Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-05-13, 06:05 Michał Jędryka/Redakcja

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki
Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach dalszego trwania Zjednoczonej Prawicy.

Michał Jędryka: Zanim zaczniemy o sprawach politycznych, to chciałem zapytać – czym się Pan aktualnie zajmuje, bo wiem, że ciekawymi rzeczami...?
Paweł Skutecki: Po pierwsze – kończę książkę na temat obozów koncentracyjnych i eksperymentów medycznych, między innymi w Potulicach, ale to na marginesie. Przede wszystkim teraz – razem z dużą częścią środowiska bydgoskiego, też Solidarnej Polski – pracujemy z uchodźcami z Ukrainy pod względem kompetencyjnym. Prowadzimy kursy języka polskiego, szkolenia dotyczące warunków życia i pracy w Polsce – zarówno dla Ukraińców, jak i wolontariuszy, którzy się nimi opiekują i z nimi pracują.

To jest potrzebne? Jest zainteresowanie tego typu działalnością?
– Zainteresowanie jest olbrzymie. Duża część tych osób ma świadomość, że zostanie w Polsce na długo albo i na zawsze. Bez znajomości języka czy realiów prawnych trudno jest funkcjonować w danym kraju. Oni naprawdę chcą zostać na dłużej i po tej ogromnej fali pomocy, jaką udzielili im Polacy – takiej elementarnej typu: schronienie, dach nad głową, jedzenie czy odzież – teraz jest czas na pomoc bardziej profesjonalną i kompleksową. Trzeba tych ludzi nauczyć języka i obycia w polskiej kulturze prawnej, urzędowej.

I nie jest to chyba łatwe?
– Różnice są kolosalne – zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które przybyły do Bydgoszczy ze wschodniej Ukrainy. Tam mentalność, sposób załatwiania spraw w urzędach jest kompletnie inny. Gdyby ci ludzie chcieli zachowywać się w Polsce tak, jak zachowywali się tam, to mogliby dostać różnego rodzaju zarzuty karne.

Przejdźmy do bieżących spraw politycznych. Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość tworzą cały czas Zjednoczoną Prawicę, która jest koalicją rządzącą w Polsce. Ale na przykład prof. Antoni Dudek – politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – pisze, że na dłuższą metę ta jedność się nie utrzyma. Dlatego Solidarna Polska będzie podkreślać własną odrębność. Jak Pan sądzi – tak to właśnie będzie?
– Naprawdę nie mogę wyjść z podziwu, jak mądrzy i wykształceni ludzie czasami nie potrafią odróżnić koalicji od partii. Zjednoczona Prawica jest dziś koalicją dwóch, a właściwie trzech ugrupowań – ale mówimy o koalicji PiS i Solidarnej Polski. To są dwa suwerenne podmioty, które mają na kilka co najmniej ważnych spraw inne poglądy. Gdyby nie było różnic między tymi formacjami, to z pewnością byłaby to jedna formacja (...).

Zobacz także

2022-07-15, godz. 06:05 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak, a rozmawiamy między innymi o finansowaniu samorządów, o wsparciu gmin popegeerowskich. Michał… » więcej 2022-07-14, godz. 06:43 Bartosz Fiałek Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator wiedzy o zdrowiu. Naszego gościa pytaliśmy, jak się przed ochronić przed… » więcej 2022-07-13, godz. 04:06 Wanda Korzycka-Wilińska, Miłosz Piontek Gośćmi programu „Rozmowa Dnia” byli: Wanda Korzycka-Wilińska – dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz jej zastępca do… » więcej 2022-07-12, godz. 06:45 Paweł Bokiej Gościem „Rozmowy Dnia” był bydgoski radny Paweł Bokiej. Rozmawialiśmy o komunikacji publicznej w Bydgoszczy i o strajku pracowników MZK. Michał Jędryka:… » więcej 2022-07-11, godz. 03:49 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba – historyk myśli politycznej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Akademii Kultury Społecznej… » więcej 2022-07-08, godz. 03:38 Tomasz Lenz Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Lenz. Dyskutowaliśmy między innymi o ostatnich konwencjach Platformy Obywatelskiej. Michał Jędryka: Panie… » więcej 2022-07-07, godz. 06:05 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tematami dyskusji były rozszerzenie NATO o… » więcej 2022-07-06, godz. 03:35 Jan Mosiński Gościem programu „Rozmowa Dnia” był poseł Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmowa dotyczyła między innymi związku inflacji z polityką podatkową… » więcej 2022-07-05, godz. 06:45 Marcin Lewandowski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był bydgoski radny Marcin Lewandowski, przewodniczący komisji doraźnej Rady Miasta w sprawie transportu publicznego w Bydgoszczy… » więcej 2022-07-04, godz. 04:40 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowa Dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Rozmawiać będziemy o konwencji Platformy Obywatelskiej oraz o skutkach ubiegłotygodniowego… » więcej
12345