Niedziela, 22 maja 2022 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-12-06, 04:21 Redakcja

Zbigniew Girzyński [wideo]

Zbigniew Girzyński
Zbigniew Girzyński
PR PiK - Rozmowa Dnia - Zbigniew Girzyński
Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy między innymi o warszawskim szczycie i sprzeciwie wobec federalizacji Europy.

Michał Jędryka: Mamy za sobą warszawski szczyt, który z jednej strony oceniany jest jako próba przeciwstawienia się federalizacji Unii Europejskiej, a z drugiej jest bardzo krytykowany przez opozycję. Jak Pan to ocenia?
Zbigniew Girzyński: Myślę, że trzeba to prezentować w szerszym kontekście. W ciągu ostatnich dni mieliśmy do czynienia z inauguracją nowego rządu w Republice Federalnej Niemiec. Nowy niemiecki rząd, złożony z tamtejszej lewicy, liberałów i Partii Zielonych podkreśla w swoim programie – czego do tej pory aż tak jednoznacznie nie było – że będzie dążył do federalizacji Europy. Wcześniejsza kanclerz Niemiec Angela Merkel w tym zakresie była o wiele bardziej zachowawcza i w dużej mierze podkreślała rolę i samodzielność państw tworzących Unię Europejską. Była u nas często krytykowana, ale nawet środowiska bardzo konserwatywne – np. premier Węgier Viktor Orban, gdy przyszła informacja, że będzie żegnała się ze stanowiskiem, bo nie ubiega się o kolejną kadencję – tacy politycy podkreślali, że będzie nam jej brakowało. Dzisiaj widać, jak bardzo te słowa stały się prorocze. Nowy program federalizacji Europy dla mniejszych krajów, czy dla tych, które – jak Polska mocno zwracają uwagę na swoją suwerenność, nie jest do końca do zaakceptowania. Dlatego przypuszczam, że warszawskie spotkanie jest pewnego rodzaju odpowiedzią na te plany i próbą zbliżenia tych sił politycznych w Parlamencie Europejskim, które z jednej strony – tak, jak Polska i Węgry – z sobą współpracowały, z drugiej jednak nie były w jednym organizmie politycznym, czyli nie należały do wspólnej grupy politycznej. (…) Jest wola polityczna, aby te rozproszone siły połączyć i stworzyć w ten sposób nieco większą siłę nacisku. Zobaczymy, czy będzie skuteczna – na dziś wydaje się ciągle niewystarczająca, ale zaraz będą wybory w kolejnych krajach Unii Europejskiej. Trzeba będzie bacznie obserwować, czy będzie się to zmieniało.

Jak Pan ocenia proces federalizacji Unii Europejskiej. Czy jest w ogóle realny?
– On się toczy przez cały czas i ma charakter kroczący to nie są jakieś duże skoki. Efektem tego procesu federalizacji jest z jednej strony sprzeciw niektórych państw i środowisk politycznych, czego najbardziej głośnym przykładem było wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE tam społeczeństwo przeciwstawiło się temu procesowi. W innych krajach przybierał on różne formuły to było widać w referendach, o których już zapomnieliśmy. Kiedyś był taki projekt Konstytucji Europejskiej, czyli właśnie dużego kroku do przodu, gdzie chciano ten proces przyspieszyć. Wtedy w referendach przeciwstawili się temu Holendrzy czy Francuzi. Odczekano więc kilka lat i obecnie ten proces jest realizowany metodą drobnych kroków. Myślę, że ma spore szanse powodzenia – nie jest tak, że jestem zwolennikiem takiego procesu, ale bacznie obserwuję, co się dzieje. (…)

Co ten proces oznaczałby dla Polski?
– To by oznaczało, że tracimy znaczące elementy suwerenności, ponieważ o tego typu sprawach, jak polityka monetarna, finansowa, zaciąganie zobowiązań finansowych, długów – tego typu decyzje zapadałyby poza Polską. (...)


Zobacz także

2022-03-25, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz poseł. Dyskutowaliśmy o czwartkowym szczycie NATO… » więcej 2022-03-24, godz. 06:43 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to: bezpieczeństwo żywnościowe Polski, patriotyzm… » więcej 2022-03-23, godz. 05:29 Waldemar Skrzypczak Gościem „Rozmowy Dnia” był generał Waldemar Skrzypczak – były dowódca Wojsk Lądowych. Tematem wywiadu była wojna na Ukrainie. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-03-22, godz. 06:45 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, podróżnik i reportażysta. A jej tematem niedawna wizyta dziennikarza na objętej wojną… » więcej 2022-03-21, godz. 03:05 Jakub Wiech Czy na stacjach benzynowych w najbliższym czasie będzie taniej i czy Polska powinna inwestować w rozwój energii atomowej? O tym rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem… » więcej 2022-03-18, godz. 06:00 bp Krzysztof Włodarczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Rozmawialiśmy o pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz o problemach duszpasterskich związanych… » więcej 2022-03-17, godz. 04:14 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Rozmawialiśmy o koordynacji pomocy dla uchodźców w naszym regionie. Michał Jędryka:… » więcej 2022-03-16, godz. 06:00 Marzena Machałek Gościem „Rozmowy Dnia” była wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. Rozmawialiśmy o wizycie premierów w Kijowie i o edukacji dla uchodźców… » więcej 2022-03-15, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i jej konsekwencjach… » więcej 2022-03-14, godz. 04:40 Marek Gralik Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmawialiśmy o wyzwaniu, jakim dla polskiego systemu oświaty jest przyjęcie… » więcej
34567