armia rosyjska – druga największa armia świata, której cały świat się bał – jest w dużej mierze wydmuszką, kolosem na glinianych nogach – armią źle zaopatrzoną, źle zarządzaną, pozbawioną rozpoznania, której jedynym atutem jest barbarzyńska siła. Okazuje się, że Rosjanie potrafią mordować cywili, ale nie potrafią walczyć z żołnierzami. To w czym armia rosyjska rzeczywiście jest dobra to strzelanie w tył głowy, gwałcenie kobiet czy gwałcenie dzieci. Gdy przychodzi do starcia na polu bitwy okazuje się, że rosyjscy żołnierze uciekają po popłochu (...).

Zobacz także

2022-10-28, godz. 06:45 Rozmowa dnia Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy m.in. innymi o atakach na biura poselskie i o projekcie regulacji… » więcej 2022-10-27, godz. 08:52 Sebastian Górka Gościem „Rozmowy Dnia” był Sebastian Górka – energetyk miejski we Włocławku, wcześniej dyrektor ds. technicznych w Agencji Użytkowania i Poszanowania… » więcej 2022-10-26, godz. 06:45 Adam Gawęda Gościem „Rozmowy Dnia” był były wiceminister energii Adam Gawęda, który odpowiadał na pytania związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, planami… » więcej 2022-10-25, godz. 06:45 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był Sławomir Mentzen – ekonomista z Torunia, od niedawna prezes partii KORWiN. Rozmawialiśmy o programie tej partii, podatkach… » więcej 2022-10-24, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem „Rozmowy Dnia” była prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, Prorektor ds. Nauki w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy… » więcej 2022-10-21, godz. 06:00 Marek Jakubiak Gościem „Rozmowy Dnia” był Marek Jakubiak – były poseł, przedsiębiorca, prezes partii Federacja Dla Rzeczypospolitej. Jej temat to najnowszy spór wokół… » więcej 2022-10-20, godz. 06:00 Małgorzata Górka Gościem „Rozmowy Dnia” była Małgorzata Górka, kierownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych. Rozmowa dotyczyła Europejskiego Dnia Statystyki… » więcej 2022-10-19, godz. 06:00 Piotr Król Gościem programu „Rozmowa Dnia” był poseł Piotr Król, a rozmowa dotyczyła między innymi sprawiedliwości i sądów, a także reakcji mediów na sprawę… » więcej 2022-10-18, godz. 06:00 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Sadowski – politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej tematem była wojna na Ukrainie, „atomowe” pogróżki… » więcej 2022-10-17, godz. 06:45 Przemysław Przybylski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Przemysław Przybylski, radny sejmiku, nauczyciel i pełnomocnik wojewody ds. samorządów. Rozmawialiśmy o protestach nauczycieli… » więcej
23456