Sobota, 10 grudnia 2022 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
Barcin
2022-07-27, 06:00 Magdalena Ogórek

Paulina Matysiak

Paulina Matysiak/fot. Facebook
Paulina Matysiak/fot. Facebook
Rozmowa dnia - Paulina Matysiak
Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy.

Magdalena Ogórek: Czy pani też zrobiła zapasy cukru? Czy nie dała się pani omamić tej panice?

Paulina Matysiak: Nie dałam się omamić tej panice. Herbaty nie słodzę, choć cukru używa się też do różnego rodzaju wypieków, więc nie jest tak, że w domu zupełnie go nie posiadam.

Rozpocznijmy od waszych propozycji programowych, a to dlatego, że w tej chwili wśród tej bardzo zintensyfikowanej, rozmowy, dialogu, chciałabym powiedzieć, ale to nie do końca jest dialog między partiami, jeśli np. pod siedzibami, czy miejscami spotkań PiS, ktoś stoi i wrzeszczy, pojawiają się wulgaryzmy, to nie do końca jest to dialog polityczny. Chciałabym od tego odejść i zapytać o wasze propozycje programowe, bo gdzieś tam Lewica się z tymi postulatami zgubiła. Prekampanię mamy w toku, zgodzi się pani ze mną, że zaczęły się partie polityczne zbroić do tego wyścigu parlamentarnego.

Być może tak, chociaż wydaje mi się, że okres wakacyjny to taki czas wzmożenia, łatwiejszego wyjścia do mieszkańców, spotkania się. My jako Lewica jesteśmy w trasie „Bezpieczna rodzina”. Jako Partia Razem jeździmy po kraju i spotykamy się w czasie „Lata z Razem” i faktycznie rozmawiamy z obywatelami w różnych miejscowościach, przede wszystkim w tych mniejszych, w tej tzw. „Polsce powiatowej”, która mi szczególnie jest bliska, bo z takiego właśnie średniej wielkości miasta pochodzę.

Co jest wg was, wg waszej diagnozy w tej chwili bolącym problemem? Wiemy, że inflacja. Denerwujemy co może się wydarzyć w obszarze energetycznym, ale co jeszcze w rozmowach zgłaszają Polacy?

Przede wszystkim rosnące ceny towarów i usług to jest to, co spędza Polakom sen z powiek. Na pewno raty kredytów, które mocno poszły w górę i to jest temat z którym różne osoby do nas się zwracają. My też jako Lewica przygotowaliśmy projekt i rozwiązanie sytuacji. To jest kwestia związana z podnoszeniem stóp procentowych i my wyszliśmy z propozycją by wskaźnik WIBOR zamrozić na poziomie z grudnia 2019 roku, kiedy był na w miarę stabilnym poziomie. Mamy propozycję, by ulżyć wszystkim Polakom, którzy wzięli kredyt na mieszkanie pierwsze mieszkanie, w którym mieszkają ze swoją rodziną (...).

Zobacz także

2022-10-28, godz. 06:45 Rozmowa dnia Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy m.in. innymi o atakach na biura poselskie i o projekcie regulacji… » więcej 2022-10-27, godz. 08:52 Sebastian Górka Gościem „Rozmowy Dnia” był Sebastian Górka – energetyk miejski we Włocławku, wcześniej dyrektor ds. technicznych w Agencji Użytkowania i Poszanowania… » więcej 2022-10-26, godz. 06:45 Adam Gawęda Gościem „Rozmowy Dnia” był były wiceminister energii Adam Gawęda, który odpowiadał na pytania związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, planami… » więcej 2022-10-25, godz. 06:45 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był Sławomir Mentzen – ekonomista z Torunia, od niedawna prezes partii KORWiN. Rozmawialiśmy o programie tej partii, podatkach… » więcej 2022-10-24, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem „Rozmowy Dnia” była prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, Prorektor ds. Nauki w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy… » więcej 2022-10-21, godz. 06:00 Marek Jakubiak Gościem „Rozmowy Dnia” był Marek Jakubiak – były poseł, przedsiębiorca, prezes partii Federacja Dla Rzeczypospolitej. Jej temat to najnowszy spór wokół… » więcej 2022-10-20, godz. 06:00 Małgorzata Górka Gościem „Rozmowy Dnia” była Małgorzata Górka, kierownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych. Rozmowa dotyczyła Europejskiego Dnia Statystyki… » więcej 2022-10-19, godz. 06:00 Piotr Król Gościem programu „Rozmowa Dnia” był poseł Piotr Król, a rozmowa dotyczyła między innymi sprawiedliwości i sądów, a także reakcji mediów na sprawę… » więcej 2022-10-18, godz. 06:00 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Sadowski – politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej tematem była wojna na Ukrainie, „atomowe” pogróżki… » więcej 2022-10-17, godz. 06:45 Przemysław Przybylski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Przemysław Przybylski, radny sejmiku, nauczyciel i pełnomocnik wojewody ds. samorządów. Rozmawialiśmy o protestach nauczycieli… » więcej
23456