Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Pomidora
2022-05-20, 06:05 Michał Jedryka/Redakcja

Bartosz Kownacki

Bartosz Kownacki/fot. Archiwum
Bartosz Kownacki/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Bartosz Kownacki
Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO.

Michał Jędryka: Szwecja i Finlandia zdecydowały się przystąpić do NATO i wydały oświadczenia w tej sprawie. To wiadomość z ostatnich dni, która znalazła się na czołówkach wszystkich serwisów i chyba cieszy?
Bartosz Kownacki: Dla NATO, dla Polski to dobra informacja. Pamiętam swój czas urzędowania w Ministerstwie Obrony Narodowej i wtedy wielokrotnie rozmawiałem ze swoimi odpowiednikami ze Szwecji. Oni w jakimś sensie patrzyli na Polskę z zazdrością o to, że jest w NATO i jest krajem mimo wszystko bezpieczniejszym niż Szwecja. Mniejszym, choć też z ogromną ilością problemów i uwarunkowań, ale jednak innej skali, innego charakteru aniżeli Szwecja. Na pytanie, skoro tak blisko współpracujemy, to może Szwecja wstąpi do NATO, zawsze była jednak odpowiedź: „nie, ponieważ nie ma zgody społeczeństwa szwedzkiego na wstąpienie do Sojuszu”. Co by nie robiły szwedzkie władze jak mnie przekonywały to społeczeństwo nie chce podjąć takiej decyzji, a rząd szwedzki to szanował. Teraz widać, że nastroje zarówno w Szwecji, jak i w Finlandii uległy zasadniczej zmianie po 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Widać, że Szwedzi i Finowie przestali czuć się tak bezpiecznie, jak czuli się wcześniej. Chociaż zagrożenia i różnego rodzaju wątpliwości były, ale po ataku okazały się naprawdę realne i nie są już traktowane jak mrzonka czy dywagacje wojskowe polityków.

Pozostałoby chyba tylko życzyć sobie, żeby podobna zmiana nastrojów nastąpiła na południu i zachodzie Europy na przykład we Włoszech czy Francji?
– To prawda, chociaż patrzmy na to, że Rosja leżała u granic Szwecji i Finlandii. Szwedzi i Finowie wiedzieli, że jest to zagrożenie, ale jednak nie traktowali go tak poważnie, jak chociażby Polska. Nie broniąc więc w żaden sposób Włochów, Francuzów, a nawet Niemców, trzeba rozumieć ich inne uwarunkowania, inne spojrzenie na zagrożenia. Ale to, co jest odpowiedzialnością Sojuszu, co było od początku jego istnienia, to fakt, że mimo, że kraje miały różną optykę, godziły się z optyką innych i starały się znaleźć wspólny mianownik (…). Bez wątpienia decyzja Szwecji i Finlandii zmieniła spojrzenie na bezpieczeństwo Europy Środkowej – zupełnie inaczej patrzymy na potencjalne możliwości obrony przed zagrożeniem rosyjskim. I Szwecja, i Finlandia były krajami neutralnymi, ale to nie oznacza, że nie miały swojej armii. Miały – i to bardzo silną, bardzo sprawną i dobrze przygotowaną – również dobrą obronę cywilną, dobry przemysł zbrojeniowy – i to wszystko zwiększy potencjał całego Sojuszu. Myślę o zagrożeniach rosyjskich, bo też trzeba mieć świadomość w przypadku tego rodzaju wojny, że Szwecja i Finlandia będą na pierwszej linii frontu (…). Aczkolwiek, jak wiemy, jest jeszcze wiele problemów związanych ze wstąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO.

No właśnie, chciałem zapytać o problem turecki. Czy państwa NATO będą miały jakieś argumenty, jakieś sposoby, żeby przekonać to państwo, by nie zawetowało wejścia Szwecji i Finlandii do NATO?
– Równie poważny wydaje się problem Chorwacji. Choć potencjał militarny tego kraju jest zasadniczo różny od tureckiego, to też sygnalizowane są różnego rodzaju problemy. Jeśli chodzi o Turcję, to traktuję wszystkie dochodzące do nas sygnały, jako pewną politykę związaną z podbijaniem stawki (...).

Zobacz także

2022-07-08, godz. 03:38 Tomasz Lenz Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Lenz. Dyskutowaliśmy między innymi o ostatnich konwencjach Platformy Obywatelskiej. Michał Jędryka: Panie… » więcej 2022-07-07, godz. 06:05 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tematami dyskusji były rozszerzenie NATO o… » więcej 2022-07-06, godz. 03:35 Jan Mosiński Gościem programu „Rozmowa Dnia” był poseł Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmowa dotyczyła między innymi związku inflacji z polityką podatkową… » więcej 2022-07-05, godz. 06:45 Marcin Lewandowski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był bydgoski radny Marcin Lewandowski, przewodniczący komisji doraźnej Rady Miasta w sprawie transportu publicznego w Bydgoszczy… » więcej 2022-07-04, godz. 04:40 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowa Dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Rozmawiać będziemy o konwencji Platformy Obywatelskiej oraz o skutkach ubiegłotygodniowego… » więcej 2022-07-01, godz. 06:05 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Szopiński (Lewica). Rozmawialiśmy między innymi o głośnym w ostatnich dniach projekcie fuzji szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej
12345