Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2022-05-13, 06:05 Michał Jędryka/Redakcja

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
Paweł Skutecki. Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Skutecki
Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach dalszego trwania Zjednoczonej Prawicy.

Michał Jędryka: Zanim zaczniemy o sprawach politycznych, to chciałem zapytać – czym się Pan aktualnie zajmuje, bo wiem, że ciekawymi rzeczami...?
Paweł Skutecki: Po pierwsze – kończę książkę na temat obozów koncentracyjnych i eksperymentów medycznych, między innymi w Potulicach, ale to na marginesie. Przede wszystkim teraz – razem z dużą częścią środowiska bydgoskiego, też Solidarnej Polski – pracujemy z uchodźcami z Ukrainy pod względem kompetencyjnym. Prowadzimy kursy języka polskiego, szkolenia dotyczące warunków życia i pracy w Polsce – zarówno dla Ukraińców, jak i wolontariuszy, którzy się nimi opiekują i z nimi pracują.

To jest potrzebne? Jest zainteresowanie tego typu działalnością?
– Zainteresowanie jest olbrzymie. Duża część tych osób ma świadomość, że zostanie w Polsce na długo albo i na zawsze. Bez znajomości języka czy realiów prawnych trudno jest funkcjonować w danym kraju. Oni naprawdę chcą zostać na dłużej i po tej ogromnej fali pomocy, jaką udzielili im Polacy – takiej elementarnej typu: schronienie, dach nad głową, jedzenie czy odzież – teraz jest czas na pomoc bardziej profesjonalną i kompleksową. Trzeba tych ludzi nauczyć języka i obycia w polskiej kulturze prawnej, urzędowej.

I nie jest to chyba łatwe?
– Różnice są kolosalne – zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które przybyły do Bydgoszczy ze wschodniej Ukrainy. Tam mentalność, sposób załatwiania spraw w urzędach jest kompletnie inny. Gdyby ci ludzie chcieli zachowywać się w Polsce tak, jak zachowywali się tam, to mogliby dostać różnego rodzaju zarzuty karne.

Przejdźmy do bieżących spraw politycznych. Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość tworzą cały czas Zjednoczoną Prawicę, która jest koalicją rządzącą w Polsce. Ale na przykład prof. Antoni Dudek – politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – pisze, że na dłuższą metę ta jedność się nie utrzyma. Dlatego Solidarna Polska będzie podkreślać własną odrębność. Jak Pan sądzi – tak to właśnie będzie?
– Naprawdę nie mogę wyjść z podziwu, jak mądrzy i wykształceni ludzie czasami nie potrafią odróżnić koalicji od partii. Zjednoczona Prawica jest dziś koalicją dwóch, a właściwie trzech ugrupowań – ale mówimy o koalicji PiS i Solidarnej Polski. To są dwa suwerenne podmioty, które mają na kilka co najmniej ważnych spraw inne poglądy. Gdyby nie było różnic między tymi formacjami, to z pewnością byłaby to jedna formacja (...).

Zobacz także

2022-06-03, godz. 06:05 Piotr Król Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Dyskutowaliśmy między innymi o wizycie w Polsce szefowej… » więcej 2022-06-02, godz. 06:05 Joanna Mucha Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Mucha (Polska 2050). Rozmawialiśmy między innymi o pomyśle wspólnej listy opozycyjnej w przyszłorocznych… » więcej 2022-06-01, godz. 06:00 Andrzej Szejna Gościem Rozmowy Dnia był poseł Andrzej Szejna z Lewicy, a rozmowa dotyczyła między innymi nowego pakietu sankcji Unii Europejskiej, skierowanego przeciwko… » więcej 2022-05-31, godz. 03:05 Józef Łyczak „Wojna na Ukrainie odciska znaczące piętno na rolnictwie. Gdy do tego weźmiemy pod uwagę, że kraje Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu nie otrzymają… » więcej 2022-05-30, godz. 04:20 Krzysztof Kukucki Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Kukucki – zastępca prezydenta Włocławka i lider włocławskiej Lewicy. Rozmawialiśmy o programie mieszkaniowym, który… » więcej 2022-05-27, godz. 06:00 Leszek Walczak Gościem „Rozmowy Dnia” był Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. Rozmowa o trwającym zjeździe związku… » więcej 2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej
12345